Birçok insan tarafından yaptırılan makyaj yönteminin olumlu etkilerinin yanı sıra “kalıcı makyaj yaptırmanın zararı var mıdır ya da yan etkileri var mıdır?” sorusu da sıklıkla araştırılmaktadır. Özellikle zamandan tasarruf etmek isteyen birçok kadın tarafından tercih edilen kalıcı makyaj kalıcı sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor. Anestezi yöntemi kullanılarak uygulanan bu işlem birçok cilt probleminin yanı sıra kan yolu ile bulaşan ciddi hastalıklara da yol açabilmektedir.

Kalıcı Makyajın Kalıcılık Süresi

Kalıcı makyaj ürünleri bitkisel yapıda olduğu için belli bir zaman geçtikten sonra ciltten silinerek kaybolmaktadır. Bu makyajın ömrü genel olarak 2 ile 5 yıl arasında olmaktadır. Ancak bu süre uygulanan kişinin yaşına, çevresel faktörlere, cilt yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Özellikle açık renkli cilde sahip olan kadınların esmer ciltlere göre daha hızlı silindiği görülmektedir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe cildin yenilenme hızı azaldığı için bu bireylerde kalıcı makyajın ömrü daha uzun olacaktır.

Seyredin: Kalıcı Makyaj Zararlı mı? Kalıcı Makyaj Yan Etkileri Var mı?

Kalıcı Makyaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalıcı makyaj uygulaması sonrasında 10 gün boyunca güneşe çıkmamak gerekmektedir. Aynı zamanda sauna, buhar odası, yüzme ve benzeri aktiviteler yapılmamalıdır. Uygulama yapılan bölgenin düzenli olarak krem ile nemlendirilmesi aynı zamanda bu alana kozmetik ürün kullanılmaması önerilmektedir.

Kalıcı Makyajın Zararı Olur Mu?

Özellikle Hamileler ve kanser hastaları için asla önerilmeyen bir uygulama olarak bilinmektedir. Kalıcı makyaj popüler olmasının yanı sıra içerisinde bazı riskler de bulundurmaktadır. İğne ile yapılan bir operasyon olduğu için kan yolu ile bulaşan bütün bulaşıcı hastalıklar için risk oluşturmaktadır.

İzleyin: Kalıcı makyaj uygulamasından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

 

Zamandan tasarruf etmek isteyen kadınların başvurduğu bu makyaj türü sağlık açısından tartışılan konulardan birisidir. Çünkü deri altına bir takım boyaların lokal anestezi yardımı ile enjekte edilmesi ile yapılan işlemde bu bölgelerde şişlik ve morluklar oluşabilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Dakikalar içinde daha genç görünmenizi sağlayacak 'makyaj hileleri'. Bu ipuçları adeta gençlik iksiri

Ancak kalıcı makyaj uygulamasını yaptırmadan önce zararı açısından araştırmalar yapmak ve doğru bir uzman ile çalışmak gerekmektedir. Çünkü doğru uygulama hijyen ve gerekli kontrollerin yapılması zarar durumunu en aza indirmektedir.