Sağlıklı bir diyetin daha sağlıklı görünen bir cilde yol açabileceğini biliyor muydunuz? Cildiniz, insanların sizinle ilgili fark ettiği ilk şeylerden biridir. Cildinizin sağlığı, beslenme şeklinizi yansıtıyor. Sağlıklı beslenme ile cildiniz “içten dışa” değişime uğruyor. Ufak bir soğuk algınlığında bile yüzünüzün rengi ve dokusu değiştiği gibi, bedeniniz içerde ne kadar sağlıklı olursa, cildiniz de o kadar sağlıklı görünüyor.

Düşük karbonhidrat (keto) diyeti cildinizi değiştirebilir mi?

Keto diyetinin temel kuralı neredeyse hiç karbonhidrat tüketmemektir. Günde sadece 20 ila 50 gram karbonhidrata izin verilen bu diyet, vücudunuzun glikozu enerji olarak kullanmaktan vazgeçmesine neden olur. Bunun yerine, enerji için yağ deponuzu kullanmaya başlar. Bu sürece ketozis denir ve diyabet veya epilepsi gibi belirli rahatsızlıkları olan insanlara fayda sağlayabilir. Yanlış yapılırsa, keto bazı ciddi risklere sebebiyet verebilir. Karbonhidratları beslenme tablonuzdan çıkardığınızda, işlenmiş yiyecekleri ve tetikleyicilerini de atlamış olabilirsiniz.

Bununla birlikte, öncelikli olarak cildinizi iyileştirmek istiyorsanız keto en iyi seçenek olmayabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, buna veya herhangi bir kısıtlayıcı diyete uymayın. Daima doktorunuza danışın. Ketojenik diyet, bazı insanların kilo vermek için izlediği çok katı, yüksek yağlı, yeterli protein, düşük karbonhidratlı bir diyettir. Tıpta, ketojenik bir diyet öncelikle çocuklarda kontrol edilmesi zor epilepsiyi tedavi etmek için kullanılır. Ketojenik diyetle ilgili bazı tartışmalarda özellikle, sebze ve meyve tüketimini en aza indirilmiş olması, vücudumuzdaki önemli besin maddelerinin eskiliğine ve herhangi bir kilo kaybının uzun vadede korunamayacağını ileri sürüyor. Keto diyeti, rafine edilmiş ve işlenmiş olanlar da dahil olmak üzere karbonhidratları kestiği için aknede iyileşmeye neden olabilir. Ketoyu öncelikle sivilce kontrolü için düşünüyorsanız, dengeli, düşük glisemik indeksli diyet daha güvenli bir seçenek olacaktır.

İzleyin: Mükemmel Bir Cilt İçin Tüketmeniz Gereken 10 Şey! Mükemmel Cilt Diyeti

“Ketojenik diyet nedir?”

Şeker ve süt ürünlerini ortadan kaldırmak sivilcelenmeye iyi gelir mi?

Yüksek kan şekeri ve süt ürünleri akne tetikleyicilerinin şüpheli listesinde yer alıyor. Ya sadece bu iki suçluyu diyetimizden çıkarmaya odaklanırsak? Ek kısıtlamalar olmaksızın şekersiz ve sütsüz bir diyet uygulamak, şimdiye kadar listemizdeki her iki suçluyu da ele alıyor. Aynı zamanda insanların ciltleri için kullandığı en popüler eleme stratejilerinden biri.

İLGİLİ MAKALE  Sivilce ve lekelerden kurtulmanın doğal yolu nedir? İşte limonun cilde sağladığı faydalar

Bu anti-enflamatuar diyete oldukça yakın bir beslenme tipi. Şeker, insülin üretimini etkileyerek, yağ üretiminin artmasına ve sivilce görünümüne neden olabilir. Süt, hormonlarınızı etkileyebilir ve sivilceye neden olan süreci etkileyebilir. Çalışmalar çok net olmasa da cilt iyileşmesinin, yağsız sütle ve haftada üç porsiyondan fazla tüketenlerde, yağlı süt tüketenlere göre daha belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir. Peynir, dondurma ve yoğurdun sivilceyle ilişkilendirilmesi mümkün, ancak direk etki sütle daha güçlü görünüyor. Şekerin sivilceye neden olduğuna dair bazı kanıtlar var. “2011 yılında yapılan bir araştırma, günde sadece bir ila iki kutu şekerli soda ile C-reaktif protein (CRP) seviyelerinde belirgin bir artış olduğunu gösteriyor. CRP, iltihaplanmanın en iyi önlemlerinden biridir ve iltihap, sivilceye yatkın kişiler için kötü haberdir.

Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve diğer basit karbonhidratlar, kan şekerini artıran ve aknede ana suçlu olabilecek glisemik indeksi yüksek gıdalardan. Şeker ve süt ürünlerini sınırlamak veya bırakmak istiyorsanız, tamamen veda etmek zorunda kalmayabilirsiniz. Ne sıklıkla tükettiğiniz ve küçük kısıtlamalar da fark yaratabilir. Cilt problemlerinizin süt ile ilgili olup olmadığını kontrol etmek için tüm süt ürünlerini tüketmeyi bırakın. En az 2 hafta boyunca tüm süt, yoğurt, peynir, tereyağı, dondurma ve peynir altı suyu veya kazein içeren ürünleri tüketmeyin. 4 hafta sonunda cildinizde değişim gözlemlemeniz halinde doğru cevabı elde edeceksiniz.