Bazı insanlar, özgüvenin doğuştan gelen bir şey olduğunu düşünürler. Ancak özgüven, doğuştan gelen bir şey değildir. İnsanın kendi kendine kazandığı bir özelliktir. İnsan nasıl ki kendi becerilerini kendisi gerçekleştiriyorsa özgüvenini de kendisi meydana getirir. Peki özgüven nasıl kazanılır? Özgüven kazanmanız için neler yapabileceğiniz hakkında gerekli tavsiyeler aşağıda verilmiştir.

Eğer bu tavsiyelere uyarsanız, yüksek bir özgüven sahibi birey olabilirsiniz. Özgüven, insan yaşamında önemli bir faktördür. Çünkü özgüven duygusu olmayan insanların başarı oranlarının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Buradan anlaşılıyor ki özgüven başarıya götüren bir basamaktır. Ve bu basamak eksik olursa başarıya tam anlamıyla ulaşılamaz.

1- Özgüven Duymanıza Engel Olan Durumları Ortadan Kaldırın

Özgüven kazanmak istiyorsanız, öncelikle buna mani olan durumları ortadan kaldırmanız gerekir. Özgüvenli olmaya engel olan çeşitli sebepler olabilir. Bu sebepleri tamamen yok etmezseniz, özgüven kazanamazsınız. Aile ve çevre faktörleri özgüven kazanmanıza engel olur. Hatta engel durumlarınızı kağıda not alabilirsiniz.

Daha bu durumlarla nasıl başa çıkacağınızı düşünün. Ve yapabileceğinize kendinizi inandırın. Özgüven kazanmayı düşünüyorsanız, engellerle de başa çıkmayı bilmelisiniz. Mücadeleci bir ruha bürünmelisiniz. Çünkü ruhunuz ne kadar güçlü olursa özgüven kazanma basamaklarını o kadar kolay çıkabilirsiniz.

2- Risk Almaya Çalışın

Bazen risk almak daha fazla cesaretlenmenizi sağlar. Sizi zorlayan başarılara karşı risk alarak ilerlemeniz, özgüven kazanmanız için yardım eder. Bunun yanı sıra farklı yöntemler kullanarak da başarıya ulaşmaya çalışın. Hep aynı çizgi üzerinde olmayın. Kendinizi geliştirmeye çalışırsanız, daha fazla risk alabilirsiniz.

Aynı zamanda risk almaktan korkmayın. Başarısız olmak, insanın doğasında var. Bu nedenle başarısız oldum diye karalar bağlamanıza gerek yoktur. Aslında her başarısızlıktan sonra tekrardan çabalamak, size fark etmeden özgüven kazandıracaktır. Önemli olan başarısız oldukça sonra hala yola devam edebilmektir. Eğer yola devam edebilirseniz, özgüven kazanmada büyük bir yol kat etmiş olacaksınız.

3- Kimseyi Gözünüzde Yükseltmeyin

Özgüvenli olmak, kimseyi gözünüzde büyütmemenizi sağlar. Kimse ulaşılmaz değildir. Başarı herkesin hakkıdır. Başkalarının başarılarının üzerine sizde başarı ekleyebilirsiniz. Birilerini yüceltmek, özgüven eksikliği yaşamanıza neden olur. Bundan dolayı tek hedefiniz kendiniz olsun. İşe basit ve gerçek hayaller ile başlayın. İnsanların birçoğu, asla ulaşamayacakları şeyleri hayal etmeyi severler. Ama bu tür hayallerde olmanız, özgüveninizi azaltabilir. Bunun için ulaşılabilir hayaller kurmanız gerekmektedir. Bunları gerçekleştirdikçe bir adım ilerisini hayal edip ilerlemeye çalışın.

İLGİLİ MAKALE  Vücut tiplerine göre nasıl giyinmeli? (Kaynak: izlehaber.com)

4- İyi Giyinmeye Çalışın

İyi giyinmekle özgüvenin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ancak iyi giyinmek de özgüven sahibi bir insan olmanıza etki eder. İyi giyinen bir insan şıktır. Şıklığının farkında olduğunda ise özgüven kazanmaya başlar. Giyim tarzınız aynı zamanda kendinizi hangi psikolojik duruma sokacağınıza da etki etmektedir.

Vücudunuza bakım yapmanız, aslında bedeninize ne kadar fazla değer verdiğinizi gösterir. Bu değeri hissettiğiniz zaman kendinize olan güveniniz artmaya başlar. Bu sebeptendir ki özgüven kazanmak istiyorsanız, iyi giyinmeye de çalışmalısınız. Özgüvenli olan kişiler, her zaman daha kaliteli giyinirler. Nerede nasıl giyineceklerini de çok iyi bilirler.

5- Konuşmaktan Çekinmeyin

Birçok insanın yaşadığı problem, konuşmaktan çekinmektir. Abaca karşımdaki ne der, diye düşüncelerini söylemekten geri kalan birçok insan vardır. Ama bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü insanlar, düşüncelerini özgürce ifade edebilmelidirler. Özellikle de toplum içerisinde konuşmaktan geri durmayın. Düşüncelerinizi sonuna kadar savunun. Bir konu hakkında görüşlerinizi bildirin. Acaba yanlış mı düşünüyorum diye kendinizi çelişkide bırakmayın. Bunları yaptığınız sürece özgüven kazanmaya başlarsınız.

6- Eleştiriyi Kabul Edin

Bir insanın diğer bir insanı eleştirmesi yanlış değildir. Ancak bu eleştirinin doğru olması çok önemlidir. Yerinde bir eleştiri yapılması gerekir. Özgüven kazanmak istiyorsanız, çevrenizdeki insanların eleştirilerini dinleyin. Çünkü bazı eleştiriler, öğrenme şansınızın artmasına neden olabilir. Eleştirilerden yol kat etmeye çalışın. Bu şekilde ilerlerseniz, yapılan tüm eleştirilere pozitif bakabilirsiniz.

Özgüven Kazanmanızı Sağlayacak Diğer Yollar

Özgüven kazanmanızı sağlayacak diğer yollar şunlardır:

  • Sürekli olarak gülümseyin.
  • Sürekli öğrenmeye istekli olun.
  • Herkesi sevmeseniz bile saygılı olun.
  • Yeteri kadar uyuyun.
  • Kendinizle barışık olun.
  • Öncelikle kendinize saygı gösterin.
  • İletişim kurduğunuz zaman göz temasını asla unutmayın.
  • Vücut duruşunuza da dikkat edin.

Bunları da yaparsanız özgüvenli bir birey olarak hayatınıza devam edebilirsiniz.