Özellikle dişlerine önem veren kişiler için dişlerde leke oluşumu oldukça sorunlu bir durumdur. Hem kendilerine rahatsızlık verir, psikoloji olarak bile sıkıntılar yaratabilir. Bu nedenle “dişteki kahverengi lekeler neden oluşur ve giderilirsorusu oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir.

Genelikle dişlerde oluşan kahverengi lekeler kişinin yeme-içme alışkanlıklarıyla doğru orantılıdır. Buna ek olarak kişinin sağlık durumu, yaşı, kronik rahatsızlıkları gibi durumlarda kahverengi diş lekelerinin oluşmasında rol oynamaktadır. Ancak uzman diş hekimleri tarafından kahverengi diş lekelerinin oluşumunu arttıran en önemli faktör sigara kullanımıdır.

Sigaranın yanında kişinin gün içerisinde çay ve kahve tüketmesi dişte meydana gelen kahverengi diş lekelerinin zeminini hazırlamaktadır. Tüm bu bilgilere ek olarak bazı kronik rahatsızlıkların da kahverengi diş lekelerine neden olduğu bilinmektedir.

Dişlerde Kahverengi Leke Oluşumunu Arttıran Sebepler Nelerdir?

Dişteki kahverengi lekeler neden oluşur? Sorusuna istinaden dişlerde meydana gelen kahverengi lekelerin oluşmasını hızlandıran bazı faktörler mevcuttur.

Bu bağlamda dişlerde kahverengi leke oluşumunu arttıran sebepler şunlardır;

 • Kahve, çay, kırmızı şarap maddelerinin fazla tüketilmesi dişlerde kahverengi leke oluşumunu hızlandırır.
 • Demir içeren besinler ve ilaçlar dişlerde kahverengi leke oluşumunu hızlandırır.
 • Florlu gıdaların sıklıkla tüketilmesi dişlerde kahverengi ve gri leke oluşumunu hızlandırır.

Genel manada kahverengi diş lekelerine zemin hazırlayan faktörler yukarıda belirtildiği gibi olsa da bunların dışında bazı kalıtımsal sebepler de kahverengi leke oluşumuna neden olmaktadır.

Dişlerde Oluşan Kahverengi Lekeler Nasıl Giderilir?

Dişlerde kahverengi lekelerin oluşması kişilerin sosyal hayatlarını derinden etkilemektedir. Bu sebeple gülmekten kaçınan ve kendini kötü hisseden kişilerde çeşitli psikolojik sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle dişteki kahverengi lekeler neden oluşur? Sorusuna paralellik gösteren kahverengi lekeler nasıl giderilir hususu oldukça önemlidir. Bu bağlamda uzman diş hekimleri tarafından kesinlikle önerilen yöntem dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır.

Diş fırçalamanın yanı sıra ağız bakım suyu, diş ipi gibi dişleri bakterilerden arındıran ürünlerin kullanılması da tavsiye edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak karbonat, elma sirkesi, Hindistan cevizi yağı, portakal kabuğu gibi ürünlerin kullanılması da kahverengi lekelerini giderdiği söylenmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Pas lekeleri nasıl çıkar? Banyoda, kıyafette veya halıda oluşan lekeleri çıkaracak püf noktaları

Dişlerde Kahverengi Lekelere Neden Olan İçecekler Nasıl Tüketilmelidir?

Özellikle Kahve, Çay ve Kırmızı Şarap dişlerde kahverengi leke oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu bağlamda bu ürünlerin hiç tüketilmemesini önermek de doğru değildir. Ancak ürünlerin tüketilme sıklığının düşürülmesi tüketilirken pipet kullanılması oldukça yararlı olabilir. Aynı zamanda Kahve, Çay ve Kırmızı şarap tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması da önemlidir. Dişlerin fırçalanması mümkün değilse kişinin ağzını suyla çalkalaması da belirli bir oranda yeterli olabilir.

Diş Taşı Nedeniyle Oluşan Kahverengi Lekeler Nasıl Giderilir?

Diş taşı, dişlerin kireçlenmesinden meydana gelen diş plakları sebebiyle oluşmaktadır. Bu bağlamda diş plaklarının, diş fırçalama yöntemleriyle giderilmesi oldukça zordur. Bunun için mutlaka uzman bir diş hekimine danışılmalıdır. Diş fırçalama yöntemleriyle diş taşından meydana gelen kahverengi lekelerin giderilmesi zor olsa da diş hekimleri tarafından tedavisi mümkündür.

Burada dikkat edilmesi gereken husus kişinin dişlerinde oluşan kahverengi lekelerin diş taşından meydana gelip gelmediğini anlamasıdır. Bu bağlamda kişi, dişlerini düzenli olarak fırçalıyor yine de kahverengi leke oluşumunun önüne geçemiyorsa, sorunun diş taşından olma ihtimali yüksektir. Bu sebeple diş hekimine danışmalıdır.

Video: Diş lekesi temizleme uygulamalı

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Dişlerin fırçalanması kahverengi lekelerle mücadele hususunda birincil yöntemdir. Bu sebeple dişlerin düzenli olarak ve doğru bir biçimde fırçalanması oldukça önemlidir.

Bu bağlamda doğru diş fırçalaması şu şekildedir;

 • Diş fırçası 45 derecelik bir açıyla tutulmalıdır.
 • Fırçalama esnasında diş fırçası ileri-geri hareket ettirilerek yumuşak fırça dokunuşlarıyla fırçalanmalıdır.
 • Dişeti ve arkada kalan dişlerin de fırçalanması gerekir.
 • Dişlerin fırçalanmasından sonra dil de fırçalanmalıdır.

Uzman diş hekimleri tarafından dişlerin gün içerisinde 2 defa fırçalanması önerilmektedir.

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş fırçalamadan sonra gelen diş ipi kullanımı da kahverengi leke oluşumunu büyük oranda önlemektedir.

Bu bağlamda diş ipi şu şekilde kullanılmalıdır;

 • Yaklaşık 40 cm uzunluğunda olan diş ipini, her iki elin orta parmağına dolayın.
 • Baş ve işaret parmaklarının yardımıyla diş ipini gerginleştirdikten sonra dişlerin arasına geçirin.
 • Diş ipini yavaş hareketlerle yukarıya doğru gezdirin.
 • Kullanılan diş ipini bir daha kullanmayın.
İLGİLİ MAKALE  Çamaşırlarınızdaki lekeleri yok eden 6 süper etkili yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

Diş ipleri fırçaların ulaşamadığı yerlere ulaşarak plak oluşumunu büyük ölçüde önlemektedir. Bu sebeple plak oluşumundan meydana gelecek kahverengi lekelerin önüne geçilmiş olur.

Diş Beyazlatma Yöntemiyle Kahverengi Diş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Dişlerde oluşan kahverengi lekeler eğer ileri seviyelerdeyse maalesef diş fırçalama yöntemleriyle giderilmesi mümkün değildir. Bu bağlamda diş beyazlatma işlemi sayesinde ileri seviyedeki kahverengi lekeler giderilebilir.

Bu anlamda diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma işlemi 1 saatlik seanslarla gerçekleşir. İlk olarak diş hekimi ağızda oluşan plakları temizler. Ardından diş hekimi tarafından özel olarak oluşturulan plaklar hastanın ağzına takılır. Takılan plaklar içerisinde dişlerin beyazlamasını sağlayan bazı jeller mevcuttur. Hastanın ağzına takılan plaklar 7-8 saat boyunca tutularak dişlerin beyazlaması sağlanır.

Diş hekimleri tarafından kullanılan bir diğer yöntem ise yüksek enerjiye sahip ışınlar kullanılarak yapılan tedavidir. Diş hekimleri kişinin dişlerinde bulunan kahverengi lekelerin durumuna göre bu yöntemlerden birini seçmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemiyle Giderilen Kahverengi Diş Lekeleri Tekrar Meydana Gelir mi?

Diş beyazlatma yöntemi mevcut durumdaki kahverengi diş lekelerini giderir. Bu bağlamda sonradan oluşabilecek diş lekeleri için bir faydası yoktur. Ancak diş beyazlatma işlemiyle kahverengi diş lekelerinden kurtulan kişiler, düzenli olarak diş fırçalar ve leke oluşumunu hızlandıran ürünlerden büyük ölçüde uzak durabilirse yeniden diş lekeleri oluşmayacaktır.

Diş lekelerine neden olan ana faktör kişinin yeme-içme alışkanlığı ve sigara olduğundan bu hususlara dikkat edilmesi halinde kahverengi diş lekelerinin tekrar oluşması çok düşük bir ihtimaldir.