7’den 70’e herkesin oldukça sevdiği bir tat: Çikolata. Ancak bazen çok sevdiğimiz çikolata bizim için hüsran olabilir. Çünkü lekesini çıkartmak oldukça zordur. Doğru yöntemler kullanılmadığında bu zorlu leke daha da yayılır ve artık çıkması imkansız gibi bir hal alır. Peki, bu zor olan çikolata lekesini çıkarmada doğru yöntemler nelerdir? Hangi malzemelere ihtiyaç vardır?

Çikolata Lekesini Çıkartmak İçin Gerekli Malzemeler:

  • Bir miktar Deterjan/1 adet Beyaz Kalıp sabun
  • Ilık su
  • Islak bir bez
  • Buz kalıpları
Kurumasını bekleyin

Kurumasını bekleyin

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekeye doğrudan müdahale edilmemelidir. İlk yapmanız gereken şey çikolata akışkan ise kurumasını beklemektir. Daha çabuk kurutmak için buz kalıbı kullanabilirsiniz, lekenin soğumasını sağlayacaktır. Aksi taktirde leke büyük bir alana yayılıp işinizi daha da zorlaştıracaktır. Kuruyan lekedeki çikolataları hafifçe kazıyın. Kalan leke üzerine bir miktar deterjan döküp bekletin. Eğer deterjan kullanmak istemezseniz onun yerine beyaz kalıp sabun da tercih edilebilir. Bir beyaz kalıp sabunu köpürterek leke üzerine uygulayıp bir süre bekletin. 10-15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz!

Spatula ile kazıyın

Spatula ile kazıyın

Halıdaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk yapılması gereken doğrudan müdahale etmemektir. Bu leke akışkan ise onun kurumasını bekletmektir. Leke kuruduktan sonra hafifçe bastırmadan kazıyın. Aksi taktirde halıya zarar verirsiniz. Daha sonra kalan lekenin üzerine bir miktar deterjan döküp bekletin. En son olarak da ıslak bir bez yardımıyla fazla ovalamadan lekeli bölgeyi silin. Çikolata lekesinin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Uyarı

Uyarı

Koltuktaki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Dikkat edilmesi gereken en önemli şey lekeye doğrudan müdahale edilmemesi gerektiğidir. Leke akışkan bir çikolata ise kurumasını bekleyin. Kurumasının daha çabuk olmasını isterseniz ilk olarak bir buz kalıbı yardımıyla lekeyi soğutun. Daha sonra yavaş yavaş kazıyın. Kalan leke üzerine bir miktar deterjan döküp bekletin. Deterjan kullanmak istemezseniz onun yerine beyaz kalıp sabun kullanabilirsiniz. Bir kalıp beyaz sabunu köpürtüp lekeli bölgeye uygulayın. Bu durum lekenin kabarmasını ve daha kolay çıkmasını sağlar. Son olarak ıslak bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi çok bastırmadan silin. Çikolata lekesinin çıktığını göreceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  İnatçı yağ lekelerinden kurtulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! (Kaynak: soru.com.tr)

İzleyin: Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? | Çikolata Lekesi Çıkartmak İçin