Gün içerisinde, özellikle dış ortamdan ev içerisine gireriz. Ayakkabı içerisinde oluşan tozlanmalar, ayak terlemesi sonucu ortaya çıkan mikroorganizmalar ve zararlı özellikleri bulunan birçok etken, halıların kirlenmesine neden oluyor. Ayrıca, gün içerisine en çok temasın bulunduğu ve kaçınılmaz olarak kullanılması gereken alanlardan bir tanesinin de halı olması, halı temizliğini zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle, konu hakkında; halı temizliğinde neler kullanılmalıdır, kimler hali temizleyebilir, bu temizlik nasıl gerçekleştirilir ve halı temizliği esnasında nelere dikkat edilmelidir, konularını da öğrenmek gerekir.

Halı Temizliğinde Kullanılması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Halı üzerinde yaşayan zararlı canlıların bulunması, gün içerisinde toz veya çeşitli artıklara maruz kalınması ve bu tür sebepler; halı temizliğinin yapılmasını gerekli kılmıştır. Ayrıca, halı temizliğinden verim alınması için kullanılması gereken bazı malzemeler söz konusudur.

Bu malzemeler:

  • Yumuşak uçlu halı fırçası (Özellikle, halı yapısının hassas ve tüy yapısının narin olduğu durumlarda yumuşak uçlu fırça kullanılması oldukça önemlidir.
  • Halı yıkama deterjanı kullanılması gerekir. Halılar için özel deterjanların bulunmasının yanı sıra, daha yumuşak bir sonuç elde etmek için halı yumuşatıcılar da kullanılabilir.
  • Tüy ve kıl toplama fırçası
  • Yeterli miktarda su
  • Su çekecek bir alet
  • Elde imkân olması durumunda halı yıkama makinesi

Gibi gerekenler, halı temizliği yapılmak istendiği zaman zorunlu olarak temin edilmesi gereken malzemelerdir.

Seyredin: 10 DAKİKADA HALI SİLME /İNANAMIYACAKSINIZ

Halı Temizliği Nerede Yapılır?

Halının temizlenmesi için uygun olan birçok ortam vardır. Ancak tüm ortamların genel özelliğine bakıldığı zaman ise, düz ve sert bir zemin olduğu görülecektir. Bu bağlamda halıların temizlenmesi; geniş bir banyo, balkon veya ev içerisinde boşaltılan herhangi bir zemin olabilir. Ayrıca, su tüketiminin fazla olacağı düşünülüyorsa, su giderinin olduğu bir ortamın tercih edilmesi kolaylık sağlayacaktır.

Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Halı temizliği yapılırken, elde halı yıkama makinesinin olması ve olmaması durumlarında ayrı ayrı işlemler yapılır. Halı temizliği yapacak olan kişinin hâlihazırda bir halı yıkama makinesi varsa; öncelikli olarak halının üzerinde bir nesne kalmadığına emin olur. Daha sonra süpürme işlemini gerçekleştirir ve halı yıkama makinesini kullanma aşamasına geçer.

İLGİLİ MAKALE  Evde organik çamaşır suyu yapımı

Bu makineler, içerisinde yer alan su haznesinin yardımıyla; dönüşümlü olarak halı üzerine su teması sağlar, kirli suyun alınmasını sağlar ve temiz bir halı sonucunu bırakır. Bunun yanı sıra, halı temizleme esnasında makine olmaması durumunda; halının süpürülmesi sağlanır ve tüy fırçası yardımıyla halı üzerindeki istenmeyen kıl artıkları alınır. Bir kova içerisine hazırlanan ılık suyun içerisine, halı yapısına uygun olarak seçilen deterjan eklenir. Halı üzerinde yavaş fırça hareketleriyle temizlik sağlanır ve halı durulanır. Her iki işlemde de halı temizliği derinlemesine gerçekleşir.

Halı Nasıl Günlük Olarak Temizlenir?

Yıkanmış gibi mis gibi tertemiz halılar haberin devamında… 2. sayfaya geçiniz.

X

Etiketlendi:

,