Ülkemizdeki enflasyon nedeni ile artan otomobil fiyatları, vatandaşın ceplerini yakmaya devam ediyor. Bununla beraber artan elektrikli araba furyası nedeni ile vatandaşlar, hem ucuz hem de elektrikli otomobiller araştırmakta. Tam da bu vatandaşların aradığı otomobil olan Dacia Spring, bu kriterlere uyan en iyi otomobillerden biri olabilir. Bu yazımızda sizlere Dacia’nın ucuz modeli Spring’den bahsedeceğiz.

Dacia Spring özellikleri nelerdir?

SUV görünümüne sahip olan Dacia Spring, yeni elektrikli motoru ile tüketiciler ile buluşacak. 3 farklı versiyonu olacak olan Dacia Spring’in versiyonları şu şekildedir:

  • Perakende
  • Business
  • Cargo

Dacia Spring’in Perakende versiyonu, 20 Mart 2022 tarihi itibari ile ön siparişe açılacak. Ancak diğer versiyonların ne zaman satışa sunulacağı ya da ne zaman ön siparişe açılacağı konusunda net bir tarih verilmedi. Ancak Dacia Spring’in Perakende versiyonu, sonbahar aylarında tüketiciler ile buluşacak. Bununla beraber diğer Dacia Spring versiyonlarının ise bu tarihler itibari ile satışa sunulucağı düşünülüyor.

Dacia Spring’in elektrikli motoru şehir içi 305 kilometrelik menzili ile birlikte şehir içi yolculuklarda sizi yarı yolda bırakmıyor. Bununla beraber de şehirler arası yolculuklarda 205 kilometrelik bir menzil sunan Dacia Spring, yüzde 100’lük bir elektrik motoruna sahip. Dacia Spring’i evde şarj ederseniz, 14 saatte tam şarja ulaşmış olacaksınız. Ancak küçük bataryası sebebi ile hızlı şarj istasyonlarında çok hızlı bir şekilde bu aracın bataryasını doldurabileceksiniz. Bu motor sayesinde saatte maksimum 125 kilometrelik bir hıza ulaşabiliyorsunuz.

Dacia Spring Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Romanyalı otomobil üreticisi Dacia, Spring modelinin 2022 yılı içerisinde Türkiye’de satışa sunulmasını planlandığını açıklamıştı. Bütün bunlar ile beraber Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili olma hedefi ile satışa sunulacak olan Dacia Spring, ucuz fiyatları ile dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Dacia Spring’in fiyatları ne kadar olacak?

Dacia Spring’in Türkiye fiyatları resmi olarak açıklanmadı. Ama Fransa’da satışa sunulacak olan Dacia Spring devlet teşviği ile birlikte 12 bin 403 avroluk başlangıç fiyatı belirlendi. En pahalı versiyonu olan Cargo için de belirlenen fiyat, 18 bin avro.

Başlangıç fiyatının şu an ki Türk lirası karşılığı yaklaşık olarak 190 bin Türk lirası. Ancak ülkemizde uygulanan KDV ve ÖTV’yi de ekleyecek olursak, Dacia Spring’in Türkiye satış fiyatı en az 295 bin Türk lirası olacaktır.