Ülkemizde artan araba fiyatları, birçok vatandaşı ucuz araba bulmakta zorlamakta. Ancak Kia, Rio fiyatlarında indirime gitti. Gerek donanımsal özelikleriyle gerek de teknik özellikleriyle tam bir fiyat performans otomobili olan Kia Rio, fiyatlarıyla birlikte araba almak isteyenlerin gözlerini üzerine çekmekte. Bu yazımızda sizlere Kia Rio özellikleri nedir? Kia Rio şu an kaç Türk Lirasıdır? Sorularını cevapladık.

Kia Rio’nun özellikleri nelerdir?

Tasarım özellikleri nelerdir?

Kia Rio, özellikleriyle göz kamaştırmakta. Özellikle dinamik bir gövde tasarımı kullanan Kia, ön tasarımda projeksiyon tipi halojen farlara yer vermekte. Bu sayede de yüksek far ışığı sadece yola vurmakta, karşı şeritten gelen sürücülerin gözlerini almamakta ve sürüş güvenliğini arttırmaktadır. Ayrıca arka tasarımında kullanılan Led stop lambaları, araca oldukça sportif bir hava katmaktadır.

Kia Rio’nun 8 farklı renk seçeneği bulunmaktadır. Bu renk seçeneklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Galaksi Siyah
  • Alp Beyaz
  • Saten Gri
  • Kurşun Gri
  • Zeytin Yeşili
  • Spor Mavi
  • Duman Mavi
  • Mercan Kırmızı

Bu renk seçenekleri ile birlikte oldukça geniş bir renk paletine sahip olan Kia Rio, iç tasarımı ile de ilgi çekmekte. İç tasarımında kullanılan ısıtmalı direksiyon simidi, soğuk kış günlerindeki sürüş konforunu üst düzeye çıkarmaktadır. Ayrıca direksiyon üzerinden multimedya sistemini kontrol edebileceğiniz kumandalar bulunmakta ve ön panel üzerine konuşlandırılış 8 inçlik bir dokunmatik ekran bulunmaktadır. Bu bilgi ve eğlence sistemi, Android Auto ve Apple CarPlay özelliklerini desteklemektedir. Bu sayede telefonlarınızdaki içeriklere, Kia Rio’da bulunan bilgi ve eğlence sistemi ile erişebiliyorsunuz.

Kia Rio’da bulunan sunroof, aracın dinamik görünüyle birlikte oldukça sportif bir hava katmaktadır. Ayrıca otomatik bir şekilde çalışan klima sistemi, aracın dışındaki veya içindeki havaya göre kendini ayarlamaktadır. Ancak bu özelliği kapatabilir ve kendiniz, istediğiniz bir şekilde aracın içindeki hava sıcaklığını belirleyebilirsiniz.

Kia Rio’nun motor özellikleri nelerdir?

Kia Rio’da bulunan motor, Kia Rio’nun 100 kilometre hıza yaklaşık 10,4 saniyede ulaşmasını sağlamaktadır. Kia Rio’nun maksimum hızı ise 188 kilometredir. Şehir içinde yaklaşık olarak 100 kilometrede 5,9 litre yakıt tüketen Kia Rio, oldukça tasarruflu bir yakıt tüketimine sahiptir. Ancak 1,4L DPI modelini satın alırsanız, pek iyi bir yakıt performansı beklemeyin. Çünkü bu model, şehir içinde 100 kilometrede 8,2 litre yakıt tüketmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Kia bu kez yıktı geçti. Kia sıfır kilometre fiyat listesi

Kia Rio’da bulunan motor 1.368cc’dir. 172 tork gücü üreten Kia Rio, 100 beygir gücüne sahip bir motordur. Ayrıca 3 farklı motor seçeneği bulunan Kia Rio; 5 ileri manuel, 6 ileri otomatik ve 6 ileri manuel şanzıman seçenekleri sunmaktadır. Kia Rio’nun tüm motorları benzinlidir. Maalesef Kia Rio’da dizel bir model bulunmamaktadır.

Kia Rio’nun fiyatları ne kadar?

Kia Rio, 5 farklı donanım paketi sunmaktadır. Bu sayede her bütçeye uygun bir Kia Rio’nun bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat genel fiyatlara baktığımızda, Kia Rio fiyatlarının şu anki otomobil fiyatlarına kıyasla düşük olduğunu görmekteyiz. Kia Rio’nun fiyat listesi aşağıda verilmiştir.

Kia Rio 1.2L 84 PS Manuel Cool: 289.900 Türk lirası

Kia Rio 1.4L 100 PS Otomatik Cool: 311.900 Türk lirası

Kia Rio 1,0L 100 PS Manuel Cool: 320.100 Türk lirası

Kia Rio 1,4L 100 PS Otomatik Elegance Konfor: 368.400 Türk lirası

Kia Rio 1,4L 100 PS Otomatik Prestige: 387.300 Türk lirası