Siyah noktalar, en çok yüzümüzde çıkmaktadır. Fakat vücudumuzun her yerinde çıkabilen siyah noktalar, estetik açıdan kötü bir görünüme sahip. Bu yüzden siyah noktalar için pratik ve hızlı yöntemler aranmakta. Bu yazımızda sizlere siyah noktalar için doğal ve pratik yöntemleri anlattık.

Siyah nokta neden oluşur?

Siyah noktalar genellikle yağlı cilt tiplerinde meydana gelmektedir. Genellikle yağlı cilt tiplerinde gözenekler daha fazladır. Bu nedenle burada biriken kirler ve yağ bezeleri, siyah nokta olarak gözükmektedir. Ayrıca siyah noktalar yaş ve cinsiyete bağlı olarak oluşabildiği gibi, hormonal değişimler de siyah nokta oluşumunda önemli bir etkendir.

Vücudun fizyolojik yapısındaki değişimler ve fizyolojik yapısının kendisi dışında, dış etmenler de siyah nokta oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bu etmenlerden en göze çarpanı, makyaj. Eğer çok makyaj yapan biriyseniz, gün sonunda makyajınızı temizlemenizi önermekteyiz. Yoksa cildinizdeki makyaj, yüzünüzde kaldıkça kalıplaşacaktır. kalıplaşan bu makyaj, cildinizde gözeneklerin oluşmasını sağlayacaktır ve onların da yağ ve kir ile dolmasına sebep verecektir. Bu sebeple makyajı gün sonunda temizlemenizi önermekteyiz. Bununla beraber çevrenizin temizliği de siyah nokta oluşumunda büyük önem taşımaktadır. Eğer bulunduğunuz bölgenin havası tozlu ve kirli ise cildinizde siyah nokta oluşma olasılığı artacaktır.

Siyah noktalar sıkılmalı mı?

Bişr çok kişi, yüzünde siyah nokta sivilenin durmasını sitememektedir. Bu durum yüzünden de siyah noktalarını ve sivilcelerini hep sıkarlar. Ancak siyah nokta içinden çıkan iltihap, cildinize zarar verebilir. Ayrıca bazı siyah noktalar çok derinde olabilmekte. Bu yüzden bu siyah noktaları sıkarken, cildimizde yaralar oluşabilir. Bu yaralar ufak ya da büyük olabilir. Bu yüzden siyah nokta ve sivilcelerinizi sıkmamanızı önermekteyiz.

siyah nokta oluşumu nasıl engellenir?

Siyah nokta oluşumlarını engellemek, cildinizi temiz tutmaktan geçiyor. İyi bir cilt bakımı siyah nokta oluşumunu azaltmaktadır. Siyah nokta oluşumu saç kesimine bağlı olarak gelişebilmeketdir. Özellikle kakül saç kesiminiz varsa, alın bölgesinde siyah nokta oluşumu oldukça artmaktadır. Çünkü saçlar, gün içinde bir çok kiri ve tozu bünyesine almaktadır. Alnınızla sürekli iç içe olan bu saçlar da siyah nokta oluşumunu desteklemektedir. Bunun dışında cildinize bakım yapmanız gerekmektedir. Gerekli cilt bakım ürünleri kullanarak, cildinizdeki siyah nokta oluşumunu engelleyebilirsiniz. Genellikle cilt bakım ürünleri, cildinizi sıkılaştırır ve bu sayede cildinizdeki gözenekler de küçülür. Bu sayede bu gözeneklerin kir ve yağ ile dolma olasılığı da düşer.

İLGİLİ MAKALE  Her gün yüzünüzü 'maden suyu ile yıkarsanız' ne olur?

Siyah noktalar için doğal yöntemler nelerdir?

Buhar banyosu

Siyah noktalar cildinizdeki gözeneklerde oluşmaktadır. Eğer bir siyah noktanız varsa sizin için en mantıklı çözüm, buhar banyosu olacaktır. Buhar banyosu için, kaynamış suyun içerisine lavanta, adaçayı ve yeşil çay koymanız yetecektir. Bu bitkilerden çıkan buhar, cildinizde oluşan siyah noktalardan arındıracaktır. Ayırca suyun sıcaklığı da bu gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Bu bitkiler antibakteriyeldir. Bu yüzden bitki çaylarının buharları ile buhar banyosu yapmak, yüzünüzdeki bakteri ve mikroorganizma sayısını neredeyse sıfıra indirecektir.

Limon suyu ve zeytinyağı

Limon suyu, içinde bulundurduğu asitlerle antibakteriyel bir hal almaktadır. Bu sayede zeytinyağı ve limon suyu karışımı ile cildinizdeki siyah nokta oluşumunu tetikleyecek bakterilerden arınabilirsiniz. Bu karışım için bir çay bardağı zeytinyağı içine yarım limonu sıkın. Yaklaşık 2 dakika boyunca karıştırın ve cildinize uygulayın. Cildine uygularken bir pamuktan yardım alabilirsiniz. pamuk ile masaj yaparak bu karışımı uygulayın ve yaklaşık 15 ile 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile bolca durulayın. Yüzünüzü bolca durulamanız önemli bir husus. Çünkü cildinizin yağlı kalması, siyah nokta oluşumun hızlandıracaktır.

Zeytinyağının içindeki bileşenler, cildinizde yaşlanma belirtilerini hafifletecektir. Yüzünüzü sıkılaştıran zeytinyağı, gözeneklerin küçülmesini sağlayacaktır. Bu sayede bu gözeneklerde kir ve yağın dolması zorlaşacaktır. Ayrıca zeytinyağı da tıpkı limon gibi antibakteriyeldir. Bu sayede yüzünüze uygulayacağınız bu karışım, yüksek miktarda antibakteriyel maddeler içermektedir.

Siyah nokta temizleyici

Bir çok marka siyah nokta temizleyici alet üretmekte. Bu aletler genellikle vakum sistemiyle çalışmaktadır. Bu aleti siyah noktanın üstüne tuttuğunuzda, alet gözeneğin içindeki irini çeker ve gözeneğin açılmasını sağlar. Ancak aleti kullanırken dikkatli olmanız lazım. Genellikle bu aletler cildinize zarar vermez. Fakat bu aletin yüzde çok fazla tutulması, yüzünüzde kalıcı izler bırakabilmektedir. Çünkü bu alet vakum sistemiyle çalıştığı için, cildinizi içeri doğru çekmektedir.

X