Dünya üzerindeki birçok yağlı meyve çekirdeklerinden biri olan kuşburnu çekirdeği, zengin besin değerleri sayesinde birçok fayda sağlamaktadır. Kuşburnu çekirdeği yağı nedir? Nelere iyi gelir? Hangi vitaminleri ve yağ asitlerini barındırır? Bu yazımızda kuşburnu çekirdeği yağı ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir?

Kuşburnu çekirdeği yağı; kuşburnu meyvesinin çekirdeklerine uygulanan soğuk pres işlemleri sonrası elde edilen bitkisel yağ çeşididir. İçerisinde bulundurduğu A, D ve E vitaminleri sayesinde doğal bir yaşlanma karşıtı krem olarak kullanılabilir.

Kuşburnu çekirdeği yağı içerisinde OMEGA 6 ve OMEGA 3 yağ asitlerini içerirken, kuşburnu çekirdeği yağı aynı zamanda antibakteriyel, antifungal, retinol ve antiviral özellikleri barındırmaktadır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan kuşburnu çekirdeği yağı, direk veya losyonların içerisine biraz karıştırıp kullanıldığında ciltteki su ve nem dengesini ayarlar. Ayrıca saçlara ve saç köklerine uygulandığında dökülme, kırılma, yıpranma gibi birçok saç sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Kuşburnu çekirdeği yağı güçlü bir antioksidandır. Bu sayede bağışıklık sistemini oldukça güçlendirecektir. Özellikle kış aylarında kullanılması, içerdiği C vitamini sayesinde, etkili olacaktır.

Kuşburnu çekirdeği yağı içerdiği mineral, vitamin ve linoleik asitler sayesinde vücuttaki sebum dengesini bozmadan nemlendirme sağlar.

Kuşburnu çekirdeği yağı, kandaki şeker ve kolesterol seviyelerini dengede tuttuğundan doktorlar tarafından sıkça önerilmeye başlandı.

İzleyin: KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ YAĞI – Nedir? Nasıl Kullanılır?

Güneş lekesi ve yara izlerinin tedavisinde akla ilk gelecek doğal ürünlerden biri kuşburnu çekirdeği yağıdır. Ayrıca içinde bulundurduğu iltihap kurutucu özelliği sayesinde sivilcelere ve aknelere karşı kullanıldığında oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğal bir antibiyotik etkisi olduğu bilinen kuşburnu çekirdeği yağı, yaralarda veya idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kozmetik ve dermokozmetik sektöründe ilk tercihlerden biri olan kuşburnu çekirdeği yağı, cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda güneşin zararlı UV ışınlarından da kendinizi koruyacaktır.

Hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması ve hızlı kilo alıp verdiğimiz dönemlerde oluşan çatlakları önlemek amacıyla kullanılır. Kuşburnu çekirdeği yağının cilde elastikiyet kazandırması, bu gibi dönemlerde çatlakların oluşumunu büyük derecede önler. Aynı zamanda oluşan çatlakların görünümünü azaltmak amacıyla da kuşburnu çekirdeği yağına başvurabiliriz.

İLGİLİ MAKALE  1 çay kaşığı bile yetiyor. Kuşburnunun bilimsel olarak ispatlanmış faydaları

Kuşburnu çekirdeği yağı içerisinde bulunan yağlar, yüzdeki gözenekleri sıkılaştırarak cildin daha pürüzsüz ve yumuş olmasını sağlıyor. Bu sayede ciltteki kusurlar azalırken aynı zamanda nem dengesini koruyan kuşburnu çekirdeği yağı bir kalkan görevi görüyor.

Kuşburnu

Kuşburnu

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuşburnu çekirdeği yağını kullanırken ilk dikkat etmeniz gereken detay, aldığınız üründe herhangi bir renklendirici gibi doğal olmayan maddelerin üründe bulunmaması.

Kuşburnu çekirdeği yağını düzenli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Tek kullanımda etkisini görmeye başlamanıza rağmen düzeni bozarsanız beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Kuşburnu çekirdeği yağını saf bir şekilde geceleri uyumadan önce kullanabilirken, aynı zamanda diğer bitkisel yağlar (kayısı çekirdeği yağı vb.) ile birlikte kendi cildinize uygulayabilirsiniz.

Cilt tipiniz eğer kuru ve normal ise kuşburnu çekirdeği yağınıza bir miktar kayısı çekirdeği yağı ekleyerek leke karşıtı losyon elde edebilirsiniz.

Yaz aylarında dışarı çıkarken yüzünüze süreceğiniz bir miktar kuşburnu çekirdeği yağı, sizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyacaktır. Bu güneş lekelerine karşı doğal bir önlem almış olacaksınız.

Vücutta oluşmasını istemediğimiz çatlakları engellemek için ise kantaron ve badem yağı ile karıştırılıp kullanımı kuşburnu çekirdeği yağının etkisini arttıracaktır.

Kuşburnu

Kuşburnu