Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu aracın seri üretim çalışmaları da Gemlik’te kurulmakta olan TOGG fabrikasında başladı. Çalışmaların tamamlanması ile beraber fabrikanın açılışı gerçekleşecek ve TOGG’un ilk piyasaya çıkartacağı otomobil modellerinin seri üretimi gerçekleşecek. İnsanlar da TOGG ile ilgili birçok detayı merak ediyor. Bu yazımızda sizlere, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli otomobili olacak olan TOGG ile ilgili son gelişmeleri aktardık.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

İnsanların en merak ettiği detaylardan biri de TOGG’un ne zaman satışa sunulacağı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamlara göre, TOGG’un ilk modeli 2023 yılının ilk çeyreğinde yollarda olacak. Ancak TOGG’un seri üretimi başlayınca, ön siparişlerinin açılabileceği yönünde tahminler yer almakta. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da TOGG’un seri üretiminin yapılacağı olan Gemlik’teki fabrikanın açılışını bizzat yapacak. Bu açılış ise 29 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşecek. Yapılan tahminlere göre bu açılış itibari ile TOGG’un piyasaya çıkacak olan ilk modelinin seri üretimleri gerçekleşecek. Bu fabrikanın şu an her şeyi hazır ve TOGG’un batarya ve gövde üretimi için denemeler başlamış durumda.

Bir otomobilden daha fazlası

TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, üretecekleri arabaların normal bir arabadan çok daha fazlası olacağını belirtti. Bir akıllı cihaz olarak adlandırılacak olan TOGG, insanlara normal bir otomobilin sunduklarından çok daha fazla imkan sunacak. Bu yüzden de insanlar bu araç sayesinde bir arabadan çok yüksek performans alacak. Konu hakkında önemli açıklamlarda bulunan TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, “Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor. Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek. Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor.” sözlerini kullanarak neden TOGG’un “Bir otomobilden daha fazlası” sloganı ile yola çıkacağını açıkladı.

İLGİLİ MAKALE  Yunanistan basını yerli otomobil TOGG'u övdü. TOGG'un resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım merak uyandırdı

TOGG markası dünya çapında tescil edildi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), ismi dünya çapında tescil ettirildi. Bu tescilden sorna da Gürcan Karakaş, önemli açıklamalarda bulundu. Yağmış olduğu açıklamalarda TOGG’un dünya çapında bir marka olma yolunda ilerlediğini ve atacağı adımları da bunun için planladığını aktardı. TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş, “Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi ‘USE-CASE Mobility’ olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı TOGG adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik.” yorumlarını yaptı.

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak?

İnsanların en merak ettiği konulardan bir diğer ise TOGG’un satış fiyatının ne kadar olacağı. Bu konu ile ilgili en önemli açıklamayı yine TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş yaptı. Gürcan Karakaş, yapmış odluğu açıklamalarda ülkemizde satışa sunulmuş olan içten yanmalı SUV otomobiller ile TOGG’un ilk olarak çıkaracağı C segmentindeki elektrikli SUV aracının aynı fiyatlardan çıkacağını belirtti. Bu açıklamaya bakacak olursak eğer, ülkemizde bu tür araçlar ile kolaylıkla rekabet edebilecek ve yerli olması nedeni ile Türk halkı daha çok TOGG almaya başlayacak. Ülkemizde satılan içten yanmalı SUV otomobillerin fiyatları 800 bin TL ile 1 milyon 500 bin TL arasında değişiyor. Bu yüzden de TOGG’un fiyatının bu bant aralığında olacağını söyleyebiliriz. Ancak Geçtiğimiz aylarda yaşanmış olan elektrikli araçlardaki ÖTV düzenlemsi nedeni ile daha alt bir seviyede fiyatlama da görebiliriz.