Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye2nin ilk yerli ve elektrikli otomobilini piyasaya sürmek için geri sayıma başladı. Dünyada ve Türkiye’de oldukça ses getiren TOGG, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen “Tüketici Elektroniği (CES)” fuarında oldukça ilgi çekmişti. Hatta bazı dergiler, bu fuardaki en iyi 20 marka arasına, TOGG’u da koymuşlardı. Toplamda 5 farklı TOGG modelinin piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Bu modellerin ise ne zaman piyasa sürüleceği ise merak konusu. Ancak ilk TOGG modelinin fiyatı ve çıkış tarihi belirlendi. Bu. yazımızda sizlere, Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili olacak olan TOGG ile ilgili son gelişmeleri aktaracağız.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG”un seri üretiminin gerçekleşeceği olan Gemlik fabrikasının kurulumunda sona gelindi bile. Hatta Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan2ın yapmış olduğu bir açıklamaya göre, TOGG’un fabrikasının açılışı bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim 2022 tarihinde gerçekeleşecek. TOGG’un fabrikasının açılışının gerçekleşmesinin ardından da TOGG’un piyasaya çıkacak olan ilk modelinin seri üretimine başlanılacak. Hatta yapılan bazı haberlere göre, TOGG’un batarya ve gövdesinin deneme üretimlerine başlandı bile. Bu fabrika içerisinde TOGG’un seri üretiminin gerçekleşebilmesi için yüzden fazla akıllı robot çalışacak. TOGG’un piyasaya çıkışı ise 2023 yılının ilk aylarına kadar uzayacak. Seri üretimin ardından TOGG’un ilk serisi piyasaya sürülmeye başlayacak.

İlk hangi TOGG modeli satışa sunulacak?

TOGG tarafından yapılan denemeler ve test sürüşlerinde, görmüş olduğumuz C segmentindeki SUV model piyasaya sürülecek olan ilk TOGG modeli olacak. Özellikle Gemlik otobanlarında ve Almanya sokaklarında, TOGG2un C segmentindeki SUV modelinin test sürüşleri geçekeleşti. Bu gelişmelerden yola çıkacak olursak eğer, TOGG’un ilk olarak C segmentindeki SUV modelinin piyasa çıkması en olası ihtimal ki TOGG tarafından da bu iddia doğrulandı. İlk TOGG tasarımı olarak gösterilen sedan modelin üretimine ise 2024 yılının başlarında başlanması bekleniyor. Bu modelin piyasaya çıkışı ise 2024 yılının üçüncü çeyreği gibi görünüyor.

Kaç farklı TOGG modeli olacak?

TOGG tarafından yapılan lansmanlarda ve açıklamalarına göre, toplamda 5 farklı TOGG modeli ile karşı karşıya kalacağız. Ancak bu modellerin hepsini yollarda görebilmek için 2030 yılını beklemek gerekiyor. TOGG’un ilk olarak C segmentindeki SUV modelini satışa sunulacak. Satışların bir süre devam etmesinin ardından ise TOGG’un sedan modeli için çalışmalara başlanılacak. İlerleyen yıllarda ise TOGG’un sedan modeli de yollara çıkmış olacak. Uzun bir süre bekledikten sonra ise TOGG’un kalan 3 modelini de yollarda göreceğiz. Bu modelleri kompakt SUV, MPV ve hatchback modeller olacak. Bütün TOGG marka arablar, tamamen elektrikli bir motordan güç alacak.

İLGİLİ MAKALE  TOGG'un net çıkış tarihi belli oldu. Çinli firma ile batarya üretimlerine başlanıldı. 8 dakika şarj ile 250 dakika menzil sunuyor!

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

TOGG’un fiyatı ile ilgili birçok iddia bulunmaktadır. Tabii ki bu iddialar, Türkiye’deki araba piyasası ve güncel ekonomiye göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca yapılan bazı düzenlemeler de TOGG’un fiyat tahminlerinin değişmesine neden oluyor. ildiğiniz gibi geçtiğimiz Temmuz ayında elektrikli otomobillerden alınacak olan ÖTV matrahında değişikliğe gidildi. Bu değişiklik kapsamında motor gücü 160 kW’yi aşmayan ve vergisiz fiyatının 700 bin TL ile altında olan elektrikli otomobillerin fiyatlarında değişikliğe gidildi. Bu kriterleri sağlayan araçlardan düzenleme öncesi yüzde 60 oranında ÖTV alınmaktaydı. Ancak Türkiye Büyük Meclisi’ne sunulan bu düzenleme teklifi onaylandı ve artık bu kriterleri sağlayan araçlardan sadece yüzde 10 oranında ÖTV alınacak.

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG’un C segmentindeki SUV modeli de bu kriterler arasında. Bu yüzden TOGG ile ilgili yapılmış olan bütün fiyat tahminlerinde değişikliğe gidildi. Ancak TOGG’un ilk piyasa çıkacak olan modelinin fiyatı ile ilgili en net açıklamayı, TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş yaptı. Gürkan Karakaş yapmış olduğu açıklamlarda TOGG’un fiyatının, ülkemizde satılan diğer içten yanmalı SUV otomobillerin fiyatları ile kafa kafaya olacağı bilgisini aktardı. Ülkemizde satılan içten yanmalı SUV modellerin fiyatları ise 800 bin TL ile 1 milyon 500 bin TL arasında değişmektedir. Tabii ki de C segmentindeki olan içten yanmalı SUV otomobil fiyatlarının fiyat bandı bu şekilde. Bu yüzden de yapılan tahminler ve ÖTV indiriminin ardından TOGG’un C segmentindeki SUV modelinin fiyat bandı, 800 bin TL ile 1 milyon 200 bin TL arasında değişmektedir. Ancak bu tahminler bildiğiniz gibi dolar kuruna göre değişebilir. Bu yüzden de TOGG’un piyasaya sürüleceği tarihteki dolar kuruna göre söz konusu piyasaya çıkacak olan otomobilin fiyatları, beklenilenden düşük ya da yüksek olabilir.