Elektrikli otomobillerin öncüsü olarak kabul edilen Tesla, Elon Musk tarafından kurulan şirketlerden biridir. Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Asya bölgelerinde kendi mağazalarında satış gerçekleştirse de Tesla otomobillerin satışı için henüz Türkiye’de resmi bir satış mağazası bulunmamaktadır. Ancak 3. bayi satıcılar tarafından Tesla modellerinden birini, ülkemizde satın alabiliyorsunuz. Günümüzde 4 farklı modeli bulunan Tesla otomobilleri, her gün yeni bir kullanıcı kazanmaktadır. Bu modelleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tesla Model S
 • Tesla Model X
 • Tesla Model Y
 • Tesla Model 3

Superchargers istasyonları kurulacak

Tesla otomobilleri elektrik gücünü kullanmakta. Bu yüzden benzin istasyonu yerine şarj istasyonuna ihtiyaç duyan Tesla otomobilleri, kendi özel şarj istasyonlarını kuracağının haberini verdi. Tesla; resmi internet sitesinde verdiği bilgiler ışığında, Ülkemizin 10 farklı yerinde Superchargers şarj istasyonu kuracağının haberini verdi. Bu bölgeler daha çok ülkemizin Batı kesimlerinde olsa bile ilerleyen zamanlarda ülkemizin dört bir yanında Superchargers istasyonları görebiliriz. Şu an kurulma aşamasında olan Superchargers istasyonları aşağıdaki gibidir:

 • Ankara
 • Antalya
 • Aydın
 • Balıkesir
 • Bursa
 • Edirne
 • Sakarya (Hendek)
 • İstanbul
 • İzmir
 • Konya

Tesla otomobillerin dikkat çeken özellikleri nelerdir?

Tesla otomobilleri oldukça gelişmiş teknolojilerle birlikte, otomobil teknolojisinin öncüsü konumuna gelmeyi başarmıştır. Özellikle gelişmiş otonom sürüş teknolojisi, otomobilin etrafında neler olduğunu saniyesi saniyesine aktarmaktadır. Ayrıca kendine özgü tasarımlarıyla dikkatleri üzerine toplayan Tesla otomobilleri, ikonik bir Tesla direksiyonu kullanmaktadır. Bu direksiyon yuvarlak şeklinde değil, dikdörtgen bir direksiyondur. Tesla otomobillerindeki direksiyon simidi, daha çok Formula 1 araçlarının direksiyonuna benzemektedir.

Tesla otomobillerinde bir diğer dikkat çeken özellik ise Tesla otomobillerde bulunan sensörler ve radarlar. Bulunan bu sensörler, 250 metre kadardaki her şeyi algılayabilmektedir. Bu denli güçlü sensörler sayesinde, otomatik pilot özelliğini çok daha rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Ayrıca aracı siz kullanmak isterseniz eğer, maksimum güçte çalışan şerit takip sistemi bulunmaktadır. Bu sensörler sayesinde sürüş güvenliğiniz en üst seviyeye taşınmış olacaktır.

Tesla otomobillerinde bulunan bir diğer dikkat çekici özellik ise multimedya sistemi. Aracın gelişmiş otonom sürüş özellikleri ile birlikte, bu multimedya sistemini kurcalamak oldukça keyifli olabiliyor. Tesla otomobillerinde bulunan multimedya sistemi, internet ağlarına erişebiliyor. Bu sayede aracınız sizi istediğiniz yere götürürken, siz aracın içerisinde Netflix’ten bir sezon dizi bitirebilirsiniz. Aynı zamanda bu multimedya sisteminde oyun oynayabilir ve  sürüş keyfinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Elon Musk kapı kolu olmayan Cybertruck'ı tanıttı. 2023'te yollarda olacak!

Tesla otomobillerinin içerisindeki ses sistemi, tam olarak 960 Watt gücündedir. Ayrıca aktif gürültü engelleyici özelliği sayesinde ise telefon görümelerinizi oldukça rahat bir biçimde yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu ses sistemi stereo özelliklere sahip. Bu sayede herhangi bir dizi ya da film izlerken, sesleri 3 boyutlu duyabiliyor ve oyun oynarken uygun tepkiler verebiliyorsunuz.

Tesla otomobillerin tahmini fiyatı ne kadar olacak?

Ülkemizde artan araba fiyatları, maalesef vatandaşın canını sıkmaktadır. Artan vergiler ile birlikte nerdeyse 200.000 Türk lirasının altında bir araç satın almak oldukça zor oldu. Ülkemize geleceğinin haberini veren Tesla, Superchargers istasyonlarını kurmaya başlıyacak. Ancak Tesla otomobillerinin satış fiyatları dudak uçuklatabilir. Ülkemizde alınan vergiler dahilinde, Tesla’nın gelecek olan 4 modelinin fiyatlarını tahmin etmeye çalıştık.

Tesla Model S

Başlangıç fiyatı: 94.900 dolar

Türk lirası karşılığı: 1.271.000 Türk lirası

ÖTV (%60): 762.000 Türk lirası

KDV (%18): 366.48 Türk lirası

Tahmini satış fiyatı: 2.399.000 Türk lirası

Tesla Model X

Başlangıç fiyatı: 104.990 dolar

Türk lirası karşılığı: 1.403.000 Türk lirası

ÖTV (%60): 841.800 Türk lirası

KDV (%18): 404.064 Türk lirası

Tahmini satış fiyatı: 2.648.000 Türk lirası

Tesla Model Y

Başlangıç fiyatı: 58.990 dolar

Türk lirası karşılığı: 788.540 Türk lirası

ÖTV (%60): 473.124 Türk lirası

KDV (%18): 227.099 Türk lirası

Tahmini satış fiyatı: 1.488.000 Türk lirası

Tesla Model 3

Başlangıç fiyatı: 44.990 dolar

Türk lirası karşılığı: 601.670 Türk lirası

ÖTV (%60): 361.000 Türk lirası

KDV (%18): 173.280 Türk lirası

Tahmini satış fiyatı: 1.135.000 Türk lirası

Opsiyonel olarak ise tam otonom sürüş desteği eklenebiliyor. Tesla otomobili alırken bu opsiyonu da satın alırsanız, otomatik pilotu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak tam otonom sürüş desteğini almak için ise ek olarak ödeyeceğiniz fiyattan 190.000 Türk lirası daha fazla ödemeniz gerekmektedir.

Tesla araçlara ödemeniz gereken tahmini MTV tutarı

 • Tesla Model S: 15.658 Türk lirası
 • Tesla Model X: 15.658 Türk lirası
 • Tesla Model Y: 15.658 Türk lirası
 • Tesla Model 3: 9.567 Türk Lirası