Cilt problemlerinin başında kesinlikle siyah noktalar gelmektedir. Küçücük siyah noktaların her insanda ne kadar çok rahatsızlık uyandırdığını anlatmaya gerek yoktur. Kadın erkek ayırmaksızın ciltte yer bulan bu küçük noktalar genelde burunda daha çok çıkıp can sıkmaya devam et etmektedir. Bunlardan kurtulmak için ise maskelere başvuruyoruz. Çeşitli maskeler ile siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Siyah Noktaları Çözen Limon Ve Karbonat Maskesi

Limonun suyu ve yağı iyi ve kir çözücü olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bu tarif ile limon gözeneklerde birikmiş olan kir ve yağı çözer, karbonat ise gözeneklerin içinin boşalmasını sağlar. Bu maskeyi ayrıca yemeklik tuz ile de uygulayabilirsiniz. Öncelikle bir yemek kaşığı karbonat ya da tuza yarım limon suyu eklemelisiniz ve macun kıvamına gelinceye kadar karıştırmalısınız. Hazırladıktan sonra siyah noktaların yoğun bulunduğu bölgelere parmaklarınız ile ovalayarak sürüp ve iyice yaymalısınız. Daha sonra 15-20 dakika beklemelisiniz. Bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla durulamalısınız. Soğuk su önemlidir çünkü soğuk su cildi gerer ve gözeneklerin kapatılmasına yardımcı olur.

Seyredin: Siyah Nokta Maskesi | Karbonat + Limon

Siyah Noktaları Temizleyici Limon Ve Ballı Tarif

Bal temizleyici ve antibakteriyel özellikte bir üründür. Bu sebeple limonla ile beraber siyah noktaları gidermektedir. Bu tarifi hazırlamak için yarım limon suyuna bir tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırabilirsiniz. Hazır olan tarifi siyah nokta olan bölgeye sürebilirsiniz. İkinci bir tarif olarak yarım limonun üzerine bal dökerek siyah noktalı bölgeye limonla ovarak uygulayabilirsiniz. 15 veya 20 dakika bekleyip soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

İzleyin: İKİ MALZEME İLE CİLT CANLANDIRMA PÜRÜZSÜZ Yüz İçin Bal Limon Maskesi

Siyah Noktaları Söküp Atan Jelatin Ve Süt Maskesi

Bir çok aktar veya marketlerden bulabileceğiniz toz jelatin, yapışkan özelliği ile beraber siyah noktaları ciltten söküp atabiliyor. Kimyasallarla renklendirilmiş olanı değil, sade ve jelatin almalısınız. Ayrıca ek maddeler içerip içermediğine dikkat etmelisiniz. Bu tarifin adımları aşağıdaki gibidir:

  • Mikrodalga için bir kaba bir yemek kaşığı toz jelatin ve süt eklemelisiniz.
  • Jelatin ve sütü macun kıvamına gelinceye kadar karıştırmalısınız. Kıvamda sorun yaşarsanız iki malzemeden birini biraz daha fazla ekleyebilirsiniz.
  • Mikrodalga içerisinde 10 saniye kadar tutmalısınız.
  • Kabı çıkardıktan sonra ılımasını beklemelisiniz ve siyah nokta olan bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürmelisiniz.
İLGİLİ MAKALE  Kutsal kabul edilen 'zerdeçalın faydaları'. Zerdeçal en çok nerede yetişir?

Maske kuruduktan sonra ise hafifçe soyup atmalısınız. İsteğinize bağlı olarak tonik de uygulayıp soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Siyah Noktalara Doğal Bir Tarif Yeşil Çaylı Maske

Yeşil çayın yüzlerce yararı olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle etkili bir bitki ki kurusu dahi kozmetik amaçlarla kolaylıkla kullanılabiliyor. Havanda ezerek toz haline getirilen bir yemek kaşığı yeşil çaya az az limon suyu ve tuz ekleyebilirsiniz. Macun kıvamına alıncaya kadar karıştırmalısınız. Tarifiniz hazır olduğu zaman cildinize sürebilirsiniz. 15 veya 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Video: YEŞİL ÇAY MASKESİ / ( GREEN TEA MASK )

Zerdeçal Ve Nane Maskesi

Nanenin ferahlatıcı özelliği ile zerdeçal birleştiğinde tercih edilebilir bir maskeye dönüşmektedir. Bunun için ilk baş bir su bardağı kaynamış suya taze nane ekleyip soğumana kadar demlemeye bırakmalısınız. Sudan bir yemek kaşığı alarak küçük bir kaba koymalısınız, macun kıvamı alana kadar toz zerdeçal eklemelisiniz. Temizlediğiniz siyah noktalı bölgeye ovalayarak sürmelisiniz. 20-25 dakika sonra ılık, daha sonda soğuk su ile yüzünüzü durulamalısınız. Geriye kalan naneli toniği ise pamukla sorunlu bölgelere sürebilirsiniz.

ALTIN MASKE İLE LEKELERİ YOK EDİN | SİVİLCE Düşmanı Zerdeçal Maskesi | Evde Cilt Bakımı

Siyah Noktalar İçin Yumuşak Yoğurt Ve Yulaf Maskesi

Siyah noktalar yüzünüzün her yerine dağılmışsa ve daha hassas bir cilde sahipseniz yumuşak bir maske tercih etmelisiniz. Burada yardımınıza yoğurt ve yulaf Maskesi koşar. Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi veya ununa, limon suyu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağ ekleyip karıştırmalısınız. Uygulayacağınız yüzünüzün genişliğine göre bir ya da yarım yemek kaşığı yoğurdu ekleyip karıştırmalısınız. Önceden temizlemiş olduğunuz cildinize pamuk ve parmaklarınız yardımıyla iyice yaymalısınız. 20 veya 25 dakika beklemelisiniz. Yüzünüzü yıkamak için ilk ılık su daha sonra soğuk su ile yıkamalısınız. Böylelikle siyah noktalar için yumuşak maskeyi cildinize haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Karbonatın saça faydaları nelerdir? Karbonat ile şampuan yapımı

Siyah Noktalar İçin Takım Çalışması Gerektiren Maske

Kil, gülsuyu ve elma sirkesinden oluşan maskeyi cildinizde siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürebilirsiniz. Yüzyıllardan itibaren temizleyici olarak kullanılan kilin ekstra yumuşatıcı etkileri de vardır. Elma sirkesi gözeneklere etki ederek onları temizler. Gülsuyu ise ciltte kalan son kirleri söküp atar. Tarif için ilk baş bir yemek kaşığı kile gül suyu ve elma sirkesi ekleyip ,macun kıvamı alıncaya kadar karıştırmalısınız. Siyah noktanın yoğun olduğu bölgeye sürüp kuruyana kadar beklemelisiniz. Önce ılık su daha sonra soğuk su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu maskeye ek olarak yüzünüze günde bir veya iki defa tonik uygularsınız, siyah noktaların gün geçtikçe azaldığını göreceksiniz. Fondöten ve pudra gibi cildin nefes almasını engelleyen ürünleri günün sonunda mutlaka temizlemelisiniz. Bu sayede yaptığınız veya yapacağınız maskelerin etkisini daha iyi görebilirsiniz.