Tuzlu su ile gargara yapmak herkesin tercih edebileceği, bir çeşit virüslerden ve hastalıklardan korunma yöntemidir. Bazı kişiler gereksiz olduğunu savunsa da aslında oldukça faydalıdır. Tuzlu su mikrop önleyici bir etkiye sahiptir ve pek çok sağlık sorununa da iyi gelir.

Boğaz Ağrısı

En sık boğaz ağrısını gidermek için kullanılır. Çeşitli nedenlerden dolayı herkesin başına boğaz ağrısı gelir. Bademcik ve gırtlakta yer alan bakteriler, mikroplar en yaygın nedenidir. Tuzlu su ile gargara yapmak boğazda biriken mikropları öldürür ve iltihaplanmayı çözer. Ağrıyı kestiği için hızlı tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Ağız İçi Yara

Ağzımızda çeşitli nedenlerden dolayı ufak yaralar çıkar. Bunlar bazen damak, bazen dil bazen de diş etinde meydana gelir. En yaygın nedeni ise iltihaplanmadır. Yaralar üzerinde yakıcı bir etki yarattığı için çoğu kişi yaparken çekinir fakat oldukça etkilidir. Acıyı azaltır ve yarayı iyileştirir, aynı zamanda ağız içi plak oluşumunu da engeller.

Solunum Yolu Enfeksiyonları

Tuzlu su ile gargara yapmak ağızda asidik bir etki yaratır. Bunun sonucunda solunum yolu enfeksiyonlarının semptomları da en aza inmiş olur. Bu uzmanlar tarafından da onaylanmış bir bilgidir.

İyi geldiği enfeksiyonlar şunlardır;

  • Grip
  • Sinüs
  • Faranjit
  • Orta kulak iltihabı

Neredeyse hepsi özellikle kış aylarında karşılaştığımız hastalıklardır. Solunum yolu enfeksiyonları ciddi bir hastalık olarak çoğu kişi tarafından görülmez, bu yüzden ev tedavileri daha sık uygulanır. İşte bu ev tedavileri arasında en etkili olanı tuzlu suyla gargaradır. Ayrıca saman nezlesine de çok iyi gelmektedir.

İzleyin: Tuzlu Su İle Gargara Yapmanın Faydaları

Diş Sağlığı

Ağız sağlığının korunması diş sağlığı içinde oldukça önemlidir. Ağzımızın içinde yüzlerce hatta binlerce mikrop ve bakteri bulunuyor olabilir ve diş etlerinde bulunan bu zararlı canlılar plak oluşumu, çürük, uzun süreli diş problemleri hatta diş kayıplarına neden olabilir. Tuzlu su asidik etkisi sayesinde diş eti problemleri ile mücadele eder. Çoğu ağız bakım suyu da asidik etki veren maddelerden üretilir. Diş minesi, orta kulak kanalları, oral mukoza ve burun kanalları içinde oldukça faydalıdır.