Sumak birçok yemekte kullandığımız, hatta en çokta et yemeklerinde kullandığımız bir baharat türüdür. Fakat sağlığımız için de oldukça faydalı olan ve metabolizmayı da hızlandıran ve bağışıklık sistemini de güçlendiren bir besindir. Sumağın biraz ekşi bir tadı var ama alıştığınız zaman alışkanlık haline gelir ve salata gibi yiyeceklerde de istemeye başlarsınız.

Çok Özel Bir Antioksidan Besini

Eğer vücudunuz hasta olmaya yatkınsa, dolayısıyla bağışıklık sisteminiz çok güçlü değilse, sumak kullanarak biraz daha bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Sumak antioksidan içerdiği için, tükettiğiniz kadar metabolizmanızda sağlam olmaktadır. Antioksidan içeren ürünler tükettiğiniz zaman hem metabolizmanız hızlanacaktır, ayrıca iştahınız açılacaktır.

İzleyin: Ev yapımı Sumak Çayı tarifi

Kan Şekeri Dengeniz Önemli

Kan şekerinizde düzensizlik varsa, sumak ile kan şekeri seviyenizi dengeleyebilirsiniz. Özellikle kronik hastalar ve diyabet hastaları için sumak çok önemlidir. Kan şekerinizin çok yüksek olması şeker komasına girmenize yol açabilir, çok düşük ise zayıf düşmenize yol açacaktır. Sumak ile kan şekeri seviyenizi dengede tutabilirsiniz.

Enfeksiyonlar İçin Birebir

Vücudunuz hasta olmaya yatkınsa, her kış mevsiminde sürekli hasta oluyorsanız, grip olmak alışkanlık haline geliyorsa, sumak tüketerek bunu azaltabilir veya engelleyebilirsiniz. Sumak enfeksiyon hastalıkları için birebir uygundur ve neredeyse bütün yemeklerde kullanabilirsiniz. Hatta salata ve benzeri zeytinyağlı yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Böylece özellikle kış aylarında enfeksiyon kapma riskinden biraz olsun uzak kalırsınız.

Video: Bir Hafta Boyunca Sumak Suyu İçerseniz Ne Olur?

Bir Hafta Boyunca Sumak Suyu İçerseniz Ne Olur, sumağın faydaları nelerdir. Öğütülüp ya da kurutularak baharat olarak tüketilen sumak içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde insan sağlığına fayda sağlar. Aynı zamanda uzmanlar üst solunum yolu hastalıklarında ilaç kullanmadan sumak suyu ile tedavi olunabileceğini vurguluyor.

DİKKAT: Bu bilgiler herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. Tüm zararlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Sumak Diüretik Özelliğe Sahip

Bunu hiç duydunuz mu bilemiyorum, fakat diüretik demek yani idrar sökücü olması. Dolayısıyla eğer idrar yolunda sıkıntınız varsa, idrar yolunda tıkanıklık veya enfeksiyon gibi sıkıntılar yaşıyorsanız sumak tüketebilirsiniz, çünkü sumak diüretik özelliğe sahiptir. Sumak birçok kişi tarafından sadece ekşi bir tat veren, yemekleri tatlandıran bir baharat olarak görünür, fakat sumağın diüretik olması gibi çok önemli bir özelliği bulunmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Limon çekirdekleri sakın çöpe atmayın. Faydasını duyunca çok şaşıracaksınız!

Kadın Sağlığı İçin Çok Önemli

Özellikle kadın hastalıklarını ağır geçiren kadınların mutlaka sumak tüketmeleri gerekmektedir. Adet sancısını azalttığından, bunu bilen bazı kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Sumak çayı içilebilir veya salatalara biraz sumak dökülebilir. Hatta emziren anneler için de önemli bir baharat türüdür, çünkü süt üretiminde de yardımcı olmaktadır.