Eczaneler, yalnızca ilaç ve iğne gibi tıbbi malzemelerin satıldığı yerler değildir. Bazı küçük estetiklerin ve sağlık işlemleri de eczanelerde uygulanabilir. Bu küçük işlemlerin başındaysa kulak deldirme gelir. Kulakların delinmesi; yumuşak doku zedelenmesine veya tahriş olmasına olanak vermeden, sterilize edilen küpe yardımıyla ve kulağı delinecek kişinin kulağının görülerek kontrol edilmesiyle yapılabilir.

Özel bir kulak delme tabancası kullanılarak yapılan kulak delimi işleminde, ağrı kesici kullanımı veya ağrı önleyici spreylerin kullanımı istenebilir. Eczacı kişilerce uygulanacak bu kulak delimi işlemi, hem küpe bedeli hem ağrı kesici ilaç veya sprey bedeli hem de uygulama işlem bedelini kapsayarak ücretlendirilir. Uç noktalarda olmayan eczanede kulak deldirme fiyatı her sene değişim gösterirken, işlem öncesinde güncel olan kulak deldirme fiyatı bilinmelidir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Neleri Kapsar?

Eczane sınırları içerisinde ve bir sağlık çalışanı olan eczacı tarafından bilinçle yapılacak kulak deldirme işleminde, ücret yalnızca açılacak kulak deliği için belirlenmez.

Ücretin kapsamı:

  • Genellikle standart olarak hazırlanan veya kulağı delinecek kişice seçilmiş olan küpe maliyetini
  • Kullanımı talep edildiği durumlarda, kulağın ağrısının anlık olarak dindirilmesine yardımcı araçların bedelini
  • İşi yapacak olan eczacının işlem ve hizmeti karşılığı alması gereken bedeli
  • Devlet tarafından belirlenen yasla vergi bedellerini

Karşılayacak şekilde oluşturulur. Eczanede bildirilen kulak deldirme fiyatı, belirtilen tüm bedellerin total halidir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Ne Kadardır?

Eczanede kulağın delinmesi için oluşturulan fiyat; her sene değişim gösteren vergi bedellerini, eczanenin yapacak olduğu değişen masrafları ve her sene hizmet bedellerinin değişmesine bağlı artan veya azalan olabilir. Şu an için geçerli olan bedelse, tek kulak üzerinden veya iki kulak üzerinden yine fark gösterecektir.

Tek kulak delinmesinde yapılan veya tek bir kulak deliği için hazırlanan küpeler için, çift halde sterilize edilmiş olan küpe paketlerinin açılması gerekir. Bu nedenle de tek kulak delimi ücreti, çift kulak delimi ücretinden biraz daha masraflıdır. Güncel olarak tek kulağa açılan delik ücreti 15 lira olurken, çift kulak için açılan deliklerin ücretiyse 25 lirasıdır.

Ancak unutulmaması gereken konu, eczanelerin fahiş fiyat aralıkları dışında, kendi fiyatlarını belirleme hakkı vardır. Yani bir eczane tarafından, kulak delim ücreti olarak 30 lira tek kulak için ve 50 lira çift kulak için talep edilmesi de yasaldır. Ancak tek kulak delimi işleminde 50 lira gibi bir fiyat oluşturulması, fahiş fiyat aralıklarına girdiği için yanlış bir uygulamadır.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Ne Sıklıkta Değişir?

Eczanedeki kulak deldirme işleminde, ilaçlar için değişebilen fiyat sıklığı gibi zamlar veya indirimler gelmez. Yalnızca; aniden steril küpe fiyatlarının artması durumunda, malzemelere gelen ciddi zamlar veya ciddi indirimler olduğu durumlarda ve eczacı çalışma ücretlerinde değişime gidildiği durumlarda fiyat değişikliği gelir.

Buradaki kulak delimi fiyatı değişikliği yalnızca zam olmaz, bazı durumlarda indirimler de yapılabilir. Ayrıca, eczanenin kulak delimi işlemine hız katmak için kampanyalar uygulaması durumunda da fiyat değişimi yaşanacaktır.

Örneğin, bazı eczaneler tarafından yaz aylarının başında veya kış aylarının sonunda kampanyalar oluşturulur. Kampanyaya göre, tek kulak delim fiyatına çift kulağın deldirilmesi ve işlem esnasında aynı malzemelerin kullanılması sağlanabilir. Bu durumlar, eczanede kulak deldirme fiyatını kısa süreli olarak değiştirir.

Eczanede Kulak Deldirme Fiyatı Uygun Mudur?

Eczane içerisindeki çalışanlar, sağlık alanında bazı teorik ve uygulamalı eğitimleri tamamladıktan sonra eczacı olarak çalışmaya başlamıştır. Bu nedenle, hem kulak dokusu yapısına hem de kişiye özel analizlere hakimdirler.

Kulak yapısının da tamamının yumuşak dokudan oluşması ve bilinçli sağlık çalışanlarının işlemiyle delinmesi gerektiği için, alınacak kulak delim bedeli oldukça uygun olacaktır. Herhangi bir güzellik salonunda da kulak delim bedeli aynı olduğu için, aynı fiyata aynı hizmetin sağlıkçılar tarafından verilenini almak mantıklıdır.

Etiketlendi:

,