TOGG ilk kez küresel bir sahne olan CES sahnesinde, Amerika Birleşik Devletlerinde yer aldı. %51 kadarı yerli malı olan TOGG, birkaç yıl içerisinde %68 yerlilik oranına yükselecek. 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa seri üretime geçip, satışa sunulması planan TOGG, donanımları ve özellikleri ile büyük ilgi toplamakta.

TOGG sedan modelinin özellikleri neler?

 

TOGG’un sedan modelinin performansı, direkt olarak izleyenleri büyüsü altına almakta. Batarya üretimi için yabancı bir firma olan Farasis ile ortaklık kuran TOGG, pilleri için 8 yıllık bir garanti sağlamakta. Ayrıca %80 doluluk oranı için yaklaşık 30 dakikalık bir şarj işleminin yeterli olduğu bu araba, tam dolu pil ile 350 ile 400 Km arasında bir menzile sahip. TOGG’un pil modülleri Türkiye’de üretilirken, pil hücreleri ise yurt dışında üretilmektedir. Ancak TOGG’un yaptığı açıklamaya göre yakın zamanda pil hücreleri de Türkiye’de üretilmeye başlanacak.

TOGG’un sedan modelleri 400 beygir güce ulaşabiliyor. Bu beygir gücü ile birlikte TOGG, 100 Km hıza 4,8 saniye gibi oldukça kısa bir sürede çıkıyor. Ancak TOGG’un sedan modeline ilişkin detaylı bir tanıtım yapılmadığı için bilinen bilgiler kısıtlı. İlerleyen günlerde TOGG’un sedan modelinin de motor detayları ortaya çıkacaktır.

TOGG’un en dikkat çekici özelliği, her türlü akıllı teknolojilerle donatılmış olması. Bu araba herhangi bir ek cihaza ihtiyaç duymadan bütün elektrik sistemlerine ve internet şebekelerine bağlanabiliyor. Bu özellikleri sayesinde ise uzaktan bağlantı sistemi ile birçok arıza çözüme kavuşturuluyor. Ayrıca TOGG 4G ve 5G bağlantı desteklerini sunmakta. Bu bağlantı destekleri ile birlikte araç yazılımı otomatik olarak güncellenebilecek.

TOGG sedan modeli fiyatları ne kadar olacak?

TOGG tarafından fiyatlara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak TOGG’un fiyat listeleri için açıklama yapmış olan Fatih Altaylı, baz fiyatının 25.000 dolar olacağını düşünmekte. Ayrıca 35.000 dolara ise iyi bir TOGG modeline sahip olunabileceğini vurgulayan Fatih Altaylı, TOGG’un ful paket fiyatının 252.000 Türk lirası (35.000 dolar) olabileceğini düşünmekte. Ancak bu fiyatların üzerine ÖTV ve KDV gibi vergilerin de eklenmesiyle, ortalama bir TOGG aracın fiyatının en az 450.000 Türk lirası olacağı düşünülmekte.

İLGİLİ MAKALE  TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG ne zaman satışa çıkacak?

TOGG’un CEO’su Gürkan Karakaş yapılan değerlendirmeler neticesinde, seri üretimin 2023 yılının ilk çeyreğinde yapılacağı. Ancak satışın ise 2023 yılının ikinci yarısında yapılması planlanmakta. TOGG’un yaptığı açıklamaya göre fikri mülkiyeti %100 Türkiye’ye ait olan küresel bir marka oluşturma düşüncesiyle kurulan TOGG, ilk kez küresel bir sahnede yer almış bulunmakta. Lansman sırasında gözyaşlarını tutamayan Gürkan Karakaş, şu an oyunun içinde olduklarını ve zamanla daha iyisini, hedeflerinin ise en iyisini yapmak olduğunu vurguladı.

X

Etiketlendi:

,