Saç boyası sonrasında; saç derisinde ve saçın kendisinde olacak şekilde, yıpranma veya çeşitli deformasyon durumlarının ortaya çıktığı gözükecektir. Üst üste olacak şekilde yapılacak saç boyama işlemlerinde alınan hasarlar daha fazla olacakken, eski boyanın doğal olarak çıkarılması gerekir.

Bu durumda, saç için fayda verecek doğal yöntemlerden bir tanesi karbonat olurken; karbonatla saç boyası akıtmak mümkün mü, mümkünse nasıl gerçekleşir, konularının da araştırılması gerekir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak Mümkün Mü?

Karbonatın içerisinde yer alan maddeler, genel olarak asidik özelliktedir. Asidik özelliği bulunan maddelerin genel yapıları ise; maddelerle kısa süre içerisinde etkileşim kurma, kirleri ve kalıcı lekeleri daha kolay çıkarma ve bu durumlara benzer sonuçlar alınmasına yardımcı olacak niteliktedir.

Belirtilen özelliklerden de çıkarım yapılacak olunursa, karbonatın saç boyası çıkarabilecek özelliği fark edilecektir. Belirli aralıkları takip eden zamanlarda, uygun karbonat kullanım yöntemleri tercih edilerek yapılacak saç boyası çıkarma işlemleri; boyanın akıtılmasına ve doğal olarak olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak İçin Neler Gerekir?

Karbonat kullanılarak saç boyası akıtılacakken, hem saç boyasını akıtma aşamasında, hem de hazırlık ve işlem sonrası aşamalarında kullanılmak üzere malzemeler gerekir.

Bu malzemeler ise şu şekildedir:

  • Saç uzunluğuna ve hacmine göre yeterli miktarda olan karbonat (İşlemin özünde yer alan malzemenin karbonat olması nedeniyle, bol miktarda olmasında fayda vardır.)
  • Saçın tamamına temas edecek miktarda seçilecek olan yoğurt
  • Saç bakım kremi ve şampuan
  • Bir dilim limon
  • Ilık su ve boş bir kap

Gibi gereken malzemeler temin edildikten sonra, karbonat kullanılarak saç boyasının akıtılması aşamalarına geçilmelidir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak İçin Uygulanması Gereken Adımlar

Karbonat kullanımı sayesinde saç üzerindeki boyaların akıtılması mümkündür ve diğer boya akıtma yöntemlerine kıyasla doğal ve faydalıdır. Bu işlemi sağlamak amacıyla, malzemelerin temin edildiğine emin olan kişinin uygulama adımlarına sırasıyla uyması gerekir.

Bu adımlar şu şekildedir:

  • Yeterli miktarda olduğuna karar verilen karbonat, boş bir kap içerisinde dökülür. Üzerine birkaç damla limon sıkıldıktan sonra, ılık su ile karıştırılarak hafif katı bir kıvam alana kadar yoğurulur.
  • Islak hale getirilen boyalı saç üzerine, karbonat ve limon ile hazırlanan katı karışımdan uygulanır. Saçın her alanında; dip kısımlarına, uç kısımlarına, aralarına ve kulak arkası kısımlarına tam olarak karışımın temas ettiğine emin olunur.
  • Yaklaşık olarak on dakika saç üzerinde bekletilen karışım, ılık su ve şampuan kullanılarak saç üzerinden arındırılır.
  • Temiz hale gelen saçın yıpranma sonrası daha fazla onarılması için, saç kremi kullanılarak bakımlı hale getirildiğinden emin olunur.
İLGİLİ MAKALE  Saçımızdaki beyaz telleri koparırsak, daha da çoğalır efsanesi doğru mu?

Bu işlem adımları uygun şekilde tamamlandıktan sonra, kısa süre içerisinde saç boyasının akıtılmış olacağı fark edilecektir.

Karbonatla Saç Boyası Akıtmak Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Her boyanın ve her saç yapısının farklı olduğu göz önünde tutulduğu zaman, saç boyasının akıtılma süresinin de değişken olacağı fark edilecektir. Özellikle; sarı, turuncu, platin rengi ve bu renklerin türevi olan boyalar saç üzerinden oldukça zor çıkarlar.

Çünkü bu boyaların saç üzerine nüfuz etmesi sağlanırken; saçın korunaklı tabakası kaldırılır, saç yapısında bir tahribat oluşturulur ve boya rengi saç tellerinin en içine işler. Durumun bu şekilde olması, boyanın da çok daha geç çıkacağını gösterir. Buna benzer şekilde, saç yapısını gereğinden fazla yıpratmadan uygulanan; siyah, kahverengi ve bu renklere benzer saç boyaları da uygulanabilir.

Bu tür boyalar kullanılırken, tek aşamada boyanın saç üzerine uygulanması sağlandığı için, bu boyaların akıtılması da çok daha kolaydır. Belirtilen her iki durumda da, haftada iki kez olacak şekilde karbonatlı karışım uygulanarak saç boyası akıtılabilir.

İzleyin: Renkli Saç Boyası Akıtma Yöntemi Deneme

Karbonatla Saç Boyası Akıtılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karbonatla saç boyası çıkarılırken, bazı konulara dikkat etmekte oldukça fayda vardır. Özellikle; saç boyası sonrası yıpranan saçların korunmasını ve bakımını sağlamak ve saçın boyadan arındırılmasını sağlamak için dikkatli olmak gerekir.

Öncelikle, karbonat kullanılarak hazırlanan karışımın saç üzerinde bekletilme süresine ve şekline oldukça dikkat etmek gerekir. On dakikadan uzun süre kalan karışım; asit özelliğinin saça fazla temas etmesine, saç tellerinde kopmalar oluşmasına ve boya akıtılması yerine saç kaybına uğranmasına neden olur.

Benzer olarak, on dakikadan daha az duran karışım; boyanın yeteri kadar iyi akıtılmamasına, bazı alanların daha yoğun boyalı ve bazı alanların daha az yoğun boyalı kalmasına neden olur. Bu nedenlerden de görüleceği üzere, karbonat gibi asidik bir madde kullanılarak saç boyası akıtılırken mutlaka belirtilenleri dikkate almak gerekir.

X