Oje yaptıktan sorna hemen soyulması can sıkıcı bir durum. Bu durumu ortadan kaldırmak için ise kadınlar, genellikle kalıcı oje yaptırtmayı tercih etmekte. Fakat bir süre sonra bu ojelerin renginden sıkılan kadınlar, kalıcı ojelerini çıkartmak istiyor. Aynı şekilde kalıcılığı güçlü olan akrilik ojeler de kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Akrilik oje, tırnağın üzerinde başka bir renk katmanı oluşturmaktadır. Bu yüzden de akrilik ojenin tırnaklardan çıkartılması, kalıcı ojeye göre çok daha zahmetlidir. Fakat aynı malzmeler ile hem akrilik oje hem de kalıcı oje rahatlıkla çıkartılabilmektedir.

Kalıcı ojeler, tırnakların estetik görünmesini sağlıyor ve bozulmaması nedeni ile birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Fakat yeni bir renk veya sürülen ojeden sıkıldıklarında, bu ojelerin nasıl çıkartılabileceğini bilmiyorlar. Ancak korkmanıza gerek yok! Çünkü biz bu yazımızda, kalıcı ojenin nasıl evde kolayca çıkartılabileceğinden bahsettik.

Kalıcı oje nasıl çıkar?

Kalıcı ojeyi çıkartabilmek için öncelikle profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Ancak bunun için zamamınız yoksa, evinizdeki malzemeler ile de kalıcı ojenizi rahatlıkla çıkartabilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü normal ojeyi çıkartabildiğiniz gibi kalıcı ojeleri maalesef ki çıkartamıyorsunuz.

İnsanlar genellikle kalıcı ojeyi çıkartabilmek için, aseton veya tiner gibi maddeleri tercih ediyor. Bu işlemler işe yaramadığı gibi insan sağlığı açısından da oldukça tehlikelidir. Kalıcı ojeyi çıkartmanın çok farklı püf noktaları bulunmaktadır. Evinizdeki birkaç farklı malzeme yardımı ile kalıcı ojelerinizi oldukça kolay ve pratik bir şekilde çıkartabileceksiniz. Kalıcı ojeyi çıkartmak için şu malzemeler gerekmektedir:

 • Aseton
 • Pamuk
 • Törpü
 • Nemlendirici
 • Alüminyum folyo

Nasıl uygulanıyor?

Kalıcı ojeyi çıkartabilmek için öncelikle bir törpü yardımı ile tırnağınızın üzerini, hafif bir şekilde törpüleyin. Daha sonra ise pamukları 10 adet küçük parçaya ayırın ve asetona bandırın. Asetona bandırmış olduğunuz bu pamuklar ile tırnaklarınızı kaplayın ve yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Pamukların üzerinin ise alüminyum folyo ile kaplayın. Bu sayede asetonlu pamuklar, tırnaklara çok daha hızlı bir şekilde etki edecektir. Yaklaşık 10 dakika geçtikten sonra, masaj yapar gibi kalıcı ojeyi tırnağınızdan temizlemeye başlayın. Tırnak ile et arasına kalan oje kalıntılarını ise bir manikür aleti ile temizleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Tırnak morarmasına ne iyi gelir?

Akrilik oje nasıl çıkartılır?

Kalıcı oje gibi birçok akdın, akrilik oje de kullanmaktadır. Akrilik ojenin çıkartılması da kalıcı oje kadar zor bir işlemdir. Hatta daha zor diyebiliriz. Akrilik ojeyi çıkartmak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Tırnak makası yardımı ile tırnaklarınızı olabileceği en kısa haline getirin.
 • Akrilik oje çıkartma işlemine başlamadan önce, tırnak çevresine yeteri miktarda vazelin sürün.
 • Tırnakların uç kısımlarını bir adet törpü yardımı ile güzel bir şekilde düzeltin.
 • Hazırladığınız pamukları asetona daldırın ve parmaklarınıza koyun. Ardından da alüminyum folyo ile pamuk ve tırnaklarınızı kaplayın.
 • Bu şekilde yaklaşık 25 ile 30 dakika kadar beklemeniz gerekmektedir. Çünkü akrilik ojenin çıkamsı, kalıcı ojeden çok daha zordur.
 • Alüminyum folyoları tırnaktan çekmeye başlayın. Bu şekilde tırnakların üzerindeki akrilik oje kalkmaya başlayacaktır. Eğer kalkmıyorsa, aynı işlemleri daha uzun sürelerde yapmanız gerekmektedir.