Küçük evler son derece konforlu ve pratik olmalarına rağmen, dekore etmek oldukça zor. Küçük bir alana kanepeleri, masaları, sandalyeleri, saklama alanlarını sığdırmanız gerekiyor. İhtiyaç duyduğunuz eşyaları atmadan evininizi daha geniş ve ferah yapamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Evinizi daha ferah hale getirmek için birkaç önemli ipucunu sıraladık.

Yeterli doğal ışığa sahip olduğunuzdan emin olun

Oturma odanızın doğal aydınlatmaya ihtiyacı var. Dışarıyı görebilmek mekâna ferahlık ve modernlik katıyor. Kat kat perdeler, pencerenin tamamını kaplamasalar bile gözün dışarıdaki manzarayı görmesini engelliyor ve tabii ki alan kaplıyorlar. Mahremiyet istiyorsanız, panjurları veya storları düşünebilirsiniz. Ancak perdelerinizi değiştirmek istemiyorsanız onları sabitleyebileceğiniz şekilde bağlamak pencerenizi tamamen açığa çıkarmanıza yardımcı olacak.

Bacaklı sandalyeler ve koltuklar kullanın

Işığın yansıyarak her yere dağılabilmesi için yerden yüksek ayaklı kanepe ve koltuklar tercih edin. Aynı zamanda daha fazla yansıma yaratmak için modernize edilmiş cam yemek masası da tercih edebilirsiniz.

Kısa mobilyalar tercih edin

Benzer şekilde zemine yakın olan mobilyalar, üzerlerinde daha fazla alan bırakmaları nedeniyle odada açıklık hissi yaratır. Kısa baza, yatak başlığı, komodin seçmeniz tavanınızı daha yüksek gösterecek ve ferahlık yaratacaktır. Alana hareketlilik kazandırmak için modern ve minimalist duvar aplikleri kullanabilirsiniz.

Oturma odası

Oturma odası duvardan duvara kitaplık

Duvardan duvara kitaplıklar seçin

Küçük evlerde daha fazla alan yaratmak için küçük mobilyalar kullanılması gerektiğine dair eski kuralın aksine, evinizin dekorunda duvardan duvara kitaplık kullanmak, tavanınızın görünümünü genişletecek ve aynı zamanda büyük miktarda depolama alanı sağlayacaktır. Ortalıkta dağılmış tüm eşyaları kitaplığınızda muhafaza edebilir ve daha ferah bir alan yaratmış olursunuz.

İzleyin: Küçük Evler İçin 5 Dekorasyon Önerisi | Dekorasyon Önerileri

Nötr renkler kullanın

Beyaz, gri ve bej gibi parlak ve nötr renkler kullanın, daha büyük ve daha düzenli bir alan görüntüsü verirler. Beyazın yansıtıcı etkisi bir odayı anında genişletir, havadar, hafif, sakin ve dingin hissettirir. Duvarları ve tavanı aynı beyaz tonunu boyamak, ferahlık etkisini güçlendirir ve birdenbire kocaman bir alana sahip olursunuz. Tamamen beyaz bir alanın çok soğuk olacağından endişeleniyorsanız, ahşabın sıcaklığıyla vurgu yapabilir, peluşun yumuşaklığıyla rahat bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca gözlerinizin günışığında yorulmasını engellemek için beyazın kırık tonlarını tercih edin.

Tuğla duvar

Tuğla duvar

Aynalardan faydalanın

Mütevazi, minimal ya da gösterişli… Eviniz hangi stilde tasarlanmış olursa olsun aynalar evlerin vazgeçilmez ve eskimeyen dekoru. Yansıma, alanınızı görsel olarak genişletir. Sadece ışığı değil, aynı zamanda görüntüyü de yansıttıkları için, gözü daha fazla alan algılaması için kandırırlar. Özellikle küçük alanlarda uygun ebatlı ve doğru yerleştirilmiş bir ayna ortamı daha ferah ve geniş hale getirir.

Kontrast oluşturun

Tavanınız için veya bir duvarınız için konstrast bir renk kullanmak odağı bu noktaya çeker. Dekoratif eşyalarınızda kontrast oluşturmak alanınıza hem enerji hem derinlik katar.

Duvarlarınızı değerlendirin

Evinizi süslemek için zeminde yer kaplayacak eşyalardan ziyade duvarlarınızı değerlendirin. Sanatsal tablolar, duvar dekorları herhangi bir odayı daha lüks ve daha büyük hissettirir. Aile fotoğrafları ve varsa kendi sanatsal projelerinizi sergilemek için sehpa ve konsolların üstünü değil evinizin duvarlarını kullanın.

Halı ve kilimlerden kurtulun

Her yeri halı ve kilimle kaplamayın. Temizlik açısından sizi yorması bir yana, alanı oldukça daraltan en önemli eşyalardan biri halı. Ancak halısız ev size çok boş görünüyorsa büyük baskılı halılar odanızı küçültür bu nedenle küçük baskılı halıları hatta mümkünse baskısız halıları tercih edin. Bir sürü ufak kilim yerine bir tane büyük halı kullanmanız, halının rengini duvarlarınız ve tavanınızdan daha koyu renkli ve sade desenli seçmeniz odanızın daha büyük görünmesine yardımcı olur.

Etiketlendi:

,