Japon otomobil üreticisi Mazda, yeni yılda birçok yeniliğe imza atmak istiyor. 2021 yılını genel olarak değerlendiren ve yeni dönemde neler yapmak istediklerini dile getiren  Mazda Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, “Dünya çapında çip krizi ve pandemi koşulları sebebiyle 90-100 milyon olan otomobil üretimi, 2020 yılında 77 milyona düşerken, 2021 yılında yüzde 10’luk bir düşüş daha bekleniyor. 2022 yılındaysa çip krizinin yıl ortasında gündemimizden çıkması, pandeminin etkilerinin bahar aylarında azalmasıyla otomotiv sektörünün tekrar canlanacağını ve eski güzel günlerine kavuşacağını öngörüyoruz.” şeklinde konuştu. Yakın gelecekte Mazda’nın 10 farklı yeni model ile karşımıza çıkacağını dile getiren Tamer Atsan, yeni modellerde elektrikli otomobillerin olacağını da vurguladı.

Elektrikleşme sürecine biz de katılıyoruz

Japon otomobil üreticisi Mazda’nın elektrikleşme sürecine de değinen Mazda Satış, Pazarlama ve Satış Sonrası Direktörü Tamer Atsan, içten yanmalı konvansiyonel motorlardan hala alınacak verimlerin olduğunu anlattı. Mazda’nın SKYACTIV teknolojisi ile kendini kanıtladığını vurgulayan Tamer Atsan, SKYACTIV teknolojisini bazı markalar ile paylaştıklarını da dile getirmekten çekinmedi.

Tamer Atsan Mazda’nın ve diğer otomobillerin geleceği hakkında “Bugün gelinen noktada elektrikli otomobiller konusunda geliştirilecek teknolojilerle birlikte alınacak yol mevcut, zira bir batarya dolumu ile ulaşılan maksimum mesafe, otomobillerde ortalama 200-500 km arasında değişmekte, üstelik pilin şarj süresi minimum 45 dakika ve sürücülerin seyir akışını engelleyecek boyutta. Ayrıca elektrikli otomobillerin kullandığı enerjinin daha makul seviyelere çekilmesi, alınacak vergilerin düşürülmesi ve böylelikle elektrikli otomobillere geçişin Avrupa’da olduğu gibi, ülkemizde de devlet kanadında desteklenmesini umuyoruz. Sonuç itibariyle bu dönüşümün 10 yıl içerisinde hızlanarak gerçekleşmesini bekliyoruz.” sözlerine yer verdi.

4 model ile bayiilerimiz ayakta kaldı. Sorunları çözersek 10 yeni model göreceğiz

e-Call sistemi hakkında Türkiye’de yaşadıkları bazı sorunları dile getiren Tamer Atsan, Türkiye yönetmelikleri yüzünden E-Call sistemini devreye sokamamız. Türkiye kendi operatörlerinden birini istiyor. Ancak Mazda’nın E-Call sistemi için tek bir sim kart yeterli. Bu sorunların çözüm aşamasında ise sona yaklaştıklarını dile getiren Tamer Atsan, E-Call sistemi sorununun çözülmesi sonrası Mazda bayiilerinde 10 farklı yeni model otomobil görebileceğimizi anlattı.

E-Call sistemi ile halı hazırda iki yıldır ithalat yaptıklarını açıklayan Tamer Atsan, “Mazda, kendine özgü çizgileriyle ve geliştirdiği özel teknolojiyle önümüzdeki dönemde 10 yeni otomobilin lansmanını yapmaya hazırlanıyor. Bizim de hedefimiz öncelikli olarak E-Call konusunu çözmek ve bayilerimizin teşhir salonlarında halı hazırda Avrupa’da mevcut olan ve iki yıldır ithalatını E-Call sebebiyle yapamadığımız en az dört modeli getirmek, bununla birlikte tüm yeni lanse edilecek modellerden vergi açısından uygun olanlarını müşteriler ile buluşturmaktır.”

E-Call sistemi nedir?

Mazda’nın E-Call sistemi, herhangi bir kazaya karıştığınızda direkt olarak acil durum ekiplerinine haber verilmesi. E-Call sistemi sayesinde kaza yaptığınız lokasyon bilgileri otomatik olarak acil durum ekiplerine gönderilmektedir. Bu sayede kaza yaptığınız zamana acil durum ekipleri sizi çok daha kolay bir şekilde bulabiliyor. Bununla beraber E-Call sistemi, aracınızda kaç kişi olduğunu saptayıp, acil durum ekiplerine bildiriyor. BU sayede de acil durum ekipleri hazırlıklı bir şekilde gelebiliyor.