Cilt bakımı kişisel bakımın en temel noktası sayılabilir. Birçok marka cilt bakımı için ürünler üretmekte ancak bunu yapmanın doğal ve mucizevi yolları da var. Keçi sütü sabununun faydalarına ve etkilerine inanamayacaksınız..

Sabun

Cilt bakımı denince doğal ürünler kullanmak tercih sebebi oluyor. Son dönemin gözdesi ise keçi sütüyle hazırlanan keçi sütü sabunu. Sabun deyip geçmeyin bu mucizevi sabunun etkilerine ve kullanım alanlarına epey şaşıracaksınız. Öncelikle siyah nokta sorunu yaşıyorsanız arkanıza yaslanın ve rahat bir nefes alın. Reçeteniz hazır! Eğer düzenli kullanırsanız keçi sütü sabunu siyah noktalarınıza veda etmenizi ve cildinizin canlanmasını sağlayacak. Mucize sabun siyah noktanın oluşmasına neden olan bakterileri temizler. Tabi mucizesi bununla sınırlı değil. Sivilce sorunu yaşayanların imdadına hızır gibi yetişiyor. Cildin mikroplardan arınarak rahat nefes almasını sağlayan bu sabun sizi sivilceden de kurtarıyor.

Cilt lekesi, egzama ya da mantar fark etmeksizin keçi sütü sabunu kullanarak enfeksiyonun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Temiz bir cilt için bu ürünü eksik etmemeniz gerekiyor. A vitaminini barındıran keçi sütü sabunu ölü deriden kurtararak cilt yenilenmesini sağlıyor. Aynı zamanda içeriğindeki protein sayesinde cilde faydaları fazladır. Yüksek oranda protein ve pH içerdiği için çok kullanılan cilt bakım ürünü olarak anılır.

Kurak ve soğuk bölgelerde yaşıyorsanız nemlendirici aramanıza gerek kalmadı. En doğal nemlendiriciniz bu sabun olacaktır. Bu ürün en doğal ve katkısız sayılacak peeling etkisine de sahiptir. Alerjik bir bünyeye sahipseniz korkmanıza gerek yok, bu sabun hassas ciltler için de vazgeçilmez bir üründür.

Nasıl kullanılmalı?

Etkilerini görebilmek için bu sabunu ılık suyla köpürtmeniz yeterli. Geceleri uyumadan makyajınızı çıkarttıktan sonra ürünü kullanıp rahat bir uykuya dalabilir, sabah güne bu eşsiz sabunun ferahlığı ile başlayabilirsiniz. Sabunla ilgili bir detaya dikkat!  Keçi sütü sabununu uzun ömürlü kullanabilmek için ahşap sabunluk tercih edebilirsiniz. Bu sabunla ilgili en çok merak edilen konular cilt tonunu açıp açmayacağı, saç için faydalı olup olmaması oluyor. Tamamen doğal olan bu ürünü düzenli kullanacak olursanız cildinizin tonunu biraz da olsa açacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Porselen gibi pürüzsüz bir cilt ister misiniz? Cilt tipinize göre ev yapımı tarifler

Saçlar için faydalarına gelecek olursak, ilk olarak saç diplerinizdeki egzamanın kesin çözümü diyebiliriz. Aynı zamanda saçın nem dengesini korumak için ideal çözüm. Derideki kaşıntıyı alır. İçindeki PH sayesinde saça doğal nemlilik verir. Kabarma ve elektriklenme sorununa da bu sayede çözüm bulmuş olursunuz. Saçlarınızı yıkarken de bu sabunu tercih edebilirsiniz. A ve E vitamini içerdiği için saça hem nem kazandırır hem de hacim verir. Proteinli olması da saçın beslenmesini ve uzamasını sağlar.

Zararı ya da yan etkisi var mı?

Mucizevi etkileri olan bu sabun yalnızca süte alerjisi olan kişileri olumsuz etkiliyor. Süte alerjiniz olup olmadığını bir test yardımıyla öğrenmediyseniz sabunu kullanmadan önce elinizin küçük bir bölgesinde denemenizde fayda var. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra kaşıntı ya da kızarıklık oluşmuyorsa sabunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Keçi sütü sabununu internet üzerinden ya da doğal ürünler satan yerlerden temin edebilirsiniz. Fiyatı 10 ile 25 tl arasında değişkenlik gösterir. Aynı zamanda gerekli malzemeleri aldıktan sonra keçi sütü sabununu evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Gereken malzemeler ise şöyle:

  • 600 ml Hindistan cevizi yağı
  • 600 ml Zeytinyağı
  • 150 ml Pirinç külü
  • 150 ml Avokado yağı
  • 120 ml Hint yağı
  • 150 ml Shea yağı
  • 150 ml Tatlı Badem yağı
  • 550 ml Keçi sütü
  • 275 ml Lye (Kül suyu)

Faydaları saymakla bitmeyen buy mucize ürünü bir kere kullandıktan sonra kimyasal ürünler tüketmeyeceğinize eminiz.