Günümüzde farklı kasa seçeneklerde araba üretiliyor. Bunlardan bazıları Hachbeck, sedan ve SUV model araçlardır. SUV model araçlar bu yıl en çok tercih edilen kasa tipleri olarak dikkat çekiyor. SUV modeller yerden yüksek iç hacmi geniş olması ve yol hakimiyeti ile diğer araçlara göre daha çok avantaj sağlıyor. Dış görünüş olarak ta SUV modeller daha şıktır. Otomotiv üretici firmaların hemen hemen hepsi SUV model üretimi yapıyor. Bu firmalardan biri de Wolswagen firmasıdır. Firma uzun yıllardır Tiguan gibi farklı modellerde SUV araç üretip piyasaya sürüyor.

Tiguan 2021 Fiziki Boyutları

2016 yılından beri üretilen Tiguan fiziki görünüşü ve keskin hatları ile dikkat çekiyor. Tiguan 1.6 metre yüksekliğe ve 1.5 ton ağırlığa sahip bir araçtır. Uzunluğu 4.6, genişliği 1.8 metre olan aracın taşıma kapasitesi de 625 kg’dır. Aynı kapasitede bagaj hacmine sahiptir. Wolswagen firması bu boyut ve ağırlığa sahip olan araç için 18 jantlık bir lastik tercih ediyor. Keskin ve belirgin hatlara sahip olan araç modifiyeye de uygun bir araçtır.

İzleyin: 2021 YENI Volkswagen Tiguan – Modern Tasarim ve Güzel Teknolojik Suv

Tiguan 2021 Paket Seçenekleri

Alman otomotiv firmalarından biri olan Wolswagen ürettiği araçların hepsinde farklı paket seçenekleri sunuyor. Bu paketler kullanıcıların sürüş zevki ve bütçesine göre tercih ediliyor. Wolswagen her aracında olduğu gibi Tiguan modelinde de Comfortline, Elegance, Highline, R-line, Sport&Style ve Track paketlerini kullanıyor. Bu paketlerden Comfortline donanım bakımından en boş, Highline ise en dolu pakettir. Elegance çok kullanılan donanımlara sahip orta paket diye alınıyor. Diğer paketler ise özel üretim ve farklı tarzlarda donanımlara sahip olan paketlerdir. Sport&Style paketi aracı daha spor hale getirmek için spor donanımlara sahiptir.

Tiguan 2021 Güvenlik Özellikleri

Otomotiv üretici firmaların en fazla dikkat ettikleri husus aracın güvenliğidir. Araçlar üretilirken firmalar üretildikten sonra da farklı kuruluşlar araçları güvenlik testinden geçirir ve puanlama ile güvenliğini ölçerler. SUV modellerde Tiguan en güvenilir araçlardan biridir. Araçta güvenlik amaçlı bazı donanımlar bulunuyor. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • ABS
 • AEB
 • ASR
 • EBD
 • EDL
 • Hava yastığı
 • İmmobiliser
 • Lastik arıza göstergesi
 • Çocuk kilidi
 • Yokuş kalkış desteği
 • Merkezi kilit

Bu donanımlardan bazıları tüm paketlerde bulunurken bazı donanımlar paketlerin doluluğuna göre değişir. Hava yastığı seçeneği tüm paketlerde bulunuyor fakat dolu paketlerde daha fazla sayıda bulunur.

Tiguan 2021 İç Donanımı

Tiguan sürüş için oldukça konforlu bir araçtır. Sürüş sırasında tüm kontrol sürücünün elinde ve rahat bir sürüş sağlar. Sürücünün araç kontrolü için gerekli tüm donanımlar kolay bir şekilde ulaşılacak yere takılmış. Aynalar ve camın eğimi de yine sürücünün yol kontrolünü kolay bir şekilde sağlaması için dizayn edilmiş. Sürücü ve yolcuların rahat bir sürüş sağlaması için araçta bulunan donanımlardan bazıları şunlardır:

 • Hız sabitleyici
 • Arka kol dayama
 • Hız limitleme
 • Deri/ kumaş koltuk
 • Deri direksiyon
 • Elektrikli camlar
 • Otomatik kararan dikiz aynası
 • Yol bilgisayarı
 • Start / Stop
 • Dijital klima

Tiguan bunlar gibi donanımlarla birçok SUV modellerin önüne geçmeyi başardı.

Seyredin: VW Tiguan Test Sürüşü – Yarım milyon TL’lik kompakt SUV!

Tiguan 2021 Motor Seçenekleri

Tiguan bir çok paket seçeneğinin yanında bir çok motor seçeneği de sunuyor. Bu motorlar paketlerden bağımsız bir şekilde seçilir. Wolswagen Tiguan’de dizel ve benzinli motor seçenekleri bulunuyor. Dizel olarak üretilen araçlar 1.5, 1.6 ve 2.0 motor seçeneği ile sunuluyor. Benzinli ise 1.4, 1.6 ve 1.8 motor seçenekleri bulunuyor. Bu motorlar 4 silindir hacminde ve turbo ile destekleniyor. Ayrıca araç manuel ve 7 ileri DSG şanzıman otomatik vites seçeneği bulunuyor.

Tiguan 2021 Performansı

Tiguan yerden yüksek ve ağır bir kasaya sahip olmasına rağmen performansı oldukça iyidir. 1.6 dizel motora sahip olan bir araç 0’dan 100 km hıza 10.6 saniyede ulaşırken aynı araç şehir dışında 100 km’de 4.1, şehir içinde 100 km’de 5.7 litre yakıt tüketiyor. Aracın 1.4 TSİ motoruna sahip olan aracı ise 150 hp güce sahip ve 0’dan 100 km hıza 9.2 saniyede ulaşıyor. 1.4 hp motor uzun yolda 100 km’de 5.8, şehir içinde 8.1 yakıt tüketimi yapıyor.

Tiguan 2021 Dış Donanım

Tiguan bir çok yeniliği aracında kısa sürede uyumlu bir şekilde uygulayan araçtır. Araçta elektrikli ve ısıtmalı aynalar bulunuyor. Isıtmalı olması kış aylarında donma riskini azaltıyor. Ayrıca araçta ön ve arka park sensörü, sunroof, cam tavan ve park asistanı diğer özelliklerden bazılarıdır. Son yılların en popüler özelliği olan park asistanı Tiguan’ın en önemli özelliklerinden biridir. Yine far yıkama ve yağmur sensörü de Tiguan’ın özelliklerinden biridir.

Tiguan 2021 Konforu

Konforlu araç sınıfında yer alan tüm özellikler Tiguan markasında fazlasıyla mevcuttur. Tiguan markası sürül konforu için tüm seçenekleri kullanıcılara sağlıyor. Bunların başında ise anahtarsız çalıştırma ve sürüş fonksiyonudur. Bu özellikler sürücüyü fazla yormuyor. Bunların dışında 3 veya 4 bölgeli otomatik klima, start stop ve hava kalite sensörü aracı daha konforlu hale getiren özelliklerden bazılarıdır.

Tiguan 2021 Fiyatı

Tiguan Almanya üretimi olduğu için ülkemize döviz cinsinden bir değerle geliyor. Bu değer arabanın paket ve eklenen özelliklerine göre değişiyor. Özellik ve paketler ne kadar ekleniyor ise aracın fiyatı da yükseliyor. Tiguan’ın fiyatını etkileyen en önemli unsurların başında ise motor hacmi ve yakıt türü gelir. Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha yüksek olurken motor hacmi yüksek olan araçlar hem fiyat hem de vergi yönünden daha maliyetli araçlardır. Araçlara KDV ve ÖTV gibi vergiler ekleniyor. Bu vergiler motor hacmine ve ülkeye giriş fiyagına göre değişiklik gösterir.

Temmuz 2021 / 2021 Model Opak Renk Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Fiyatları
Model (*4)Fiyat
Tiguan 1,5 TSI ACT 150 PS DSG₺495.000,00
Tiguan 1,5 TSI ACT 150 PS DSG₺553.500,00
Tiguan 1,5 TSI ACT 150 PS DSG₺590.100,00
Tiguan 2,0 TDI SCR 150 PS 4MOTION DSG₺824.900,00
Tiguan 2,0 TDI SCR 150 PS 4MOTION DSG₺882.300,00

Etiketlendi:

, ,