Ceviz, alfa-linolenik asit (ALA) şeklinde mükemmel bir anti-enflamatuar omega-3 esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Ceviz, çok iyi bir manganez ve bakır kaynağı olmak da dahil olmak üzere antioksidanlar bakımından da zengindir. Ayrıca iyi bir molibden ve B vitamini biotin kaynağıdırlar.

Ceviz hem lezzetli hem yararlı olan nadir yiyeceklerden biri ve faydaları saymakla bitmiyor. Cevizi yaş ya da kuru olarak tüketebileceğiniz gibi ezerek ya da suyunu elde ederek de tüketebilirsiniz.

Suyu elde edilen cevizin vücuda faydaları saymakla bitmiyor.  Ceviz suyunu nasıl elde edebileceğinizi size bir tarifle anlatalım:

Ceviz suyu için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • 1-2 ceviz,
 • oda sıcaklığında 1 su bardağı su

Akşamdan cevizlerin kalın kabuğunu kırın, ortaya çıkan ceviz içlerini 1 bardak suyun içine atın ve sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah uyanır uyanmaz, ağzınızı ve dişlerinizi temizledikten sonra ceviz suyunuzu için. İçtikten sonra bardakta kalan ceviz içini de afiyetle yemeyi ihmal etmeyin tabii.

Ceviz suyunu bir seferde değil de yudum yudum yani azar azar içerseniz, ardından kahvaltı yapmak için de şöyle yarım saat beklerseniz çok daha hızlı sonuç almaya başlayabilirsiniz.

Ceviz suyunun faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • İçindeki bolca protein sayesinde uzun süre tok tutuyor, yağ yakımını kolaylaştırıyor.
 • Kötü kolesterolün yükselmesine engel oluyor, halihazırda yüksek olan kötü kolesterolü düşürüyor.
 • Damarların tıkanmasına engel olarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Ceviz suyunun tiroid rahatsızlığına da iyi geldiği biliniyor. (Ancak dikkat, tiroid, hipotiroid ve hipertiroid gibi farklı nedenlerle oluşabildiğinden konuyla ilgili mutlaka doktorunuza danışın.)
 • Omega 3 yağ asitlerinin etkisiyle sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Kan şekerini dengeliyor, özellikle Tip 2 diyabet rahatsızlığı olanlar için oldukça olumlu etkiler yaratıyor.
 • Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor, hormonların olması gerektiği gibi salgılanmasına yardımcı oluyor.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırıyor.
 • Kabızlık sorunu yaşayanları bu sorundan kurtarıyor.
 • Cilt ve saç sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Daha güçlü ve parlak saçlara, daha arınmış bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
İLGİLİ MAKALE  Kabak çekirdeğinin faydaları. Kabak çekirdeğinde hangi vitaminler var? (Kaynak: izlehaber.com)

Bilimsel bir çalışma, omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinin ceviz tarafından sağlanan hiperaktiviteye, sinirliliğe ve öfke nöbetlerine neden olduğunu göstermektedir. Bir çocuğun diyetini bu besinlerle takviye etmek, bazı açıkları telafi eder ve ruh halini hafifletir. Depresyon ve stresle mücadele eden yetişkinler için bile geçerlidir. Ceviz yağları önemli sakinleştirici özelliklere sahiptir. Ceviz yağı, yemeklere aroma ve lezzet getirmeye yardımcı olan zengin, fındıklı bir tada sahiptir. Bu lezzet hoş bir tat verir, ancak sadece ceviz yağı ölçülü kullanıldığında. Aromaterapi, masaj terapisi gibi çeşitli tedavilerin yanı sıra kozmetik ve ilaç endüstrisinde taşıyıcı/baz yağ olarak kullanılmaktadır.

İzleyin: Ceviz suyunun faydaları nelerdir? Çağla ile Yeni Bir Gün 319. Bölüm

Yaz kış sofralarınızdan, atıştırmalık saatlerinizden eksik etmeyin. Güvenle ve iştahla tüketebilirsiniz.