Önümüzdeki 15 Nisan 2022 tarihinde resmen tanıtılacak olan Mercedes-Benz EQS, Mercedes’in S-Class ailesinin elektrikli modeli olarak tanıtılacak. 2022 model EQS ile ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. bu yazımızda, Mercedes-Benz EQS özellikleri nedir? 2022 model EQS fiyatı ne kadar olacak? Sorularına cevap verdik.

Mercedes-Benz EQS tasarımı nasıl olacak

Dış tasarımında mühendislerin çalışması sonucu sadece 0,20 Cd hava sürtünme katsayısı sayesinde aerodinami konusunda rakiplerine büyük bir üstünlük kuracak gibi görünüyor. Kapılarında kullanılan kapı kolları, gizli bir biçimde bulunmakta. Bu sayede dışardan bakıldığında gözümüzü almayan, zarif bir araç hissi uyandırıyor. Arka farları kavisli olmakla birlikte, arka farlarda 3 boyutlu sarmal tasarım kullanıldı.

Ön kısıma gelecek olursak, radyatör ızgarasında her Mercedes-Benz aracındaki gibi bir Mercedes-Benz logosu bulunmakta. Fakat bu radyatör ızgarası sadece Mercedes-Benz EQ modellerinde kullanılmakta olup araçlara oldukça modern bir görünüm kazandırmakta.

İç tasarımına bakılınca ilk görülen aktif ambiyans ışıkları. Bu ışıkları istediğiniz gibi açıklarken aynı zamanda MBUX Hyperscreen ile tüm ön panel bir ekran halinde. Arttırılmış gerçeklikle birlikte gelen MBUX, sanal bir gösterge paneli görmekte. İç mekan yardımcısı da bulunan MBUX Hyperscreen, mükemmel bir eğlence sistemi görevi de görmektedir.

İç tasarımında kullaılan malzemeler oldukça kaliteli olan Mercedes-Benz EQS, mükemmel bir sürüş konforu ve arka koltuk konforu sunmakta. Ayrıca arka koltuklarda bulunan koltuk dayama bölümleri ile yolculuklar oldukça rahat ve konforlu geçecektir.

Mercedes-Benz EQS donanımları nedir?

EQS, 22 kW olan üç fazlı bir şarj cihazıyla gelecek. Bu şarj cihazı sayesinde 200 kW’a kadar hızlı bir şekilde şarj edilebilecek. Bu sayede yaklaşık 15 dakikalık bir şarj işlemi ile 200 km kadar yol gidebilecek olan EQS, zaman açısından sürücülere oldukça avantaj sağlayacak. Tam dolu batarya ile EQS, 670 kilometre bir mezile sahip olacak. Batarya kapasitesinin bu denli yüksek olması, sürücüler için çok kullanışlı olacaktır. Mercedes-Benz, arkadan itişli versiyonlarında 90 kWh’lık küçük batarya seçeneğinin de olacağını duyurmuştu. Bataryalar kapasitelerine göre 10 veya 12 adet modülden oluşabilir. Batarya için Mercedes-Benz, 10 yıllık bir garanti vadetmekte.

İLGİLİ MAKALE  En ucuz sıfır arabalar. 2021 Türkiye'de en uygun yeni otomobil fiyatları

Güvenlik açsısından sınırlandırılan Mercedes-Benz EQS’nin hız sınırlaması 210 km’ye sabitlenmiş durumda. Akıllı aks kontrolleri ile arka aks kontrolünü MBUX üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca MBUX sistemi üzerinden kapıları açıp kapatmak mümkün. Akıllı kapı teknolojisi bulunan EQS’de araca yaklaştığınızda sizin için kapılar otomatik olarak açılmakta. Bunun yanında ani fren yaptığınızda ise bütün kapılar otomatik olarak kilitlenmektedir. EQS’de bulunan 300 sensör, araç içi ve dışı her hareketleri izlemekte. Koltuk doluluk oranını bile ölçen bu sensörler, üst düzey bir araç güvenliği sağlamakta.

EQS’de bulunan elektrik motorları toplamda 523 beygir güç üretebilirken, aynı zamanda 855 Nm tork üretmekte. Bu ürettiği güçlerle ile birlikte 0 km’den 100km hızlarına 4,2 saniyede ulaşabilmekte. Aynı zamanda EQS’de bulunan batarya yazılımı OTA, her zaman güncelleme desteği alacak. Bu sayede güncel kalan yazılım ile birlikte daha uzun ömürlü bir araca sahip olacaksınız.

Mercedes-Benz EQS fiyatları nasıl olacak?

Alman firması Mercedes-Benz, EQS Türkiye fiyatlarını açıkladı. EQS’nin liste fiyatı ve vergiler hariç fiyatı 2.048.091 Türk Lirası olacak. EQS’nin motoru güçlü olacağı için ise bu araca ödenen ÖTV miktarı %60 olacak. Mercedes-Benz EQS tescil masraflarının fiyatı ise 7.100 Türk Lirası. Bu aracın anahtar teslim fiyatı, 3.875.500 Türk Lirası olacak.