Saç bir kadın için en önemli konulardan biridir. Saç vücutta görüntü açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle kadınların güzellikleri için çok önemlidir. Kadınların bazısı kısa saç severken bazısı da uzun saç sever. Kısa saç kestirenler saçlarının çok çabuk uzamasını isterler. Kısa saç kestirenlerin daha çabuk uzaması için birçok yöntem bulunmaktadır.

Evde Saç Uzatma Yöntemleri

Saç birçok kadın için en önemli aksesuarlardan biridir. Bu nedenle kadınlar saçını daha uzun isteyebilirler. Saçlarını kısa kestiren ve pişman olan kadınlar için evde uzamasını hızlandırmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Saç uzaması için doğal yöntemler şunlardır:

 • Saçları düzenli olarak taramak
 • Zencefil
 • Pirinç suyu
 • At kuyruğu bitkisi
 • Yumurta akı
 • Doğal yağ kürler
 • Saç Maskeleri
 • Saç Bakım kremleri

Ve daha birçok yöntem ile saçlarınızı daha çabuk uzamasını sağlayabilirsiniz. Yeşil çayda saçlarınızın hem dökülmemesi için hem de daha çabuk uzaması için çok faydalı bitkiler arasındadır. Saç yıkama şekillerine de dikkat etmeniz önemlidir. Saçlarınızı yıkarken sert yıkamanız saçlarınıza zara verir ve uzamasını geciktirebilir. Saçlarınızı yıkarken saç diplerinize masaj uygulamanızda uzamasına yardımcı olacaktır.

Saç Uzatma Maskeleri

Kısa saç kestiren kadınlar bir müddet sonra pişman olup bir an önce uzamasını isteyebilirler. Kadınlar için oldukça önem taşıyan saçlar için evde yapacağınız bazı maskeler vardır. Saç uzatmaya yardımcı olacak maskeler şunlardır:

 • Elma sirkesi: Elma sirkesi saçlarda bulunan kiri ve yağı temizler. Bakım ürünlerinden dolayı oluşan kalıntıları atmanıza yardımcı olur. Saçlar için tam bir mucizedir.
 • Yapılışı: 1 litre suya 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyulur. Öncelikle saçınızı yıkayın ve bu karışımı saçlarınıza dökün. Ardından durulayın ve kurulama işlemi yapın.
 • Saç Maskesi: Badem yağı, jojoba yağı ve Hindistan cevizi yağını bir kaba alın ve ardından saç maskesi ilave edin karıştırın. Krem kıvamı alan karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürün. Ardından durulama yapın.
 • Aloe vera maskesi: Aloe vera bitkisi saçlarınızın daha çabuk uzaması için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir bakım üründür. 1 kahve fincanı aloe verayı 1 kaşık limon suyu ve 1 kaşık bal ile karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak sürün. 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın.
İLGİLİ MAKALE  Zeytinyağı saç uzatır mı?

Evinizde yapacağınız bu maskeler sayesinde saçlarınız daha çabuk uzar ve daha bakımlı bir hale gelir. Başlayacağınız maskeleri düzenli olarak yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

30 Günde Saç Ne Kadar Uzar?

Saçlarını kestiren kadınlar çok çabuk pişman olabilirler. Hemen saçlarının uzamasını isterler. Normal olarak saç 1 günde 0,2 mm ile 0,3 mm arası uzama yapabilir. Saçlarımız 1 ayda yaklaşık olarak 1.6 cm kadar uzamaktadır. Fakat herkesin saç derisi farklı olduğu için veya beslenme düzenine bağlı olarak bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Özellikle diyet yapanların sağlıklı beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Doğru beslenme yapamayan birinin saçlarının uzaması daha fazla gecikebilir.

Saç Uzaması İçin Hangi Vitaminler Gerekiyor?

Saçlarını kestirip pişman olan kişilerin yapmaları gereken en önemli şeylerden biri de vitaminlerdir. Vücutta yeteri kadar vitamin bulunmayan kişinin saçlarının uzaması da oldukça gecikebilir. Saç uzaması için gerekli vitaminler vardır. Bunlar:

 • E vitamini: Saç diplerindeki stresi azaltarak saç uzamasını oldukça hızlandıran bir vitamindir. Saçların gelişimi açısından büyük bir anahtardır.
 • C vitamini: Bu vitamin saç deriniz için oldukça önem taşımaktadır. Tablet şeklinde alacağınız C vitamini saç derinize masaj yaparak sürün. Veya içerek de saçlarınızın uzamasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra palmiye yağı da saçlarınız için oldukça etkilidir. İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Haftada 2 defa derinize değdirmeden saçlarınıza sürün. 15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Bu yağ sayesinde saçlarınız hem daha çabuk uzar hem de ışıl ışıl olmasını sağlar.

Saç Uzamasını Önleyen Nedenler?

Saç kadınlar için en önemli aksesuarlardan biridir. Saçını kısa kestiren kadınlar saçlarının daha çabuk uzamasını isterler. Saç uzaması için uzak durmanız gereken şeylerden biri saç şekil veren maşa, fön makinesi, kurutma makinesi ve düzleştiriciler gibi aletlerdir. Bu aletler saçlarınıza zarar vererek saç uçlarında kırığa ve uzamamasına neden olurlar.

Saçlarınızı yıkarken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer saçlarınızı sert olarak yıkıyorsanız bu saçlarınız için çok tehlikelidir. Saçlarınızı yıkarken daha yumuşak ve masaj yaparak yıkamanız sizin için daha iyi olacaktır. Saç uzamamasının bir başka sebebi ise saçlarınızı sürekli bağlı tutmak. Özellikle gece yatarken bağlanan saç zaman içerisinde gücünü kaybeder ve sağlıklı olmaz. Bu neden ile mutlaka geceleri saçlarınızı açarak uyumalısınız.

X

Etiketlendi:

,