TOGG markası, ülkemizin ilk elektrikli otomobil üreticisi olmakla beraber uluslararası düzeyde de satışa sunulacak ilk otomobili olacak. Tüketici elektroniği denilince akıllara ilk olarak CES fuarı geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas eyaletinde düzenlenen bu fuar ile birlikte dünya basının karşısına çıkan TOGG, Avrupa ve özellikle Yunanistan basının oldukça ilgisini çekmişti. Yunan basını TOGG için “Türkler Avrupa’yı fethetmeye hazır” ifadesi ile TOGG’u öven bir yazı yayınlamıştı.

TOGG en iyi 20 marka arasında

CES fuarının saygın yayınlarından biri olan Exhibitor, CES fuarına katılan 2300 markayı sırlandırdı. TOGG ise bu sıralamada ilk 20 de olmayı başardı ve CES fuarına katılan en iyi 20 marka arasına girdi. Bu kadar önemli bir fuarda böyle bir başarı, TOGG markasının ilerleyen günlerde neler yapabileceğini kanıtlar nitelikte. CES fuarına ise 100’ü aşkın ülkeden 2300 marka katılmıştı. Seçenek bu kadar çok olunca böyle bir başarı gerçekten övgüyü hakediyor.

TOGG’un SEO’su Gürkan Karakaş duygusal anlar yaşamıştı

TOGG’un SEO’su Gürkan Karakaş, CES’te TOGG marka otomobilleri tanıtırken duygusal anlar yaşayıp gözyaşlarına hakim olamamıştı. Gürkan Karakaş’ın yaptığı açıklamalarda ise TOGG’un da bu oyuna girdiği ve bu oyunda önemli bir oyuncu olduğunu vurguladı. Bunlarla beraber daha iyisini de yapacaklarını söyleyen TOGG’un SEO’su Gürkan Karakaşın açıklamalarına bakacak olursak, TOGG’un ilerleyen yıllarda çok daha yeni ve ileri teknolojiye sahip ürünleri piyasaya sürecektir.

TOGG ne zaman satışa sunulacak

TOGG yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, TOGG 2023 yılının başlarında otomobilleri için seri üretime geçecek. Bununla beraber de 2023 yılının yaz aylarının sonlarına doğru ön siparişlerin açılması bekleniyor. Bunlarla beraber ise 2023 yılının sonlarına doğru TOGG marka otomobillerin hepsini yollarda görebiliriz.

TOGG fiyatları ne kadar olacak?

TOGG fiyatı ne kadar?

CES fuarında konuşan TOGG yetkilileri, TOGG’un başlangıç fiyatının 25 bin dolar olabileceğini söyledi. Buna bakacak olursak, ülkemizdeki vergisiz TOGG fiyatları 400 bin Türk lirası civarında olacak. Ancak vergileri de işin içine kattığımızda, karşımıza 600 bin Türk lirasına yakın bir rakam ortay çıkıyor. Vatandaşaların da merak ettiği konu şu, asgari ücretli çalışan biri TOGG marka bir otomobili satın alabilecek mi? Bu sorunun cevabı ise henüz belli değil. Ancak ithal bir araç olmadığı için bu fiyatlardan daha düşük bir rakam görebiliriz. Fakat bunu en erken 2023 yılının yazına doğru öğrenebileceğiz.

İLGİLİ MAKALE  TOGG'un net çıkış tarihi belli oldu. Çinli firma ile batarya üretimlerine başlanıldı. 8 dakika şarj ile 250 dakika menzil sunuyor!

Merak ettiğimiz konuya dönecek olursak, asgari ücretle çalışan bir vatandaşın TOGG marka otomobili satın almasının en kolay yolu kredi çekmek. Bunun için de bankalar daha uzun vadeli kredi politikaları yaratacak. Bu tarz krediler ise en az 36 aylık bir vadeye tabii olacak ve asgari ücret ile çalışan vatandaşlar, kolaylıkla TOGG marka otomobillerden birini satın alabilecek.

TOGG ucuz bir model üretebilir

TOGG fiyatı ne kadar?

Renault Twizy gibi bir elektrikli araç da üretmek isteyen TOGG, Gemlik’teki fabrikasında bu otomobillerin çalışmalarına başlayabilir. Bu aracı üretmelerindeki sebep ise oldukça açık. TOGG marka otomobil almak isteyen ama dar gelirli olduğu için sedan veya SUV modelini alamayacak olması. Bunun için de oldukça küçük ve bir o kadar da ucuz bir model de üretmek isteyen TOGG, bu tarz kompakt tasarıma sahip bir elektrikli otomobil üretebilir. Ancak bu bilgiler söylentilerden ibaret olduğu için de kesin değil. Fakat ilerleyen günlerde bu bilgilerin doğruluğunu teyit edebileceğiz.

Gemlik’teki tesis neredeyse bitti

TOGG’un seri üretimi yapacakları fabrikalarda biri Gemlik’te kuruluyor. TOGG’un resmi sosyal medya platformlarından ise bu tesis ile alakalı bir video yayınlandı ve Gemlik’te kurulacak olan tesisin yapım aşamasının neredeyse bittiğini anlattı. Bu tesis, 10 yıl içerisinde en az 1,5 milyon adet otomobil üretebilmek üzere tasarlanıyor. Bu sayede ihraç edeceğimiz otomobil miktarında herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız.

TOGG yüzde 51 oranında yerli

TOGG yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, TOGG’un yerlilik oranı yüzde 51. Bu yüzden de ülkemizdeki fiyatları beklenenden daha yukarda olabilir. Ancak ilerleyen yıllarda bu yerlilik oranını yüzde 68’e çıkarmak isteyen TOGG, fiyatlarında da belli bir düşüş yaşayabilir. Pil modüllerinin üretimi Türkiye’de olurkeni pil hücreleri ise Fransız bir pil üreticisi üstlendi. Ancak Gemlik’teki tesis tamamiyle kurulduktan sonra, pil hücreleri de Türkiye’de üretilmeye başlanacak. TOGG marka otomobillerinin yerlilik oranının artması, ülkemizdeki TOGG marka otomobillerin satış fiyatlarının beklenen seviyeye inmesine neden olabilir.