Ülkemizde yaygın olarak görülen kuşburnu bitkisi limondan tam 60 kat daha fazla C vitamini içerir ve karşımıza en sık çay olarak çıkar. Kırmızı rengi ve mayhoş tadıyla kuşburnu çayı özellikle kış günlerinin favori bitki çayıdır.

İçerdiği C vitamini ile vücudumuza birçok fayda sağlayan kuşburnu hem marmelat hem de reçel yapımında kullanılır. Kuşburnu çayının faydaları ise bize sağlımıza sağlık katmaya dair bazı tüyolar veriyor.

Kuşburnu Çayının En Önemli ve Bilinen Faydaları Nelerdir?

Son dönemde ülkemizde de popüler hale gelen bu çayın en önemli özelliği çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Antioksidan özelliği kuşburnu çayına doğal bir koruma görevi yüklemektedir.

Kuşburnu

Kuşburnu

Kansızlığa İyi Gelir

İçerdiği A ve C vitamini ve güçlü antioksidanlar sayesinde kansızlığa iyi gelir. Kuşburnu besinlerle alınan demiri serbest hale getirir ve özellikle çocuklarda ve kadınlarda görülen demir eksikliğine bağlı kansızlığı önler.

Cildi Güzelleştirir

A vitamini açısından da zengin olan kuşburnu çayı cildimizin elastikiyetini korumak için ihtiyaç duyduğu vitamini sağlıyor ayrıca kollajen seviyesini arttırır.

Kuşburnu, beslenme fizyolojisi ve gıda teknolojisi açısından günümüzde önemli bir meyvedir. Rusya, Polonya, Almanya, İsviçre, Finlandiya gibi birçok Avrupa ülkesinde gıda ve ilaç sanayinde değerli bir hammadde olarak kullanılmaktadır.

Kuşburnu

Kuşburnu

Bağışıklık Sistemini Destekler

Yapısında bulunan bol miktardaki C vitamini, polifenol ve antioksidan ile bağışık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. İçeriğindeki A, B, E ve K vitaminlerinin yanı sıra demir ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir.

Kilo Kaybını Destekler

Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre içeriğindeki tiliroside adlı antioksidan sayesinde yağ yakımını hızlandırdığı ve kilo alımını azalttığı gözlemlenmiştir.

Kansere Karşı Korur

Kansere karşı çok güçlü bir savaşçı olan antioksidan kuşburnu içinde bol miktarda bulunur. Bu antioksidanlar kanser hücrelerinin büyüme ve gelişmesini engeller.

Kuşburnu Rosaceae familyasından Rosa cinsine  ait çalı formunda, kışın yaprağını döken bir bitki  türü olup anavatanı Batı Asya, Anadolu, Kuzey ve Orta Avrupa’dır. Kuşburnuna halk dilinde Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması da denilmektedir. “Rosaceae” familyasının dünya genelinde 200 takson, Türkiye’de doğal yayılış yapan 25  takson ve Doğu Karadeniz Bölgesinde  ise 17 adet doğal taksonu bulunmaktadır. Kuşburnu dünya üzerinde Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika’da doğal yayılış yapan kışın yaprağını döken bir çalı formunda bir bitkidir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Bin bir derde deva bu mucizevi çayın demlenmesi için bir kaç önemli durum vardır.

  • 6 – 7 adet kuşburnunu hafifçe ezip çatlatın,
  • Bir su bardağı ( 200 ml ) kaynar suya atıp, ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenmeye bırakın.
  • Demlenme süresi uzadıkça içerdiği C vitamini azalmaktadır, bu yüzden demleme süresini uzatmayın.
İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyardı. Her gün en 2 fincan içerseniz... (Kaynak: izlehaber.com)

Bu maddelere dikkat ederseniz vitamin deposu çayınız sağlığınıza sağlık katmak için içilmeye hazırdır.

Kuşburnu besin değeri ve insan sağlığı açısından oldukça faydaları olan bir gıdadır. Kuşburnu, halk hekimliğinde farklı hastalıkların tedavisinde ilaç (drog) olarak en fazla kullanılan bitkilerdendir. Kuşburnu meyvelerinde C, P, A, B1, B2, E ve K vitaminleri vardır. Kuşburnu, meyvesi ile reçel, marmelat, meyve suyu, çay gibi ürünler üretilerek bu bitkiye emek harcayan kişilere gelir sağlamaktadır.

Kuşburnu

Kuşburnu

Kuşburnu Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bol C vitamini deposu olan bu çayı tüketirken bazı hususlara dikkat etmeliyiz.

  • Kuşburnu çayı soğurken içeriğindeki C vitamini hızla azalır.
  • Kuşburnu çayının bütün vitaminlerinden faydalanmak için demlendikten sonra 5 dakika içerisinde tüketin.
  • Yemeklerden 30 dakika sonra içilmesi hazma yardımcı olacaktır.
  • Sıcak içeceklere bal eklenmediğinden kuşburnu çayı şekersiz olarak tüketilmelidir.

Zengin vitamin ve mineral içeriğiyle kuşburnu, dünyada ve ülkemizde son derece popüler olan bir ürün haline geldi. Sağlıktan güzelliğe kadar birçok farklı alanda kullanılan kuşburnu hem çekirdeği hem de yemişiyle insan vücudu için çok önemli bir bitkidir. İster marmelat ister çay olarak tüketin her hali ayrı bir lezzettir.

Eğer sizde bu mucizevi meyvenin bütün etkilerinden yararlanmak isterseniz beslenme planınıza mutlaka eklemelisiniz. Bizim için en ulaşılabilir hali ise çay halidir. İster evde ister ofiste kuşburnu çayının faydaları her zaman yanınızda. Kuşburnu çayıyla hem sağlığınızı koruyabilir hem de önleminizi alabilirsiniz.

Yetişkin bir insanın günlük vitamin ve mineral ihtiyacı düşünüldüğünde kuşburnu nektarı ya da marmelatı, C vitamini ihtiyacının tamamını ve diğer vitamin ve mineral ihtiyacının ise önemli bir kısmını karşılayacak düzeydedir. Kuşburnu halk ilacı olarak böbrek ve mesane taşlarında, ishale, diş eti kanamalarına, yan ve göğüs ağrılarına karşı kullanılmaktadır.

Bu yazıda belirtilen ifadeler, sadece bilgilendirme amaçlı olup; tavsiye niteliği taşımaz. Hastalıkta, tedavinin mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiği unutulmamalıdır.