Ülkemizin ilk yerli elektrikli otomobili olacak TOGG için geri sayım devam ediyor. Avrupa’da ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fuarlarda tanıtılan TOGG, dünya basınında da oldukça ilgi çekmeyi başarmıştı. Hatta CES Fuarında en iyi 20 marka arasına giren TOGG, ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu. CES fuarından sonra açıklamalarda bulunan TOGG’un CEO’su, daha yolun başında olduklarını ancak daha da iyisini yapacaklarını vurgulamıştı.

TOGG’a yoğun ilgi

Yerli otomobil TOGG için meraklı bekleyiş sürüyor. Bunlar ile beraber de TOGG ile ilgili gelişmeleri merak eden vatandaşlar, TOGG’un nasıl olacağını araştırmaya başladı bile. ATO Congresium’da düzenlenen Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’nde (EKO İKLİM) TOGG, görücüye çıktı. Yapılan iklim zirvesinde TOGG’un çevre dostu motoru, zirveyi ziyaret eden meslek lisesi öğrencileri tarafından oldukça beğenildi. Meslek lisesi öğrencisini TOGG’un üst düzey bir model olduğu ve kesinlikle satın alınası bir araba olduğunu dile getirdi. TOGG’u inceleyen meslek lisesi öğrencisi Yiğit Orar, “İklim Zirvesi çok güzel. Cidden başarılı teknolojiler var burada. En çok da dikkatimi çeken ülkemizin en iyi yapmış olduğu Togg arabası. Cidden üst düzey bir model yapmışlar, üst düzey donanım var, ful teknoloji. şırı derecede başarılı olmuş. İnşallah diğer ülkelerde açılıp markamız duyulur ve kullanabiliriz. Kesinlikle binmek isterim. Diğer markalara tercihen Türk markasına binmek benim için daha iyi olur yani. 4 gün olsa gelirim, çünkü beni kendimden aldı. O kadar güzel olmuş ki bakmaya doyamıyorum.” diye konuştu.

TOGG bizi gururlandıracak

 

 

İklim zirvesine katılan diğer meslek lisesi öğrenciler ise TOGG’un kendilerini gururlandırdığını ve TOGG markası ile de Türkiye’nin daha iyi bir konuma gelebileceğini vurguladı. Bunlar ile beraber yerli otomobil TOGG’u inceleyen meslek lisesi öğrencisi Mustafa Çelik, “Burada Türkiye’nin yaptığı arabayı da gördük. Bayağı gururlandırdı bizi, hoşumuza gitti, sevinçliyiz. Efsane bence. Kim istemez ki, hayalim şu anda. 4 gün sergilense buraya gelirim. Türk arabası bizi gururlandırıyor. İnsan heyecandan ne diyeceğini bilemiyor. Bayağı güzel. Satılsa alırdım.” sözlerini sarfetti.

Gemlik’te kurulan fabrikanın inşaası hızla devam ediyor

TOGG geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesaplarından Gemlik’te kurulan otomobil fabrikası ile ilgili bir video paylaşmıştı. Bu videodan sonra da Gemlik’te kurulan fabrika hızla devam etmekte. yapılan planlamalara göre, TOGG 2022 yılının son çeyreğinde seri üretime geçecek. Bununla beraber de 2023 yılının ilk aylarında, TOGG marka otomobilleri yollarda görebileceğiz. İklim zirvesinde tanıtılan TOGG’un çevre dostu motoru, gelecek yıllarda otomobil teknolojisinin ne denli gelişeceğini bize göstermekte. İçten yanmalı motorlara göre elektrikli motorların çok daha fazla olması, küresel ısınma gibi dünyayı ilgilendiren bütün çevre sorunlarını ortadan kaldırabilir. Ayrıca Fransa gibi bazı ülkeler, büyükşehirlerine belli bir yıldan sonra fosil yakıt kullanan otomobillerin girişini yasaklayacak. B yüzden de otomobil üreticileri, yavaş yavaş elektrik motoruna sahip arabaları yapmaya başladı bile.