Vücudun karın bölgesindeki ağrıların nedenleri ve tedavisinin nasıl olacağını bilmek yaşam kalitesi için önemlidir. Bu ağrıların sebepleri bazen apendiks bölgesinde oluşan iltihap sebebiyle olabiliyor. Bunun tespiti ve tedavisi önemlidir.

Apandisit Rahatsızlığı Nedir?

Vücutta bulunan ve hala gizemini koruyan bölgelerden olan apendiks; karın boşluğunun sağ alt kısmındaki bölgede bulunur. Kör bağırsak olarak bilinen yerde ve ince bağırsağın biterek kalın bağırsağın başladığı yerde bulunmaktadır. Her insanda farklı boyutlara sahip olmasına rağmen ortalama 10 cm civarındadır ve solucan şekline benzer.

İç kısmında bulunan lümen denilen dar bir kısım vardır. Lümen denilen bu kısım zamanla tabana doğru yönelerek kapanır. Kapalı uçlu bir ortam olmasından dolayı apandisit mikroorganizmaların kolaylıkla üremesi için uygun bir ortamdır.

Vücuttaki bademciklere benzetilen apendiks aynı bademcikler gibi vücudu mikroplara karşı uyarma görevi üstlenmiştir. Apendiks bölgesinde oluşan iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa apandisit denir.

Oldukça şiddetli ağrıya sebep olan bu hastalık tedavi edilmesi gereken önemli bir enfeksiyon çeşididir. Diğer vücut enfeksiyonlarında olduğu gibi bu bölgedeki enfeksiyonun da kana karışması hayati tehlikeye sebep olabilir. Bu sebeple tedavisi oldukça önemlidir.

İzleyin: Apandisitte hangi belirtiler olursa hastaneye gidilmelidir?

Apandisit Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Apendiks bölgesinde oluşan tıkanıklıklar sebebiyle bakteriler bu bölgede çoğalmaya başlar. Oluşan tıkanıklık bu bölgede basınç artışına sebep olur ve bu da kan damarlarını sıkıştırır.

Oldukça sık görülen apandisit rahatsızlığının belirtileri:

 • Karın bölgesinde hassasiyet
 • Şiddetli ve keskin ağrı
 • Midede bulantı ve buna bağlı kusma
 • İştahsızlık
 • Besinlerin sindirilmesin de güçlük ishal ya da tam zıttı kabızlık
 • Dışkıda zorlanma ve makat bölgesinde ağrı gibi belirtiler apandisit rahatsızlığında görülen sık belirtilerdir.

Vücutta görülen bu belirtiler kesinlikle hafife alınmamalıdır ve geçiştirilmemelidir. Bu belirtilerle karşılaşan kişiler en kısa zamanda hastanelere başvurmalı ve uzman bir doktor tarafından bu rahatsızlıklarına bir teşhis konulmasını sağlamalıdır.

Apandisit Rahatsızlığı Neden Olur?

Apendiks bölgesinde oluşan bu rahatsızlığın pek çok bilinen sebebi vardır.

İLGİLİ MAKALE  Apandisit neden olur?

Bunlar:

 • Midede sindirilmesi zor olan bazı besin artıklarının kalın bağırsağa geçişi sırasında apendiks bölgesine kaçması
 • Mide rahatsızlığı olan Ülser ve ülser sebeple kolit hastalığı
 • Vücutta bulunan tümörler
 • Bağırsakların içinde bulunan parazitler ya da kurtlar
 • Bakteri sebebiyle meydana gelen enfeksiyonlar sonucunda meydana gelir.

Farklı birçok sebebi olabileceği gibi diğer bilinen tüm mikroorganizmalar da apendiks bölgesine zarar vererek iltihaplanmalara neden olabilir.

Apandist Rahatsızlığı Nasıl Anlaşılır?

Karın bölgesinde hissedilen ağrı kasığın sağ alt bölgesinden yukarı doğru şiddetli bir sancı ile kendini gösterir. Şiddetlenen apandisit ağrısı beraberinde mide bulantısında getirir. Karın bölgesinde hissedilen bu ağrının apandisit sebeple olduğunu anlamak hasta tarafından zordur.

Karın bölgesinde görülen ağrı pek çok hastalığın belirtisi olmasıyla beraber yine bu bölgede oluşan hassasiyet apandisit rahatsızlığını diğer hastalıklardan ayıran bir belirtidir. Yukarıda belirttiğimiz belirtileri gösteren kişilerin mutlaka uzman bir doktora danışması ve hastalığın teşhisinin erken konulması önemlidir.

Video: Apandisit Nedir │ Akut Apandisitin Belirtileri Nelerdir │ Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Apandisit Ağrısı Nasıl Geçer? Apandisit Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit ağrısı sebebiyle hastaneye giden kişiler genel cerrahi polikliniğine başvurmalıdır. Uzman bir doktor tarafından teşhisi konulan apandisit rahatsızlığının tedavisi için iki farklı yöntem vardır.

Bu yöntemlerden birincisi antibiyotik ile tedavi etmektir. Diğer bir tedavi yöntemi ise ameliyattır. Hastalığın teşhisinden sonra uzman doktor reçetesi ile antibiyotik kullanımına başlanır. Antibiyotik tedavisi sonrasında iltihaplı bölgede herhangi bir iyileşme görülmemesi durumunda uzman doktor tarafından cerrahi müdahaleye başvurulur.

Apandisit Ağrısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Antibiyotik tedavisinin yanında bazı besinlerde apandisit ağrısına iyi gelir. Tabii ki bu besinler yine uzman bir doktor kontrolünde ve danışılarak tüketilir.

Tüketilebilecek bu besinler:

 • Hint yağı ile ağrı bulunan karın bölgesine masaj uygulamak
 • Nane ya da zencefil çayı tüketmek
 • Çiğ sarımsak yutmak
 • Buyur otu olarak da bilinen çemen otunu tüketmek

Apandisit rahatsızlığı tedavi edilmesi önemli bir rahatsızlıktır. Bu sebeple herhangi bir şüphe duyulması halinde mutlaka bir uzman doktoruna görünmelidir. Apandisit rahatsızlığı tedavi edilmesi önemli bir rahatsızlıktır. Bu sebeple herhangi bir şüphe duyulması halinde mutlaka bir uzman doktoruna görünmelidir.

İLGİLİ MAKALE  Apandisit neden olur?