Kadınlar çoğunlukla makyaj yaparak çok zaman kaybederler. Aslında dışarıya çıkarken çok hızlı ve pratik bir şekilde makyaj yapabilirsiniz. Bunun için sadece az malzeme kullanmak değil, hızlı hareket etmek ve düzenli olmak da gereklidir. Öncelikle makyaj malzemelerinizin nerede olduğunu bilmelisiniz. Yani fırçalarınız, göz farlarınız, ten ürünleriniz de dudak makyajı malzemeleriniz bir arada ve toplu halde olmalıdır. Düzenli olmak işinizi her zaman hızlandırır. Bunun haricinde de, kullanımı kolay fırçalar satın almak ve hızlı tekniklerle makyaj yapmak faydalı olacaktır. Böylece makyajınız için sadece 10 dakika yeterli olacaktır.

Gereken Makyaj Malzemeleri

Öncelikle çok fazla malzeme kullanmanıza gerek yok. Çünkü fazla malzeme, çok uzun zamanınızı alabilir.

Gereken malzemeler şunlardır;

  • Kapatıcı
  • Fondöten
  • Pudra
  • Allık
  • Aydınlatıcı
  • Göz farı
  • Maskara
  • Ruj

Bunlar gerekli olan malzemelerdir. Eğer çok isterseniz, hafif aydınlatıcı da kullanabilirsiniz.

İzleyin: 10 Dakikada Pratik ve Etkili Makyaj

Kapatıcı

Kapatıcı için hemen elinize bir miktar ürün alın ve sivilcelerin, lekelerin üzerine sürün. Bir fırça yardımıyla dikkatli ve hızlı bir şekilde güzelce dağıtın. Kapatıcı sayesinde yüz bölgenizdeki kusurlar kapanacak. Boynunuzda iz ya da sivilce varsa boynunuz için de aynı işlemi tekrarlayın. Göz altlarınızda morluk varsa, biraz gözaltı kapatıcısı kullanabilirsiniz. Gözaltı kapatıcıları genelde tüp şeklinde satılır. Gözlerinizin altlarına dikey çizgiler halinde sürün. Sonra da küçük bir fırça yardımıyla güzel bir şekilde dağıtın. Böylece göz altlarınızdaki morluklar ve izler kapanacak.

Fondöten

Fondöten, ten makyajında en önemli noktadır. Fondöten, renk eşitsizliklerini dengeler. Fondöten seçerken çok titiz davranmalısınız. İyi bir marka olmalıdır ve mutlaka boyun bölgesinde denemelisiniz. Fondöten sürerken de yüzünüzün her bölgesine bir miktar sürün ve fondöten fırçasıyla iyi bir şekilde dağıtın. Böylece ten renginiz eşitlenir ve yüzünüz daha pürüzsüz görünür.

Pudra

Pudra kullanımında tamamen toz pudra değil de hafif kremsiz pudralar kullanın. Böylece işleminiz daha hızlı hallolur. Pudrayı asla fazla fazla sürmeyin. Mutlaka bir fırçayla sürün. Yanaklarınıza iyice yedirmeye özen gösterin. Alın, burun ve çene kısmınıza da hafif sürün.

İLGİLİ MAKALE  Cildimizi 'makyaja' nasıl hazırlayabiliriz?

Allık

Allık seçiminde en risksiz ton, doğal pembe tonlarıdır. Toz allık yerine krem allıklar daha kalıcı olabilir. Temiz bir fırçayla ve hafif hafif darbelerle allığınız uygulayın. Yanaklarınızdan şakaklarınıza doğru uygulamaya özen gösterin ve iyi dağıttığınızdan emin olun.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcıyı fazla uygularsanız gerçekten kötü bir görüntüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Burun ucu ve burun sırtına çok az sürün. Bunun haricinde şakaklarınıza hafif bir şekilde uygulayabilirsiniz. Eğer dilerseniz, dudak hattınızın hemen üzerine de çok az sürerek, dudak şeklinizi belirginleştirebilirsiniz.

Göz Farı

Göz makyajı oldukça kapsamlıdır. Kaşlarınızdan memnun değilseniz, kaşlarınızı cımbızla düzeltin ve yakın tonlarda bir far uygulayın. Kaşlarınızın düzgün olması önemlidir. Bu işlem kısa sürer.

Göz farı için ise öncelikle, makyajınızın kalıcı olması için göz kapaklarınıza, göz farı bazı sürün. Bazı sürdükten sonra bir renk seçin. Bu renk nude tonlarında ya da renkli tonlarda olabilir. Fırça yardımıyla düzgün bir şekilde göz kapaklarınıza uygulayın. Farklı bir dokunuş isterseniz, göz dışlarına doğru siyah far ile gölgeleme yapabilirsiniz. Dilerseniz kaş altılarınızı ve göz pınarlarınızı beyaz far yardımıyla aydınlatabilirsiniz.

Video: 5, 10 & 15 DAKİKALIK GÜNLÜK MAKYAJLARIM

Maskara

Maskara bir makyajın olmazsa olmazıdır. Yüzünüze hiçbir şey sürmeseniz bile, etkili bir maskara harika bir görüntü oluşturabilir. Maskaranızı iyi bir markadan seçmeye özen gösterin ve kirpiklerinize uygulayın. Ancak sürerken göz kapaklarınıza taşırmamaya özen gösterin. Bir kat sürünce kurumasını bekleyin ve sonra ikinci katı uygulayın. Daha fazla uygulamanız çok güzel görünmez. Kirpiklerinizi çok kısa buluyorsanız, takma kirpik de takabilirsiniz.

Ruj

Ruj için öncelikle, ne ren ruj sürmek istiyorsanız ona uygun bir dudak kalemi tercih edin. Dudak makyajına başlamadan önce ise, dudak peelingi yapın ve bol bol nemlendirin. Daha sonra dudak kalemi ile dudak kenarlarınızı düzgünce belirginleştirin. Ardından da rujunuzu uygulayın. Fırçalı rujlar daha kolay uygulanır. Rujunuz fırçalı değilse, ruj fırçasıyla rujunuzu daha düzgün bir şekilde uygulayabilirsiniz. Mat ruj sürecekseniz, kat kat sürmemeye özen gösterin. Eğer ruj değil de sadece parlatıcı sürecekseniz, pembe tonlarında bir parlatıcı tercih edebilirsiniz. Parlatıcı uygulamak, ruj uygulamasına göre çok daha kısa sürer.