Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olacak olan TOGG için yeni atılımlar planlanıyor. Seri üretimine yıl sonunda geçilinmesi planlanan TOGG için yeni şarj istasyonları kurulmasının talimatı verildi. Bu talimat direkt olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Verilen talimatın ardından da EPDK, şarj ağı işletmeciliği yapacak olan şirketlere belirli şartlar sundu.

81 ilde şarj istasyonları kurulacak

Yıl sonunda ilk seri üretimlerin banttan ineceği planalanan TOGG için şarj istasyonları kurulmaya başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bizzat verilen talimat ile beraber, Türkiye’nin 81 ilinde TOGG için şarj istasyonları kurulacak. Şarj ağı işletmeciliği yapacak olan şirketler için de EPDK tarafından belirli şartlar sunuldu. Bu şartlar doğrultusunda şarj ağı işletmeciliği, bu şirketlerin elinde olacak.

Robotlar provaya başladı

TOGG’un seri üretiminin yapılacağı Gemlik’teki fabrikada, TOGG’un üretimini gerçekleştirecek olan robotlar kuruldu. Daha sonra da bu robotlar ile birlikte provalara başlandı. Fabrikanın inşaasında kurulan 160 farklı üretim robotu, parçasız bir şekilde provalara başladı. Bunlara ek olarak 90 adet farklı robot daha Gemlik’te bulunan TOGG üretim tesisine eklenecek. Toplamda 250 adet robot, TOGG üretimi gerçekleştirecek.

100 kilometre hıza 4.8 saniyede çıkacak

TOGG’un ne zaman satışa sunulacağı ile beraber TOGG’un özelliklerini de merak eden vatandaşlar, TOGG’un özelliklerini görünce ağızları açık kaldı. TOGG’un motor performası oldukça iyi sonuçlar veriyor. Açıklanan verilere göre TOGG, 100 kilometre hıza yalnızca 4.8 saniyede çıkabiliyor. Bu veriler ile birlikte TOGG’un ne kadar gelişmiş bir motora sahip olduğunu görüyoruz. Bunlar ile beraber 300 kilometrelik bir menzil sunan TOGG, aynı zamanda yarım saat içerisinde pilinin yüzde 80’ini dolduracak bir batarya teknolojisine sahip.

Sınıfına balacak olursak, TOGG’un sunduğu teknoloji oldukça gelişmiş. Yarı otonom sürüş desteği sunabilen TOGG, aynı zamanda her türlü internet ve telefon ağları ile bağlantı kurabilmekte. Bu sayede de uzaktan yazılım güncellemesi yapılabiliyor. Bunun yanında da 5G bağlantısını destekleyen TOGG, uzaktan bağlantı teknolojisi ile birlikte arıza tespit ve arıza çözümleri sunabilmekte. yaşanan arızalar bu sayede uzaktan çözüme kavuşturulabiliyor.

İLGİLİ MAKALE  TOGG fiyatı ne kadar?

TOGG’un logosunun anlamı nedir?

Birçok vatandaş, TOGG’un logosunun altında yatan anlamı aramakta. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu anlamına gelen TOGG’un logosu, ”akıl-kalp, insan-teknoloji, doğu-batı, birlik-çokluk ve bilim-sanat’‘ gibi ifadeler ile paylaşıldı.

Ne zaman TOGG’u yollarda göreceğiz?

TOGG tarafından yapılan açıkalamalara göre, 2022 yılının son çeyreğinde TOGG’un seri üretime geçmesi bekleniyor. Bununla beraber de TOGG marka otomobillerin ön siparişleri, TOGG’un seri üretime geçtiği an alınması beklenmekte. Seri üretime geçtikten bir süre sonra, yani 2023 yılının ilk aylarında da TOGG’un satışı gerçekleşmesi bekleniyor.

TOGG’un satış fiyatı ne kadar olacak?

Herkesin merak ettiği sorulardan biri de TOGG’un satış fiyatının ne kadar olacağı. Konu ile açıklamayı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki CES fuarında yapan TOGG yetkilileri, TOGG’un başlangıç fiyatının 25 bin ile 30 bin dolar civarında olabileceğini belirtti. Ancak dolar kurunun bu denli yüksek olması kafalarda soru işareti yaratırken, Türkiye’de satış fiyatının ne olacağı merak ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre TOGG’un sedan modelinin başlangıç fiyatı 603.000 Türk lirası olacak. Ancak TOGG’un SUV modeli ile ilgili bir fiyat belirtilmedi. Aynı şekilde seri üretime geçilmediği için TOGG’un ön sipariş fiyatı da netlik kazanmamış durumda. İlerleyen günlerde TOGG’un fiyatları ile ilgili daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.