Kurban Bayramı yaklaşırken, İslam alemi için büyük yeri olan ibadetlerden biri olan kurban kesimi de yaklaşmış oluyor. Etlerin pay edilmesinin ardından ise bir başka önemli kısım olan kalan etlerin muhafazası konusu gündeme geliyor. Normal şartlarda alınan et miktarından daha fazla olması nedeni ile hem saklama hem de tüketme konularında daha özenli olunması gereken kurban etlerini doğru muhafaza  etmediğinizde ise etlerin bozulmasına neden olabilirsiniz.

Kurban eti nasıl muhafaza edilmeli?

Kurban etini tüketmeden önce bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı durumlar vardır. Öncelikli olarak yapılan yanlış kurban etinin kesilir kesilmez pişirilmesi olacaktır. Etin sıcak hali ile direkt pişirilmesi yerine belirli bir süre muhafazasının gerçekleştirilmesi hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir et tüketimi sağlayacaktır. Ayrıca kurban etini muhafaza etmek için kullanmanız gereken yöntemler vardır. Direkt olarak normal bir et gibi muhafazası gerçekleşmeyen kurban etlerini daha iyi muhafaza etmek için ise kurban eti muhafaza etme yöntemleri şu şekilde:

Kurban etini önce soğutun

Kurban eti sıcak bir şekilde hayvandan alınan bir et olduğu için ve aynı zamanda henüz yeni kesilmiş bir et olduğu için öncelikle kurban etini hava alamayan bir poşet içerisinde birkaç saat buzdolabında normal soğuk koşulda bekletmeniz ve bu şekilde hem sıcakta yaşayan bakterilerden kurtulmanız hem de etin sıcaklığını düşürmeniz gerekmekte. Bu işlemi 4-5 saat kadar kullanmanız etin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Kurban etini küçük poşetlerde saklayın

Kurban etini muhafaza etmek için tercih edeceğiniz boyular da önemlidir. Öncelikle kurban etlerini küçük poşetlere pay edin ve bu poşetlerin ağzını hava almayacak şekilde kapatın. Ardından her bir küçük poşeti dondurucuya yerleştirin ve kullanacağınız süreye kadar burada bekletin. Etin büyük parçalar ya da tek bir poşet içerisinde bekletilmesi bozulmayı hızlandıracaktır. Ancak bu şekilde bir et poşetinde bozulma olsa dahi, bu bozulma diğerlerine ulaşmayacaktır.

Yıkamadan muhafaza edin

Kurban eti mutlaka ve mutlaka steril bir ortamda kesilmelidir. Sonrasında se bu et yıkanmadan korunmalıdır. Kurban etinin yıkanması ve ardından ıslak bir şekilde muhafaza edilmesi sudan alacağı nem ile birlikte bakterilerin çok daha hızlı bir şekilde çoğalmasına yol açacaktır. Bu nedenle kurban etleri direkt olarak steril bir şekilde paketlenmeli ve su ile tema etmeden saklanmalıdır. Et içerisinde bakterilerin hızla çoğalması ise hem etin daha hızlı bozulmasına hem de sağlığınıza zarar vermesine yol açacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Kurban kavurmasını yumuşak yapmanın 5 püf noktası! Bu kurban kavurmanız çok lezzetli olacak

Kavurduktan sonra da saklayabilirsiniz

Kurban etlerini çiğ şekilde saklayabileceğiniz gibi, bu etleri kavurduktan sonra da saklayabilirsiniz. bu şekilde yüksek ısıda pişmiş olan ette bakteriler bulunmayacak ve direkt olarak steril bir şekilde paketlenerek saklanması halinde kullanacağınız ana kadar etler çok daha sağlıklı kalacaktır. Ancak bu noktada fazla su kullanılması etin bozulmasını hızlandırabilir.

Kurban etini çok uzun süre bekletmeyin

Daha sağlıklı bir et tüketimi için kurban etinin uzun süre beklememesi oldukça önemlidir. Saklama yöntemleri ile ömrü uzatılabilir ancak eti en sağlıklı hali le tüketmek adına ok uzun süre buzlukta ya da buzdolabında bekletmek etin zamanla daha zararlı bir hale gelmesine neden olacaktır. Doğru bir saklama yöntemi ile kurban etini kullanmadan önce buzlukta yaklaşık olarak iki hafta boyunca bekletebilir ve ilk gün kadar taze bir şekilde pişirip yiyebilirsiniz.

Eti daha iyi dondurmak için poşetlerde boşluk bırakın

Kurban etini saklarken etin daha iyi donması ve daha taze kalması için kullanacağınız poşetlere et tamamen doldurmayın. Bunun yerine poşetlerin ağız kısmında ufak bir boşluk kaşsın ve bu şekilde poşetleri kilitleyin. Bu sayede etlerin her tarafı eşit şekilde donacak ve bozulma çok daha geç gerçekleşecek.