Sağlıklı saçlar için, genetik özellikleriniz önemli bir rol oynasa da beslenme şekliniz, hava durumu, kirlilik ve saç bakımınız ve stres seviyeniz de etkili. Sağlıklı bir beslenme ve doğru bakım teknikleri ile saçlarınız hiç olmadığı kadar canlı, dolgun ve güçlü görünecek.

1- Protein ve Çinko tüketin

Saç esas olarak proteinden oluşur, bu nedenle günde en az 45 gram protein tüketmek saç sağlığınız için uygun olur. Bunun için yağsız et, balık, kümes hayvanları, bakliyat, az yağlı süt ürünleri, yumurta tüketmelisiniz. Yetersiz protein tüketimi kırılgan, zayıf saçlara ve saç dökülmesine neden olur. Çünkü eksikliği de saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Çinkoyu, brezilya fıstığı, ceviz, kaju cevizi, badem gibi kuruyemişlerden, yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

2- Omega-3 ile saçınızı güzelleştirin

Saç köklerinizi ve aynı zamanda yağ bezlerinizi uyararak saçlarınızın hızla uzamasına yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, somon, sardalya ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarında ve keten tohumu, yoğurt, süzme peynir, ve tahıllarda bulunuyor.

3- Saçınızı tanıyın

Saçınızı ne sıklıkla şampuanlayacağınız konusunda çeşitli görüşler var ancak saç tipiniz, sosyal yaşantınız, saç ürünlerini ne sıklıkta kullandığınız saçınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiği ile ilgili önemli detaylar. Örneğin saç tipi yağlı olan kişilerin her gün şampuan yapması gerekebilirken, kuru saçlı kişilerin daha az şampuan yapması gerekebilir. Her gün işe giden birinin saçları hızla kirlenirken, evden çalışan biri sokaktaki toza maruz kalmadığından aynı sıklıkta yıkaması gerekmez. Saçlarınızı sık yıkamak kafa derinizin kurumasına ve saçlarınızın sağlığını kaybetmesine neden olan en önemli etkenlerden biri.

Dalgalı saç

4- Saç maskesi uygulayın

Saç tellerini nemli ve pürüzsüz tutmak için haftada bir kez nemlendirici saç maskesi veya yoğun saç kremi kullanın. Eğer düzenli olarak sıcak saç şekillendiriciler kullanıyorsanız daha sık kullanın. Saç maskesi saçınızın kaybettiği parlaklık ve esnekliği hızla geri kazandıracaktır.

Mayonezin saça faydaları

5- Saçınızı duştan önce tarayın

Saç tipiniz ne olursa olsun, ıslakken kırılmaya karşı daha savunmasızdır bu yüzden saçınızı banyoya girmeden önce taramanız çok önemli. Bu sayede saç diplerinizdeki doğal ya da saçlarınızın ucuna kadar nüfuz ederek doğal bir bakım sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Beyaz saçlara doğal çözümler: 'Saç beyazlamasına' son veren formüller

6- Doğru ürün seçin

Şampuan ve saç bakım ürünleri seçerken saç tipinize uygun (yağlı, normal veya kuru) ürünleri kullanın. Amonyum lauril sülfat veya sodyum lauril sülfat gibi sert içerikli şampuanlardan kaçınmaya çalışın.  Kullanacağınız tüm saç bakım ürünlerinizin saç tipinize ve yıpranma türünüze uygun olduğundan emin olun.

Mayonezin saça faydaları

7 – Saçınızı yıkarken dengeli olun

Saçlarınız daha çok arınsın, daha yumuşak olsun, daha çok parlasın diye gereğinden fazla ürün kullanmak saç derinizin nefes almasını engelleyerek saçlarınızın kırılgan ve güçsüz hale getirir. Saçınızı günde bir defadan fazla yıkamayın ve sadece saçınıza yetecek kadar ürün kullanın. Çok sıcak veya çok soğuk suda yıkanmayın. Banyı sonrası saçlarınızı kurularken havlu ile aşırı ovalamayın. Islakken çok nazik davranın bunun için geniş dişli bir tarak kullanın ve saçınız ıslakken fırçalamayın.

Saç kurutma makinesi(1000-1500W)

8- Temel kuralları unutmayın

Sağlıklı saçlar için kurutma makinesi kullanırken en düşük ısıda başlayıp kademeli olarak arttırın. Eğer düzleştirici kullanıyorsanız klipleri aynı yere takmayın ki mikro kırıklar ilerde size sorun çıkarmasın. Saçını boyatacaksanız en fazla 3 ton kadar açık renk tercih edin. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız saç derinize sık sık masaj yapın.

9- Saçlarınızı kestirin

Saçlarınızın sağlıklı kalması ve uçlarındaki kırıkların yürüyüp püskül görünümü almaması için düzenli saç kesimlerine ihtiyacınız var. Çok emek vererek uzattığınız saçlarınızı fazla kısaltmak istemiyorsanız kuaförünüze sık sık uğrayıp uçlarından kestirmelisiniz.

X