Arabalar uzun yıllardır hayatımızda olan ve birçok alanda bize yardımcı olan, teknolojik gelişmenin en önemli adımlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok farklı otomobil türü bulunmaktadır. Yük taşınabilen otomobiller, ticari amaçlı üretilmiş otomobiller ve hız yapılabilmesi için özel olarak üretilmiş olan otomobiller… Dünyanın en hızlı arabasının hangisi olduğu ise her zaman merak edilen bir durumdur. Bu yazımızda sizlere, dünyanın en hızlı arabalarından bahsedeceğiz.

Dünyanın en hızlı arabaları

Sunmuş oldukları özellikler ve konfor nedeni ile Audi, BMW, Mercedes-Benz ve Porsche gibi markaların en hızlı otomobilleri ürettikleri düşünülür. Evet bu markaların sunmuş olduğu otomobillerdeki motorlar oldukça güçlü. Ancak dünyanın en hızlı otomobilleri listelerinde ilk sıralarda bulunmuyorlar. Çünkü bu araçlar ne kadar kaliteli olsa da sadece günlük hayat için üretilmiş otomobillerdir. Bu listede daha çok Bugatti ve Koenigsegg gibi otomobil üreticilerin araçlarını görmekteyiz. Gelin hep birlikte dünyanın en hızlı otomobillerini incleyelim.

SSC Tuatara

SSC’nin hız makinesi olarak bilinen Tuatara modeli, şu an için kayıtlara geçen en hızlı otomobildir. Bu aracın konseptine 2011 yılında başlandı. Konseptin tamamlanması ise tam olarak 3 yıl sürdü. Üretime geçilecekti fakat pandemi döneminin etkisi nedeni ile üretim süreci uzadı. Amerikan otomobil üreticisi SSC, şu an için Tuatara modelinden tam 3 adet ürettti. Aralık 2022 tarihine kadar ise bu sayının 25’e çıkması planlanmakta. Dünyanın en hızlı otomobili olarak bilinen SSC Tuatara, saatte 508 kilometre hıza kadar çıkabilmektedir. Bu araç içerisine 5.9 litrelik çift turbo V8 motor yer almaktadır. Oldukça güçlü bir donanımı olan SSC Tuatara, kesinlikle bu değerleri ile dünyanın en hızlı otomobilleri listesinde birinci sırayı hak ediyor.

Bugatti Chiron SuperSport

Dünyanın en hızlı otomobilleri listesinde Bugatti firmasının arabası olmazsa şaşırırdık zaten. Bugatti Chiron SuperSport, sunmuş olduğu donanımlar ile tam olarak bir yer uçağı hiss vermektedir. Aerodinamik ve motor gücü olarak üst düzeyde olan Bugatti Chiron SuperSport, 2018 yılında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. Yapılan testler sonucunda Bugatti Chiron SuperSport, saatte 490 kilometre hıza erişebilmektedir. Bu araç içerisinde dört turbo şarjlı W16 motor yer almaktadır. Standart Bugatti Chiron modeline göre daha hafif olan Bugatti Chiron SuperSport, pist odaklı bir tasarıma sahip.

İLGİLİ MAKALE  Seat Ibiza'dan görülmemiş kampanya. Sıfır km araba fiyatları

Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT, Amerika merkezli bir otomobil üreticisi olan Hennessey şirketi tarafından üretilmiştir. Bu aracın tasarım ve üretim süreci 2011 yılında başladı. 1.244 beygir gücüne sahip olan Hennessey Venom GT, yapılmış olan testlerde saatte 434 kilometrelik bir hıza kadar ulaşabilmiştir.

Koenigsegg Agera RS

İsveç merkezli otomobil üreticisi Koenigsegg Automotive tarafından üretilen Koenigsegg Agera RS, 2015 yılında düzenlenmiş olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda üretilmiştir. Harika tasarımı ve güçlü motoru olan Koenigsegg Agera RS, saatte 464 kilometre gibi oldukça yüksek bir hıza erişebilmektedir. Rakipleri saatte 500 kilometrelik hızlara yaklaşsa da bu rakamlar da hiç de yabana atılacak gibi durmuyor.

Bugatti Veyron SuperSport

Bir zamanların en hızlı otomobili olan Bugatti Veyron, pist için hazırlamış olduğu SuperSport modeli ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Tasarımsal olarak standart modelden çok fazla bir farkı olmayan Bugatti Veyron SuperSport, güçlü motoru ile bu listeye girebilmeyi başarmıştır. 201 yılında tasarlanmaya başlanan Bugatti Veyron SuperSport, saatte 431 kilometrelik bir hıza erişebilmektedir.

Saleen S7 Twin Turbo

2006 yılında yeni tasarımına ulaşan Saleen S7 Twin Turbo, sunmuş olduğu motor gücü ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. 399 kilometrelik bir hıza erişebilen Saleen S7 Twin Turbo, rakiplerine göre oldukça düşük bir hıza sahip. Tabii ki bu durum otomobilin üretildiği tarihten de kaynaklanmaktadır. Bu otomobil 7 litrelik 558 beygir gücünde bir motora sahiptir.

Tesla Roadster

Tesla, son zamanlarda üretmiş olduğu tam otonom destekli elektrikli otomobilleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başarabilmiş bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araç saatte 402 kilometrelik hızı ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Ayrıca sunmuş olduğu tam otonom sürüş destekleri ile de kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmaktadır.