Sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Sağlıklı bir beden için bazı alışkanlıkların kazanılması gerekiyor. Bu alışkanlıkların başında da limonlu su içmek geliyor.

Her ne kadar sadece limonlu su içerek sağlıklı olunmayacağını düşünen pek çok kişi olsa da sabah rutinine eklenen limonlu suyun pek çok faydası bulunuyor. Ancak bu faydaları fark edebilmeniz için 1 ay boyunca düzenli bir şekilde limonlu su içmeniz gerekiyor.

Limonlu Su Nedir?

Limonlu su, adından da anlaşıldığı gibi limon ve suyun bir arada tüketildiği bir içecek oluyor. Limonlu su yapmanız için ihtiyacınız olan malzemeler sadece limon ve sudur. Bir bardak suyun içine yarım limonun suyunu sıkıp ekleyerek özellikle sabah aç karnına içmeniz gerekiyor.

Ne Kadar Süre Limonlu Su İçilmeli?

Her şeyin fazlası zararlı olabileceği için limonlu su içmenin de fazlası zararlı olabiliyor. Limonlu suyu günde yalnızca bir bardak içmeniz bile etkilerini görmeniz için yeterli oluyor.

Limonlu suyu bir ay boyunca düzenli bir şekilde içtiğiniz takdirde tüm faydalı etkilerini görmeniz mümkün oluyor. Bu nedenle limonlu suyu alışkanlık haline getirebilmek ve etkilerini görebilmek için bir ay boyunca içmeniz tavsiye ediliyor.

Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda sağlıklı yaşama olan ilginin artması bazı sağlıklı tariflerin rutin olarak yapılmasına yardımcı oluyor. Bu rutinlerin başında da limonlu su içmek geliyor. Limonlu su içmenin faydaları şunlardır:

  • Kanı temizler
  • Enerji verir
  • Cilt tonunu eşitler
  • Kilo vermeye sağlar
  • Ödem atmaya yardımcı olur
  • Psikolojik rahatlık sağlar

Limonlu su içmenin en kısa sürede görülen faydaları bunlardır. 1 ay gibi bir sürede düzenli olarak limonlu su içildiği takdirde bu etkilerden çok daha fazlasını gözlemleyebiliyorsunuz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limonun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücutta bulunan fazla yağların parçalanmasına yardımcı oluyor. Bu etkisi sayesinde pek çok kişi kilo vermek için limonlu suyu tercih ediyor. Aynı zamanda ödem atmaya da yardımcı olduğu için vücudunuzda biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlıyor.

İç Organları Temizler

Limon, içerisinde bulunan temizleyici etkiye sahip özellikleri sayesinde iç organların temizlenmesini sağlıyor. İç organlarınızı her ne kadar göremeseniz de bazı belirtiler organların yağlandığını ortaya koyuyor. Bu yağların parçalanmasını hızlandırmak ve temizlemek için bir ay boyunca düzenli bir şekilde limonlu su içmeniz gerekiyor.

İLGİLİ MAKALE  Ağızda dağılan limonlu çatlak kurabiye tarifi (Kaynak: izlehaber.com)

Cilt Tonunu Açar

Limon, birçok kozmetik ürünün içinde ağartıcı yani cilt rengini açıcı olarak bulunuyor. Bu etkilerinden yararlanmak için kozmetik ürünleri kullanmanı gerekmiyor. 1 ay boyunca düzenli bir şekilde limonlu su içtiğiniz takdirde cildinizdeki leke ve kararmaların yok olup cilt tonunuzun eşitlendiğini görebiliyorsunuz.

Limon

Limon

Tansiyon Düşürür

Günümüzde düzensiz ve sağlıksız beslenmenin yaygın olması ne yazık ki birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Özellikle yüksek tansiyon şikayeti olan ve devamlı ilaç içmek istemeyen kişiler için en doğal tansiyon düşürücülerden biri de limonlu su oluyor. Limonlu suyu 1 ay boyunca düzenli tüketerek tansiyonunuzun dengelendiğini görebiliyorsunuz.

Uyku Kalitesini Arttırır

Limonlu su içmenin belki de en farklı etkilerinden biri uyku kalitesini arttırması oluyor. Limonlu su düzenli olarak içildiğinde iç organları temizlediği gibi beyin fonksiyonlarını da olumlu yönde etkiliyor. Depresyon ve diğer sağlıklı sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan uyku problemlerini 1 ay düzenli olarak limonlu su tüketerek en aza indirebiliyorsunuz.

Saç ve Tırnak Bakımına Etkileri

Su içerek daha canlı bir görünüme sahip olunacağını pek çok kişi biliyor. Ancak limonlu suyu 1 ay içerek saç ve tırnak sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini oldukça az kişi biliyor. Saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını ve kepekten arınmasını istiyorsanız limonlu su içebilirsiniz. Tırnakların daha sağlıklı uzamasına da olanak sağlıyor.