TOGG, Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli aracı olma özelliği taşımaktadır. İlk kez küresel bir sahne olan CES’te tanıtılan TOGG, Avrupa ve özellikle Yunan basını tarafından övgülerle bahsedilmişti. TOGG otomobillerinin yüzde 51’i yerlidir. Ancak bu durum ileriki yıllarda yüzde 68’e kadar çıkartılacak. TOGG yetkilerin açıklamalarına göre, TOGG otomobilleri Türkiye’yi dünya pazarında bir oyuncu haline getirecek.

TOGG’un sedan modelinin özellikleri nelerdir?

TOGG’un sedan modelini incelediğimizde, ilk olarak performans özellikleri dikkat çekmekte. TOGG’un sedan modeli 0’dan 100 kilometre hıza 4,2 saniyede ulaşabiliyor. TOGG’un sedan modelinde kullanılacak olan motor ise 400 beygirlik bir güç üretebiliyor. Aynı zamanda TOGG sadece performans değil, pil gücü olarak da oldukça ilgi çekmekte. Pillerin modülleri burada üretilirken, pil hücrelerini ithal etmekteyiz. Fransız pil üreticisi Farasis ile ortaklık kuran TOGG, otomobillerde kullandığı bütün pillerin hücrelerini bu şirket aracılığıyla ithal etmektedir. Fakat TOGG yetkilileri, bu durumun çok uzun süremeyeceğini ve yakın zamanda TOGG otomobillerinde kullanılacak pillerin pil hücresini de Türkiye’de üreteceklerini vurguladı.

TOGG otomobillerinde kullanılacak olan pil, hızlı şarj özelliğini desteklemektedir. Bu sayede 30 dakikalık bir şarj işlemi ile beraber yüzde 80’lik bir doluluk elde edebiliyorsunuz. Bu doluluk oranı ise size en az 200 kilometre menzil eklemekte. Ayrıca tam dolu bir pile sahip TOGG, 350 ile 400 kilometre arasında bir menzile sahip olabilmekte. TOGG, bu piller için 8 yıllık bir garanti sunmakta. Bu sayede pil ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda ve bu sıkıntı garanti şartlarına uyuyorsa, TOGG bu sorunu ücretsiz bir şekilde halletmekte.

TOGG’un sedan modeliyle alakalı detaylı bilgiler henüz mevcut değil. Fakat ilerleyen zamanlarda daha farklı bilgilerin açığa çıkacağı kesin.

TOGG’un en dikkat çeken özelliklerinden biri de içerisinde bulundurduğu teknolojiler. TOGG’da bulunan 5G ve 4G sistemleri, her türlü ev ve internet ağlarına bağlanılabilmesini sağlıyor. Bu sayede aracınızı çok kolay bir şekilde güncelleyebiliyorsunuz. Ayrıca TOGG teknik servisi, uzaktan bağlantı sistemi ile birlikte yazılımsal ve belli donanımsal sorunları uzaktan çözebiliyorlar.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

TOGG yetkilileri, 2023 yılının başlarında seri üretime geçmeyi planlamakta. Daha sonra ise 2023 yazına doğru ön siparişler alınacak ve 2023 yılının sonlarına doğru da TOGG marka otomobillerin satışı gerçekleşecek. Aynı zamanda Avrupa ve Amerika pazarında da satışa sunulması beklenen TOGG otomobillerinin, ithal süreci belki biraz daha uzayabilir. Ancak kesinlikle bu otomobillerin ithal edileceği gündemde. Eğer söylentiler gerçek olur ve TOGG marka otomobilleri dünya pazarında görürsek, ülkemiz için bir ilk olacak ve biz de dünya pazarında teknoloji satmış olacağız.

İLGİLİ MAKALE  Sonunda TOGG fabrikası açılıyor. İşte açılış tarihi

TOGG’u almak hayal mi? Asgari ücret ile yerli otomobil TOGG alınır mı? Fiyat için ilk tahminler (18 Ocak 2022)

Asgari ücret bildiğiniz gibi 4253,40 Türk lirası oldu. Asgari ücrete gelen zamlardan sonra da insanlar asgari ücret ile TOGG alınabilir mi sorusunu merak etmeye başladı. TOGG, CES’te tanıtıldıktan sonra ortalama 25.000 dolar ile 35.000 dolar arasında olacağı düşünülmekte. Ancak Türkiye’deki vergilendirmeler de eklenince TOGG’un fiyatı ortalama 500.000 Türk lirası ile 600.000 Türk lirası olabileceği yönünde. Ancak TOGG’un yerlilik oranı şu an için %51. İlerleyen dönemlerde bu oran TOGG tarafından açıklanan bilgilere göre, %68 olacak. Yerlilik oranının artması, TOGG’un üretim maliyetini düşürebilir. Bu sayede TOGG, daha ucuz bir fiyat etiketine sahip olabilir.

Asgari ücret ile TOGG satın alınabilir mi?

TOGG satın almak için bankalar, TOGG için uzun vadeli krediler açabilir. Bu sayede asgari ücret ile çalışan bireyler de TOGG sahibi olabilir. Ancak ülkemizde etkisini sürdüren dalgalı kur, bu durumu değiştirebilir. Bankaların TOGG için açacağı kredilerin uzun sürelere tekabül etmesi gerekmekte. 36 ay vadeli bir kredi ile TOGG satın alabilmek pek mümkün gibi gözükmemekte.

TOGG, şu an itibari ile seri üretime geçmedi. 2023 yılının başlarında ise seri üretime geçilmesi beklenen TOGG’un, 2023 yılının sonlarına doğru satışa sunulması beklenmekte. Seri üretime geçildiği takdirde TOGG’un fiyatları biraz daha aşağıya çekilebilir. An itibari ile en az 500.000 Türk lirası olması beklenen TOGG, seri üretimden sonrası fiyatlarının en az 45.000 Türk lirası daha aşağıya düşülmesi bekleniyor. Fakat bunu 2023 yıllarının ortalarında öğreneceğiz. Şimdilik asgari ücret ile TOGG alabilmek için en mantıklı yolun, bankaların en az 48 aylık vadeli kredilerin açmasını beklemek. Bu sayede asgari ücretle çalışan kişiler, yerli ve milli otomobil TOGG’u satın alabilir.

TOGG küçük araçlara girişebilir

Yerli marka olan TOGG, küçük araçlara girişebilir. Bu sayede daha ulaşılabilir araçlar üretecek olan TOGG, daha ucuz fiyat etiketinden daha küçük araçlar satabilir. Bu sayede asgari ücret ile çalışan kişiler, daha kolay bir şekilde TOGG’un bu modellerini alabilir. TOGG’un CEO’su Karakaş, Renault Twizy gibi modellerine benzer araçların üretimi için çalışmaya başladıklarını vurguladı. Bu sayede daha ucuz TOGG modellerini, gelecek yıllarda yollarımızda görebiliriz.

İLGİLİ MAKALE  Geri sayım başladı! TOGG'un fiyatındaki şoke eden yeni gelişmeler

Vurgulanan bu tarz araçlar yavaş yavaş yollara çıkmaya başladı. Bu araçlar hem ekonomik hem de küçük boyutlarıyla, yollarda fazla yer kaplamamakta. Eğer bir TOGG sahibi olmak istiyorsanız, TOGG’un bu modellerinin tanıtılmasını bekleyebilirsiniz. Büyük ihtimal bu modeller TOGG’un asıl modelinin satışa çıkmasıyla veya seri üretiminin başlamasıyla, bu araçlar için ilk bilgileri alabiliriz.

TOGG ne zaman satışa sunulacak?

TOGG’un seri üretiminin 2023 yılının başında başlayacağını açıklayan TOGG yetkilileri, 2023 yılının Ekim ayında yerli otomobil TOGG’un Türkiye yollarına çıkacağını söylemekte. Ancak net fiyat bilgileri daha açıklanmadı. Net fiyat bilgilerinin ise 2023 yılının Ağustos veya Eylül aylarında belli olması planlanmakta.

TOGG’un fiyatını öğrenenler şaştı kaldı. İşte yerli otomobil TOGG’un fiyatları

TOGG, Tüketici Elektroniği Fuarı CES’de tanıtıldı. Amerika Birleşik Devleti’nde tanıtılan TOGG, ilk kez küresel bir sahnede yer aldı. TOGG’un yaptığı açıklamaya göre, TOGG markası %100 yerli malı olan küresel bir firma yaratma vizyonu ile hareket edecekler. Bu sayede küresel piyasaya %100 Türk malı olan bir araba satışı gerçekleştirilecek.

TOGG 2019 yılında üretilmeye başlandı ve  2022 yılında satışa suulması planlanmakta. Birçok kişi TOGG’un özellikleri neler? TOGG fiyat listesi yayınlandı mı? Gibi soruları merak etmekte. Bu yazımızda TOGG’un fiyatını ve özelliklerini anlatacağız.