Sivilce ve akneler, hormonal bozukluklar ya da stres yüzünden meydana gelebilir. Ayrıca cilt yapınıza göre de oluşabilen bu sivilce ve akneler, bazı durumlarda iltihaplı bir hal alabilmekte. Bu iltihaplı sivilce ve akneler, patladığı zaman içerisindeki iltihabı cildimize yayabilmektedir. Bu yüzden de bu tür sivilceleri patlatmamalı, fakat patlatırsak da temizliğini ve bakımını yapmalıyız.

Neden iltihaplı sivilceler oluşmaktadır?

Kıl köklerindeki mikroplanma, iltihaplı sivilce veya aknelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Kıl köklerindeki mikroplar ise terlemelerden veya günün kirli bir yerlerden geçmesinden kaynaklanabilir. Sivilcelerin patlaması nedeniyle sivilcelerin uç kısmı açık olur. Bu durum, sivilceleri mikroplara açık hale getirmektedir. Eğer sivilceleri patlatıcaksınız, antibakteriyel cilt temizleme ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Eğer bu tür ürünler kullanmazsanız, cildinizde birikebilecek mikroplar, sivilcelerinizin içine girerek iltihaplanmalarına sebep olabilecektir.

İltihaplı sivilceler, ciltte iz bırakabilmektedir. Bu tür izler, cilteki estetik görüntüyü bozacaktır. Çünkü izlerin bakımı düzgün yapılmazsa, kalıcı olarak yüzünüzde bu izleri taşıyabilirsiniz. Ancak cilt bakımını doğal bir şekilde yaparsanız, bu tür estetik görüntü bozulmalarının önüne geçebileceksiniz.

İltihaplı sivilceler için doğal yöntemler

Elma sirkesi

Sirke, antibakteriyel özelliklere sahip bir sıvıdır. Bu sayede cildinizde bulunan tüm bakteri ve mikropları arındıracaktır. Ayrıca sirkenin içinde bulunan asitler, bu tür sivilce ve aknelerin kurumasını sağlayarak cildinizi temizleyecektir. Sirkenin içinde bulunan mineraller, cildinizdeki ton farkını dengeleyerek, daha doygun bir cilt tonunuzun olmasını sağlayacaktır.

Bu işlemi uygulamak için 1 tatlı kaşığı sirkeyi, 2 ya da 3 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Daha sonra bir pamuk yardımı ile bu karışımı, sivilce ve aknelerin üzerine uygulayın. Haftada 1 ya da 2 defa uygulayacağınız bu yöntem, bu tür sivilcelerin kurumasını ve cildinizin mikroplardan arınmasını sağlayacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki bileşenler, ciltte bulunan bakterileri öldürmekteler. Bu sayede cildinizde sivilce oluşsa daha bu sivilcelerin iltihaplı bir şekilde çıkmasını engellemektedir. Ayrıca zerdeçal, ciltteki nem dengesini de ayarladığından. ciltte oluşacak sivilce sayısını en aza indirmektedir.

Zerdeçalı uygulamak için biraz zerdeçal tozu ve bir bardak suya ihtiyacınız var. Zerdeçal tozunu bir bardak suya dökün ve iyice karıştırın. Daha sonra parmaklarınızla bu suyu, sivilce veya  aknelerin olduğu bölgeye yedirin. Yaklaşık 10 dakika sonra bu işlemi tekrarlayın ve yüzünüzü ılık su ile durulayın. Haftada 4 defa yapacağınız bu işlem, cildinizin daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Hangi bölgede neden sivilce çıkar? Vücutta, alında, yanaklarda, çenede ya da saç içinde çıkan sivilcelerin sebepleri

Karbonat ve limon suyu?

Limon suyunun içindeki asit ve karbonattaki antibakteriyel bileşenler bir araya geldiğinde, mükemmel bir sivilce karşıtı serum ortaya çıkmakta. Bu karışım sivilcelerini kurutup ortadan kaldırırken, aynı zamanda cildinizdeki bakteri ve mikropların arınmasına da yardımcı olmakta. Fakat bu karışımı çok fazla kullanırsanız, cildinizdeki sebum dengesini bozabilirsiniz. Çünkü karbonatın içindeki maddeler, ciltteki nemi emebilir. Bu yüzden cildinizde çatlamalar veya pul pul dökülmeler oluşabilir. Bu yüzden bu karışımı haftada 2 defadan fazla kullanmanızı önermiyoruz.

Bu karışımı hazırlamak için, 2 tatlı kaşığı karbonat ve 1 bardak taze sıkılmış limon suyu gerekmektedir. 2 tatlı kaşığı karbonatı limon suyunun içine döktükten sonra iyice karıştırın. Daha sonra temiz bir bezi alın ve bardağa daldırın. Bezi çok fazla sıkmadan, cildinizdeki akne veya sivilcenin üzerine masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 5 ya da 6 dakika bekledikten sonra, yüzünüzü ılık su ile bolca durulayın.