Kıble bulmak, eskiden beridir önemli bir kavramdır. Bu da kıble nasıl bulunur sorularının artmasına neden olur. Müslümanlar namazlarını kılacakları zaman kıble yönü bulmak daha da önemli bir hale gelir. Bunun nedeni de kıble yönünün Kabeyi gösteriyor olmasındandır. Namaz kılacak olanlar kıbleyi bularak Kabeye doğru namaz kılarlar. Namaz Müslümanların üzerine farz kılınan bir ibadettir. Bu ibadeti yerine getirecek olanlar kıbleyi bularak ibadetlerine başlayabilirler. Kıble yönünü bulmak için çok fazla yöntem vardır. Kıble pusulası ya da diğer yöntemlerden faydalanılarak, kıble yönünü bulabilmek mümkündür.

Kıble Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Namaz ibadetini yerine getirecek olanlar, kıbleyi bulabilmek için farklı yollara başvurabilirler. Kıble çoğunlukla güney ya da güneydoğu arasında bir yöndedir. Kıble bulma yöntemleriyle kıble güvenli bir şekilde bulunabilir.

Kıble bulma yöntemlerinden bazıları şu şekilde sıralanır;

 • Kıble saati kullanarak bulma
 • Güneş ve yön kullanarak bulma
 • Tesbih kullanarak bulma
 • Online haritalar ile bulma
 • Diğer yöntemlerden faydalanarak bulma kıble yönü bulmak isteyenlerin başvurdukları yöntemlerdendir.

Bu yöntemleri kullananlar kıbleyi rahatlıkla bulabilirler. Kıbleyi bulduktan sonra ise ibadetlerini yerine getirebilirler. Müslümanlar için namaz kılmak oldukça önemli bir ibadettir. Bu ibadetin doğru yöne yapılabilmesi için, kıblenin bulunması gerekir. Böylece kıble yönünü bulmak daha da sağlıklı olarak gerçekleştirilebilir. Bu da ibadetlerin gönül rahatlığıyla yapılabilmesine imkân tanır.

Kıble nasıl bulunur?

Kıble nasıl bulunur?

Kıbleyi Neden Bulmak Gerekir?

Müslümanlar hem farz hem de nafile namazlarını kılmak durumundadırlar. Hangi namaz kılınıyor olursa olsun, kıbleye doğru namaza durmak, namaz şartlarındandır. Bunun için namaz öncesine kıble yöntemlerinden de faydalanılarak kıblenin bulunması gerekir. Namazın bu şartına uyulmadığı zamanda, namaz sahih olmayabilir. Namaz öncesinde bulunan kıble yönüne doğru namaz kılınır. Eğer ki bir başkası namaz kılan kişiye, kıblenin o yöne olmadığını söylerse, namaz o şekilde tamamlanmalıdır. Fakat sonrasında doğru olan kıble yönüne doğru yönelmek gerekir. Müslümanlar sadece namaz kılmak için değil farklı ibadetlerini de yerine getirmek için kıbleye yönelirler.

Kıbleye dönülerek yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Ezan
 • Abdest
 • Dua
 • İkamet
 • Teyemmüm
 • Zemzem suyu içme
 • Kur’an okuma gibi durumlar içinde kıbleye yönelmek gerekir. Bu konular için kıbleye yönelmek müstehap olarak kabul edilir.

Seyredin: Bilinmeyen Bir Yerde Kıbleyi Nasıl Bulabiliriz?

Bilinmeyen Yerlerde Kıble Nasıl Bulunur?

Sürekli bulunulan yerlerde, kıbleyi bulmak için uğraşmak gerekmez. Fakat insanlar gün içerisinde farklı yerlerde ya da ortamlarda da bulunabilirler. Bu da kıble yönünün bulunmasını gerekli hale getirir. Bilinmeyen yerlerde kıblenin bulunabilmesi için, yine kıble bulma yöntemlerinden faydalanılabilir. Pusula yönlerini kullanarak kıbleyi bulmak en doğru yöntemlerdendir.

Bilinmeyen yerlerde yapılacak olan ibadetler için bu yöntem kullanılabilir. Pusulanın kırmızı ucu kuzeyi gösterir. Buna bakılarak kolaylıkla kıblenin yönü bulunabilir. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarda çok fazla uygulama vardır. Bu uygulamalar aracılığıyla hangi şehirde olduğu bilgisi girilerek hızlıca kıble bulunabilir. Eğer ki şüphe söz konusuysa başka mobil uygulama ya da diğer kıble bulma yöntemleri de kullanılmalıdır.

İzleyin: Telefonla güvenli kıble bulma

İnternetten Bulunan Kıble Yönü Ne Kadar Güvenlidir?

Kıble bulmak zor bir iş olabilir. Bu işle çok fazla vakit kaybetmek istemeyenler internet üzerinden kıble bulma yöntemini tercih edebilirler. Fakat bu biraz riskli bir durumdur. Bunun için daha güvenilir olan kıble bulma yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir.

En Güvenilir Kıble Bulma Yöntemi Hangisidir?

İbadetlerin sahih olabilmesi için kıble yönünün doğru olması gerekir. Bunun için tercih edilen kıble yönü bulma yönteminin güvenilir olması gerekir. En güvenilir kıble bulma yöntemi olarak pusula tercih edilebilir. Ayrıca bazı diğer yöntemlerde kıble yönü bulma konusunda güvenlidirler.

Güneş yönü ile bulunan kıblede güvenlidir. Bunun için elin güneşe doğru uzatılması gerekir. Sağ el güneşe uzatıldığında diğer el batı yönünü gösterir. Kalan iki yön ise kuzey ve güneydir. Ön kuzey arka güney yönünü gösterir. Güney yön kıbleyi gösterir.

Kıble Saati Yöntemi Nasıldır?

Kıble yönü bulma yöntemlerinden birisi de kıble saati yöntemidir. Kıble saati yöntemi oldukça pratik ve güvenilir yöntemlerdendir. Bu saat diliminde güneş gören çerçevenin gölgesi ile güneşe dönüldüğünde kıbleye dönülmüş olunur. Bunun için bir çıtadan da yardım alınabilir. Kıble saati için takvimlerde belirtilen saatler takip edilebilir.

Bu saatlerde bu yöntem uygulanarak kıble kolayca bulunabilir. Bilinen yöntemler dışında kıble bulma yöntemi olarak mezarlıkların başları dikkate alınabilir. Ayrıca karıncalar yuvalarını hazırlarken topraklarını hep kuzey tarafa çıkarırlar. Ağaçların yosunlu olan kısımları da kuzey yönünü gösterir. Bu yöntemleri kullanarak da kıble yönünü bulabilmek mümkündür.