Kalıcı oje normal ojelere göre daha uzun süre kalmakta. Bu sayede normal oje için yapabileceğimiz masrafları azaltabiliyoruz. Estetik görünüm normal oje ile de kazanılıyor. Ama kalıcı ojenin tırnakta kalma ömrü daha uzun sürmekte. Bu yazımızda sizlere evde kalıcı oje nasıl sürülür? Sorusunu cevapladık.

Kalıcı oje uygulaması adım adım nasıl yapılır?

Kalıcı oje uygulamasını evde yapabilmeniz için bir adet kurutucu UV ışını lambasına sahip olmanız gerekmekte. Çünkü kalıcı oje uygulamasını yaparken bu cihaz bazı işlemlerde gerekli olacak.

Kalıcı oje uygulaması biraz zahmetli olsa da sonu her zaman iyi olmaktadır. Kalıcı ojenin normal ojeye göre avantajları vardır. Bu avantajlardan en önemlisi, zamandan ve masraftan tasarruf sağlaması. Çünkü kalıcı oje normal ojeye göre çok daha dayanıklı bir yapıya sahip. Bu özellikleri sayesinde, tekrar tekrar oje sürmenizi engelleyen kalıcı oje, aynı zamanda daha uzun süre kullanıldığından daha az oje kullanacaksınız. Bu sayede daha az oje masrafınız olacak. Kalıcı oje şu şekilde sürülür:

  1. Kalıcı oje uygulamasından önce manikür ve törpü işleminin yapılması lazım. Çünkü kalıcı ojenin uygulanması için tırnaklarınızın mat bir görünümü olması lazım. Manikür işlemiyle, tırnak etlerini temizleyerek daha bakımlın bir görünüm elde edeceksiniz.
  2. 2. adımınız ise prep & wipe işlemi. Bu işlem sayesinde tırnağınızın üstünde kalan yağlardan arınırsınız. Bu işlemi yapmak için herhangi bir kalıcı oje çıkarıcı mendil kullanmanız yeterli olacaktır. Bu mendil ile tırnağınızın yüzeyini güzelce temizlemeniz gerekmektedir.
  3. 3. adım ise base coat. Base coat şeffaf bir jeldir. kalıcı ojenizi sürmeden önce base coat olarak adlandırılan şeffaf jeli, tırnaklarınıza ince bir tabaka halinde sürüyorsunuz. Daha sonra ise 30 saniye boyunca UV ışını lambasıyla bu jeli kurutuyorsunuz.
  4. 4. adım ise ojenin uygulanması. Base coat işleminden sonra ojemizi ince bir tabaka halinde tırnaklarımıza uyguluyoruz. Ojeyi tırnaklarımıza uyguladıktan sonra tekrardan UV ışını lambasıyla 30 saniye boyunca kurutuyoruz. Kurutma işlemi bittikten sonra tekrardan ince bir tabaka halinde oje sürüyoruz. 2. tabakayı da UV ışını lambasıyla kurutuyoruz.
İLGİLİ MAKALE  Kalıcı ojeyi çıkartmanın yöntemleri nelerdir? (Kaynak: soru.com.tr)

  • Son adım ise top coat. Top coat normal ojeler içinde kalıcı ojeler içinde uygulanabiliyor. Fakat normal top coat’lar kalıcı ojeler için uygulanmamalı. Kalıcı ojeler için özel olarak üretilmiş top coat’lar mevcut. Bu top coat’lardan birini seçtikten sonra, ojemizi uyguladığımız gibi ince bir tabaka halinde tırnaklarımıza sürüyoruz. Daha sonra ise UV ışını lambası kullanarak top coat’ınızı da kurutmalısınız.

Bütün bu işlemlerden sonra, kalıcı ojeniz hazır olacaktır.

Kalıcı ojenin ömrünü nasıl uzatırız?

Kalıcı oje, normal ojelere daha uzun ömürlüdür. Fakat kalıcı ojeler de sonsuza kadar maalesef kalıcı olamıyor. Kalıcı ojenin ömrünü uzatmak için birkaç detay vardır. Bu detaylar şöyledir:

  • Kalıcı ojenin temizlik ürünlerine çok fazla temas etmemesi gerekmekte. Temizlik ürünlerindeki bileşenler, kalıcı ojenize zarar vererek soyulmasına sebep olacaktır.
  • Temizlik ürünleri kullanırken bulaşık eldiveni kullanarak kalıcı ojenizi, kimyasallardan koruyabilirsiniz.

  • Tırnaklarınızı sık sık törpülememelisiniz. Törpüleme işlemi kalıcı ojenin bütünlüğünü bozacağından, kalıcı oje uygulamasından önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Tırnaklarınızın sık sık darbeye maruz kalmamalı. darbelere karşı dikkatli olursanız, kalıcı ojenizin ömrü daha uzun olacaktır.