Ergenlik dönemine girilmesiyle oluşmaya başlayan siyah noktalar, ilerleyen yaşlarda da varlıklarını sürdürebilirler. Hatta bazı ciltlerde meydana gelen siyah noktalar, oldukça yoğunlaşır. Bu da hoş olmayan bir görüntünün oluşmasına neden olur. Siyah noktaları olan bireyler, bu sorundan kurtulmak için çeşitli yollar denemektedirler.

Siyah noktalarınızdan kurtulmak için deneyebileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Burada siyah nokta temizleme yöntemleri detaylı olarak sizlere verilmiştir. Evde yapılabilen bu yöntemler sayesinde siyah noktalarınıza elveda diyebilirsiniz. Özellikle de kadınlar, siyah nokta yönünden oldukça şanssızdırlar. Çünkü kadınların ciltleri, siyah nokta oluşumuna çok yatkındır. Bu nedenle de kadınların siyah noktalarla verdikleri savaş daha zorludur.

1- Yumurta Akıyla Temizleme

Siyah noktaları temizlemenize yardımcı olacak ürünlerden biri yumurtadır. Yumurta akı kullanarak yapılan maske sayesinde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntem için bir adet yumurta yeterli olacaktır. Yumurtayı kırarak sarısını ve akını ayırmanız gerekir. Bu işlemde sadece yumurta akını kullanacağınız için sarısını almamalısınız.

Bir kase içine alınan yumurta akını blender ya da kaşık ile güzelce çırpmanız gerekir. Daha önce hiç kullanmadığınız bir saç boyama fırçasını alın ve yumurta akınını siyah noktalarınızın olduğu bölgelere sürün. Ancak sürme işlemi sırasında yumurta akının gözünüze fazla yakın olmamasına dikkat edin.

Yumurta akını sürdükten sonra kağıt havlu ile yumurta akını sürdüğünüz yeri kapatın. Kağıt havlu kuruduktan sonra tekrardan yumurta akınını havlu üzerine sürün. Bundan sonra da kağıt havlunun kurumasını bekleyin. Yeteri kadar kuruduktan sonra maskeyi yüzünüzden kaldırabilirsiniz. 2 haftada 1 uygulama yapabilirsiniz. Maskeyi kaldırdıktan yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

2- Limon Suyu-Karbonat Maskesi

Siyah nokta temizleme için en fazla tercih edilen yöntemlerden biri limon suyu-karbonat maskesidir. Sadece karbonat ve limon suyu kullanılarak yapılan bu işlem sayesinde siyah noktalarınızın kabusunuz olmasından kurtulabilirsiniz. Biraz limon suyunu ve karbonatı, kase içerisinde karıştırın.

İki ürünün de birbirine güzelce karışmasını sağlayın. Ardından limon suyu-karbonatı siyah noktalarınızın olduğu bölgelere 3 dakika boyunca sürün. Maskeyi sürerken cildinize hafif davranın. Hafta içerisinde 2 defa uygulamanız siyah noktaları yok etmek için yeterli gelecektir.

Siyah Nokta Temizleme

3- Kil Maskesi

Doğadan gelen bir mucize olan kil, hemen her alanda kozmetik amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle siyah nokta temizliğinde de tercih edilen bir üründür.

Kil ile siyah noktalardan kurtulmak için şu malzemeleri kullanmanız gerekir:

  • 1,5 tatlı kaşığı kadar kil
  • 1 tatlı kaşığı kadar bal
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı

Malzemelerin her birini aynı kase içerisinde karıştırın. Karışımı siyah noktalarınızın bulunduğu yerlere sürün. 35-40 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü temizleyin. Temizleme esnasında soğuk su kullanın. Eğer yağsız bir cilde sahipseniz, bu maskeyi yaptıktan sonra yüzünüze nemlendirici sürmeniz gerekir. Kili düzenli olarak kullanmanıza halinde siyah noktalar, sizin için sorun olmaktan çıkar.

İLGİLİ MAKALE  Bu besin burunda siyah nokta bırakmıyor. Burundaki siyah noktalara elveda!

4- Diş Macunu

Dişlerimiz için önemli olan diş macununu, siyah nokta temizliğinde de kullanabilirsiniz. Bu yöntem için kullanacağınız diş macununun hassas dişler için olanından olması gerekmektedir. Özellikle de içerisinde nane olan diş macunu daha etkili sonuçlar verir. Diş macununu kullanmadan evvel, yüz ılık suyla yıkanmalıdır. Siyah noktalarınızın olduğu bölgelere macunu sıkın. Ve elinizi kullanarak macunun yayılmasını sağlayın.

Bundan sonra diş macununun yüzünüzde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra tekrardan ılık su kullanarak macunu temizleyin. Diş macunu, siyah noktaların cildinizden kalkmasını sağlayacaktır. Bunu her gün yapmanız, siyah noktalardan kurtulmanız için yeterlidir. Siyah noktalardan tamamen kurtulana kadar diş macununu kullanabilirsiniz.

5- Avokado Maskesi

Lezzetli bir meyve olan avokado, siyah noktalardan kurtulmanız için size yardım eder. Avokado ile siyah noktalarınıza elveda demek istiyorsanız, 1 çay kaşığı kadar avokado size yeterli gelecektir. Eğer siyah noktalarınız birçok bölgenizde varsa bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz. Avokadoyu sanki krem gibi siyah noktalarınız üzerine sürün. 15 dakika beklemeniz yeterli gelir.

Ancak dilerseniz gece sürüp, sabah olana kadar da bekleyebilirsiniz. Yumuşak bir şekilde ılık su kullanarak durulama yapın. Düzenli sürülmesi halinde avokado, sizi istediğiniz sonucu verecektir. Cildinizin her yerine tereddüt etmeden sürebilirsiniz. Özellikle de banyo sonrasında bu işlemi yapmanız, daha etkili olur. Çünkü banyodan sonra siyah noktalarınız yumuşar ve gözenekleri genişler.

6- Bal-Limon-Aspirin Maskesi

Siyah noktalarla mücadele etmenizi sağlayacak bir diğer yöntem ise bal-limon-aspirin maskesidir.

Malzemeleri ise şu ölçülerde almanız gerekir:

  • 3 tane aspirin hapı
  • 1 yemek kaşığı kadar süzme bal
  • 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu

Özellikle limon ve bal, cildinizin rahatlaması için önemli iki maddedir. Aspirin haplarınızı bir kasede toz haline gelene kadar ezin. Daha sonra üzerine bal ve limon suyu ekleyin. Karıştırma işini çok iyi yapmanız gerekir. Maskenin etkili olması için karışımın güzel yapılmış olması önemlidir. Hafta bir yapılan maskeyle siyah noktalarınızı yok edebilirsiniz. Her hafta maskeyi yeniden hazırlamalısınız. Hazırladığınız maskeyi kesinlikle saklamayın. Yüzde 10 dakika bekletilen maskeyi ılık suyla durulayın.

İzleyin: Siyah nokta temizleme yöntemleri nelerdir?

7- Çilek Maskesi

C vitamini açısından zenginliği ile bilinen çilek, siyah noktalarınızdan kurtulmanız için size yardım eder. C vitamini, cilt için önemli bir vitamindir. Çünkü cildin sürekli olarak nemli kalmasını sağlar. Siyah noktalarla baş edebilen bir ürün olan çilek, aynı zamanda pürüzsüzlük yaratır. 3 tane çilek alarak bunları iyi bir şekilde ezmeniz gerekir. Daha sonra 2 damla limon suyu ve 1 çay kaşığı bal eklenmelidir. Durulama yapmadan 20 dakika bekleyiniz. Haftada 3 defa çilek maskesini deneyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bu besin burunda siyah nokta bırakmıyor. Burundaki siyah noktalara elveda!

8- Tarçın Maskesi

Tarçın, cildin sıkılaşmasını sağlayan bir üründür. Ayrıca yüzünüzde bulunan siyah noktaların da azalmasını sağlar. Siyah noktalarla savaşırken doğal ürünleri kullanmak isteyenlerin en fazla tercih ettikleri ürünlerden biri tarçındır. 1 çorba kaşığı tarçın ve limon suyu ile kendinize doğal bir maske yapabilirsiniz. Eğer hassas bir yüzünüz varsa limon suyu kullanmamalısınız.

Tarçın tozunun üstüne eklen limon suyu, siyah noktalarınızı yok etmek için ideal bir üründür. Tarçını yüzünüze sürüp, 20 dakika beklemek yeterlidir. Sonra durulama işlemini yapabilirsiniz. Tarçın, oldukça hızlı etki eden ürünlerden biri olduğu için size kısa zamanda sonuç verir. Ancak bu maskeden dolayı cildinizde beklenmedik bir durum söz konusu olduğunda maskeyi uygulamayı derhal bırakınız.

9- Diş Fırçası İle Temizleme

Diş fırçası ile siyah nokta temizleme uygulaması, popüler bir yöntemdir. Eğer evinizde daha önce kullanmadığınız bir diş fırçası varsa bunu kullanarak siyah noktalarınızı temizleyebilirsiniz. Diş fırçanızın sert olmamasına dikkat edin. Ayrıca daha önce hiç kullanılmamış bir fırça olması da önemlidir. Bu yöntemle siyah noktalardan kurtulmak için fırça limon suyuna batırılır.

Daha sonra dairesel hareketler yaparak siyah noktalar üzerinde işlem uygulanır. Fırça ile siyah noktalarınızın üzerini ovalamanız gerekir. Ancak fırçalama tekniğini çok fazla yapmamalısınız. Cildinizin tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Sık sık yapmak, siyah noktalarınızın olduğu bölgelere zarar verebilir. Bu nedenle fırçalama yaparken de dikkatli olmak durumundasınız.

Video: MEŞHUR SİYAH NOKTA TEMİZLEME ALETİNİ DENEDİM!

10- Şırınga İle Temizleme

Pek alışkın olmadığınız bir yöntem denemek isterseniz, şırınga yöntemini deneyebilirsiniz. Bildiğimiz şırıngaları kullanarak siyah noktalarınızı alabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken işlemler vardır. Yüzünüzü buhar banyosu ile yumuşatmanız gerekir. Bunun için sıcak su kullanmalısınız.

Yeteri kadar buhar banyosu yaptıktan sonra şırıngayı siyah noktalarınızın üzerine bastırınız. Ardından şırıngayı birden çekiniz. Siyah noktaların çıktığını fark ettiğinizde işlem bitene kadar devam edin. Daha sonra yüzünüzü çok iyi bir temizleyici ile güzelce temizleyin.

11- Kahve Telvesi

Kahve içtikten sonra telvesini çöpe dökmek yerine siyah noktalarınızın üzerine sürün. Siyah noktaların olduğu yerlere masaj yaparak cildinizin telveyi yemesini sağlayın. Kahve telvesi, siyah noktalarınızı yok ederken cildinizi de iyileştirir. Parlak ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle kahve telvesi, birçok cilt uzmanının önerdiği bir üründür.