Saçlarında değişiklikler isteyen kişiler, belli zamanlarda saçlarını boyarlar. Kuaföre gidip saç boyatmaya para vermek yerine evde kendi saçını kendi boyayan kişiler vardır. Ancak evde saç boyama yaparken çok sık yaşanan bir sorun da bulunmaktadır.

Boyama esnasında ele eldiven takılsa bile boyanın yüzünüze bulaşmasına engel olamayabilirsiniz. Bir anlık hareket sonucunda boyanızın rengini yüzünüzde de görebilirsiniz. Yüze bulaşan saç boyası nasıl çıkar? Saç boyasını yüzünüzden çıkarmak farklı yolları deneyebilirsiniz. Bu yollardan bazıları size aşağıda anlatılmıştır.

Yüzünüze bulaşan saç boyasını kolay kolay çıkaramayabilirsiniz. Saç boyası yüzünüze bulaştığında onu normal su ile temizlemekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle bazı yöntemler uygulamanız gerekebilir. Yüzünüze saç boyası bulaşsa bile canınızı sıkmanıza gerek kalmaz. Oldukça basit yöntemlerle yüzünüzde bulunan saç boyasını anında yok edebilirsiniz.

Diş Macunu

Yüzünüze bulaşan saç boyasından kurtulmanızı sağlayacak ürünlerden ilki diş macunudur. Diş macunu, saç boyasını çıkarmada oldukça etkili bir maddedir. Diş macunun özellikle karbonatlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bir miktar diş macununu alın ve saç boyasının bulaştığı yere macunu sürün.

Macun sürülen yeri yavaş bir şekilde ovun. Ancak ovma uygulamasını kesinlikle diş fırçası ile yapmayın. Aksi halde yüzünüzü tahriş edebilirsiniz. Her yüz tipi diş macununa uygun olmayabilir. Bazı ciltler diş macununa karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Eğer saç boyasını çıkarmak için diş macununu yüzünüze sürdüğünüzde beklenmedik bir durum olursa, bu yöntemi uygulamayı hemen bırakmanız gerekir.

Yüzünüzdeki diş macununu derhal yıkamalı ve başka bir yöntem denemelisiniz. Eğer tahriş durumları olmazsa diş macununu saç boyasının olduğu yere sürerek bir süre beklemelisiniz. Boyanın çıktığından emin olduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkamalısınız.

Bebe Yağı

Yüze bulaşan saç boyasından kurtulmak için kullanabileceğiniz diğer bir ürün ise bebe yağıdır. Bebe yağı ile yüzden saç boyasını çıkarmak için şu aşamaları yerine getirmelisiniz:

  • Yüzünüzde bulunan saç boyasının üzerine bebe yağından bol miktarda sürün.
  • Minimum 8 saat boyunca bu yağın cildinizde beklemesini sağlayın.
  • Ilık su ile yıkama işlemi yapın.

Bebe yağı ile yüzünüzdeki saç boyasını çıkarmak istiyorsanız, evde olduğunuz bir zamanı tercih etmelisiniz. Çünkü bu yöntem için oldukça fazla zamana ihtiyacınız vardır. Ayrıca bebe yağını uyguladıktan sonra yüz temizleyici de kullanırsanız, daha mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  2022 Perma fiyatları

Vazelin

Saç boyasını yüzden çıkarmak için kullanılan ürünlerden biri de vazelindir. Vazelini alarak boyanın olduğu yere hafifçe sürmeniz gerekir. O bölgeyi vazelinle ovarak boyayı çıkarmaya çalışmalısınız. Özellikle de dairesel hareketler yapmanız, boyanın daha hızlı bir şekilde çıkmasını sağlar.

Masaj hareketlerini pamuk ya da parmağınızı kullanarak yapabilirsiniz. Boyanın başka yerlere bulaşma ihtimaline karşı pamuk kullanmanız daha uygundur. Vazelin kullanarak saç boyasının tamamen çıkmasını sağlamanız biraz zordur.

Bunun için vazelini iki defa uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Ya da vazelini yüzünüze sürüp biraz beklerseniz de boyayı çıkarabilirsiniz. Eğer vazelinden amaçladığınız sonucu elde edemezseniz, başka alternatifleri denemeniz gerekebilir.

Video: SADECE 2 DAKİKADA SAÇ BOYASI İZİNDEN KURTULUN | ŞOK SAÇ BOYASI İZİ GİDERİCİ

Sigara Külü

Sigara sağlık için çok zararları olan bir maddedir. Ancak sigara külünü kullanarak yüzünüze bulaşan boyadan kurtulabilirsiniz. Bir miktar sigara külü, boyayı çıkarmak için işinizi görecektir.

Külleri temiz bir kase içerisine alın ve ılık su kullanarak karışım yapın. Saç boyası yüzünüzde nereye bulaştıysa o bölgeye sigara külünden sürün. Yaklaşık 15 dakika boyunca külün yüzünüzde kalmasını sağlayın. Ardından ılık suyla sigara külünü yüzünüzden temizleyin. Eğer ilk denemede saç boyası yüzünüzden tamamen çıkmazsa iki defa sigara külü uygulamasını deneyebilirsiniz.

Yüzünüze bulaşan saç boyasından kurtulmak için yapılan yöntemlerde dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Kullandığınız ürünün ya da maddenin cildinizi tahriş etmediğinden emin olmanız gerekir. Ayrıca masaj hareketlerinizi yavaş bir şekilde yapmalısınız. Çünkü yüzünüze zarar verebilirsiniz. Cildinize sert davranmak, daha sonra canınızın yanmasına ve kızarıklığa neden olabilir.

İzleyin: SAÇ BOYA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Sıvı Bulaşık Deterjanı Ve Karbonat

Sıvı bulaşık deterjanını ve karbonatı eşit miktarda alarak birbirine karıştırmanız gerekir. Bu karışım sonucunda elinizde yumuşak bir macun olacaktır. Dilerseniz bu macunun üzerine limon da sıkabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Yüzeye dökülen boya lekeleri nasıl çıkar? (Kaynak: soru.com.tr)

Ama bu tamamen sizin tercihinizdir. Limon kullanmak zorunda değilsiniz. Macunu yüzünüze sürmeden evvel, bir tane bezi ıslatmalısınız. Daha sonra bu bezi macuna batırarak yüzünüzde bulunan boyaya sürmelisiniz. Eğer saç boyası çok fazla bulaşmışsa, boyanın çıkması için biraz uğraşmanız gerekebilir. Leke tamamen çıkınca yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu yöntemi denerken dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Boyayı yüzünüzden çıkarınca nemlendirici sürmeyi unutmamalısınız. Çünkü karbonat yüzünüzün kurumasına neden olacaktır.