Sabah uyandınız, aynaya baktınız ve işte beklenen gerçekleşmiş. Gözlerinizin çevresindeki kaz ayakları ben buradayım diyor. Yaşlanma belirtilerini ilk gösteren bölgelerden birinin gözlerimiz olduğu bir sır değil. Buradaki deri yüzümüzün geri kalanından yüzde kırk kadar daha incedir ve bu da onu daha hassas hale getirir. Kaz ayakları olarak da adlandırılan göz çevresindeki ince çizgiler ve kırışıklıklar tamamen normal olmakla birlikte, aynı zamanda en yaygın yaşlanma belirtilerinden biridir. Sizi rahatsız ediyorsa, bunları önlemek ve azaltmak için yapabileceğiniz bazı yöntemler var.

Göz çevresindeki çizgiler neden oluşur?

Estetik uzmanları cildin elastikiyeti ve kolajen kaybı ile cilt hareketinin bir kombinasyonu, kaz ayaklarının ana nedenidir,  diye açıklıyor. Yaşlandıkça cildimiz eski gerginliğini ve dolgunluğunu kaybeder, ancak güneş hasarı, serbest radikaller ve hormonal değişiklikler süreci hızlandırabilir. Ortalama olarak dakikada on beş yirmi kez göz kırpıyoruz, bu da yüz kaslarının kırışmasına ve neredeyse sürekli hareket etmesine neden oluyor. Uzmanlar, mutlu ya da üzgün olun, gözlerinizi kırpıştırarak yaptığınız tüm yüz hareketleri sonunda çizgilere ve kırışıklara neden olur diyor.

Kaz ayaklarını nasıl önleyebilirsiniz?

Göz kırpmamak ve gülümsemekten vazgeçmek bir seçenek olamaz elbette. Hayat estetik kaygıları merkeze oturtamayacağı ız kadar güzel. Yine de elimizden gelen bazı önemli püf noktaları mevcut. Örneğin bölgeyi çevresel hasara karşı koruyarak kaz ayaklarının oluşmasını önleyebilirsiniz. UV ışınlarından yakıcı güneşten ve cildimizi kirli tutmaktan kaçınmamız gerekiyor. İlk bağlantı noktanız her zaman harika bir topikal tedavi olmalıdır.

UV ışınlarını ve serbest radikalleri dağıtarak kaz ayaklarının ortaya çıkmadan önce önlenmesine yarayan pek çok kozmetik ürün de var elbette.

İzleyin: Gece Sür Sabah Kaz Ayakları Kırışıklıklar Lekeler Hokus Pokus Yok Olsun/SİHİRLİ REKOR CİLT MASKESİ

Ayrı bir göz kreminin gerekliliğinden şüphe duyanlar için yüz bakımı uzmanları bunun neden gerçekten yatırım yapmaya değer olduğunu açıklıyor. “Gün boyunca göz bakımınız tamamen gözlerinizi korumak ve cildinize iyi bakmak üzerine olmalıdır. İş gözlere gelince, yüzün geri kalanıyla aynı sonucu arıyoruz: cildin güçlendirilmesi ve bunu yapan aynı bileşenler. Bununla birlikte, hedefe yönelik bir göz kremi, göz altı halkaları, kolajen kaybı ve ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi belirli endişeleri de giderebilir. Göze özel cilt bakımı, genellikle daha ince dokulu ve daha düşük aktif bileşen konsantrasyonu ile tahriş olasılığını azaltan ürünler kullanmakta fayda vardır. Gündüzleri uygun, geniş spektrumlu bir bir göz kremi kullanmak isteyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Göz altı morlukları nasıl geçer? Gözaltı torbaları ve morluklarla başa çıkma yöntemleri

Bununla beraber yapmanız gerekenleri birkaç maddede özetleyelim:

  • Sabah ve akşam makyaj yapmadan önce nemlendirici göz kremi uygulayın.
  • Yeni bir fondöten almaya vaktiniz yoksa mevcut fondöteninizi nemli bir süngerle uygulamayı deneyin. Kusursuz, hafif kapsama için iyice karıştırın.
  • Sahte kirpikler, ışıltılı göz farı ve koyu renkli sıvılardan uzak durun. Bunun yerine yanaklarınızda bir aydınlatıcı ve dramatik bir ruj kullanın.
  • Güneşe maruz kalmamaya çalışın. Güneşteyken, kısa süreler için bile olsa, güneş koruma faktörü fazla olan güneş kremi kullanın. Ve bir şapka ve güneş gözlüğü takın.
  • Sağlıklı beslenin. Taze meyve, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlarla dolu bir diyet, cildi serbest radikallerin zararlarından koruyabilir.
  • Egzersiz yapın. Günlük egzersiz, cilde oksijen getiren kanın hareket etmesini sağlar.
  • Polarize güneş gözlüğü kullanın. Göz bölgesini güneşten koruyan büyük gölgelerle koruyun.
  • Sigarayı bırakın.
  • Asla solaryum kullanmayın.
  • Kollajen ve C vitamini gibi antioksidanlar içeren nemlendiriciler ve göz kremleri kullanın.

Kaz ayakları yaşlanmanın doğal bir parçasıdır, ancak bu kırışıklıkların şiddetini sınırlamak ve gelişimini yavaşlatmak için yine de yapılabilecek bir şeyler var.