Peraben içermeyen şampuan hemen hemen herkes tarafından duyulmuştur. Fakat sülfatsız ve tuzsuz olan şampuanlar son zamanlarda en çok merak edilen olmayı başardı.

Son dönemlerin en popüler olan konularından bir tanesi de tuzsuz şampuanlar oluyor. Ne işe yarar ve neden bu kadar çok kullanmamız gerektiğine dair tüm detayları sizler için derledik. Saç bakımına önem veren kişiler tarafından son zamanların en çok merak edilen şampuanlarından bir tanesi oluyor.

Özellik ile kullanılan şampuanların içerisinde yer alan sodyum lauret sülfatlar ya da sodyum lauril sülfatlar varsa bu tarz şampuanlardan uzak kalmak gerekir. Bu tür şampuanla içerisinde çok fazla köpük oluşturmaları dikkat çekiyor olsa bile tek başlarına etkili olan bir şey değildir. Bu yüzden de şampuan seçimleri sırasında parabensiz ya da tuzsuz olmasına bir hayli özen göstermek gerekir.

Saçların daha sağlıklı ve güzel görünmesi için tuzsuz şampuan nedir, ne işe yarayacak?

Piyasada satışa sunulan  şampuanlar nerede ise yüzde doksanlık oranının büyük bir kısmında ya peraben ya da tuz bulunuyor. Sülfat olan şampuanları köpürtmek ya da kıvamlarını tutturabilmek adına kullanılan zararlı bir kimyasal olarak dikkatleri çekiyor. Her ne kadar yağı ve kiri harika bir temizleyici olarak yer alsa bile saçlara da bir o kadar zarar vermeyi ihmal etmiyor.

Tuz; saçların derinlemesine temizlenmesine yardımcı olurken bir yandan da saçların sertleşmesine ve kurumasına neden oluyor. Sülfat içeren şampuanların içinde bulunan tuz da saçların daha çok zayıflamasına neden oluyor. Sülfat içerikli şampuanlarda olan tuz bir de saç derinlerinin derinlemesine aşınmasına neden oluyor. Hele boyalı saçlar üzerinde boyaların akış hızlarını arttırması da bilinen bir gerçek. Saç derilerinin çok fazla hassaslaşmasına neden olan sülfatlı şampuanlar; kızarıklık – kuruluk ya da kaşıntı gibi sorunlar ile de karşılaşılmasına neden oluyor.

Tuzsuz şampuanın faydaları nelerdir? Ne işe yarar?

Tuzsuz şampuanlar sayesinde saçların doğal yapısını korumak ve saç tellerinin kırılmasına yardımcı olmak çok kolay olacağı gibi kurumalarına da engel olacaktır. Tuzsuz şampuanlar saç renginin korunması üzerinde bir hayli etkili olacaktır. Tuzsuz şampuanları boyalı saçlar üzerinde etkilerinde ön planda olan durum boyaların rengini, kuru saçların tellerinin korunmasını sağlarken yıpranmış olan saçlarda onarımlarına devam ederek nazik bir şekilde temizleme fırsatlarını sunacaktır.

Boyalı saçları olan kişilerin sülfatlı olarak formüle edilmiş şampuanların bir de renkler üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğu ön planda tutulmalıdır. Ciltler üzerinde daha soluk göründüğü de bilinen bir gerçektir. Boyalı saçların daha canlı ve sağlıklı bir şekilde görünmelerine yardımcı olmak için ekstra bir özen gösterilmesi gerekir. Nem kilitleme ile beraber renkli saçların ipeksi – yumuşak ve daha yönetilebilir etki içerisinde hissetmelerine yardımcı olacak sülfatsız nemlendirici şampuanlar dikkatleri çekecektir.

İZLEYİN: TUZSUZ ŞAMPUAN KULLANIYORUM! SARI SAÇLARA ÖZEL SAÇ BAKIM RUTİNİM

Kıvırcık saçlar için dikkat…

Tuzsuz şampuanlar sayesinde saçların daha doğa bir şekilde yağlardan arınmasına yardımcı olamıyor. Bu da saçlar üzerinde daha fazla nem oluşmasına neden olacaktır. Özellik ile de kıvırcık saç yapısında olan bireylerin bu sayede saçarına daha kolay şekil vermesi dikkatleri çekecektir.

Kabaran saçlara sahip olan kişilerde tuzsuz şampuanlar bir hayli ön planda olacaktır. Saçların daha nemli kalmasına yardımcı olacağı için elektriklenerek kabarmalara engel olacak ve eski ışıltılarından bir şey kayıp etmesine izin vermeyecektir. Tuzsuz olan şampuanlar sayesinde kabarıklık olmasına bir hayli engel olacaktır.

Etiketlendi: