Cildimizin kırışmasının birçok nedeni olabilir. Bunlardan ilki ise doğal yaşlanma belirtileri. İnsan, doğası gereği zamana yenik düşmektedir. Ancak kimileri bu zamanı belli bir yere kadar uzatmanın peşinde. Ciltteki kırışıklıkları engellemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bazı yöntemler bıçak altına yatmayı bile gerektirmekte. Bazı insanlar bu konuda oldukça cüretkar olabilirken, bazı kişiler ise doğal yöntemleri tercih etmek istiyor. Bu yazımızda, ciltteki kırışıklıkları engelleyen yağları derledik.

Neden ciltte kırışıklık oluşur?

Bireyler yaşlandıkça, ciltlerindeki doğal yağ üretimi azalır. Bu durum da kolajen miktarının azalmasına neden olacaktır. Bağ dokusunu yavaş yavaş kaybeden cildimiz, sarkmalar ve kırışıklıkların oluşmasına neden olacaktır.

Ciltteki kırışıklıkların diğer büyük sebebi ise güneş ışınları. Güneşteki zararlı UV ışınları, ciltteki yaşlanma belirtilerini hızlandırmaktadır. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmamız gerekmektedir. Güneşten gelen zararlı UV ışınlarına maruz kalmak, ciltteki dermis tabakasında bulunan kolejen ve elastin liflerini parçalar. Bu sebeple cildimizde sarkmalar ve kırışıklıklar görülmeye başlanır.

Kuru ciltlerin en büyük sorunlarından biri, kırışıklıkların oluşması. Eğer kuru bir cildiniz varsa, cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Çünkü kuru cilt, dolgun cilt hücrelerin büzüşmesine sebebiyet vermektedir. Bu duruma bağlı olarak da erken yaşlarda ince çizgiler olarak beliren kırışıklıklar, daha sonraki yıllarda sarkmaya ve daha çok kırışıklıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden cildimizi nemli tutmalı ve doğal bakım ürünleri ile sürekli nemlendirmeliyiz.

Sigara içmek sadece akciğerlere zarar vermez. Sigara içmek, vücudumuzdaki birçok organa ve sisteme zarar verir. Sigara içmenin bir diğer zararı, cilt dokumuzdaki bağların kopmasına neden olması. Bu durum da ciltteki renk doygunluğunun düşmesi ve yaşlanma belirtileri olarak karşımıza çıkmakta. Sigara bırakıldığında, cildimiz kendini yenilerken zorlanmayacak ve kısa bir zaman sonra cildimizin renk doygunluğu düzelecek. Bu duruma ek olarak ise ciltteki bağ dokusu tekrardan oluşacak ve kırışıklıklarda ve sarkmalarda azalma meydana gelecek.

Ciltteki kırışıklıkları önleyen doğal yağlar

Doğal yağlar, vücudumuz için birçok faydalı vitaminleri içermektedir. Sindirim sisteminden cildimize birçok yere faydası olan yağlar, dermatolog ve diyetisyenler tarafından sıkça önerilmektedir. Ancak bu yağları kullanırken dikkatli olmamız gerekmektedir. Zira bazı yağların fazla kullanımı, cildimize yarardan çok zararlı olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Çatlaklara bitkisel çözümler

Avokado yağı

Avokado yağının içeriğinde bulunan omega ve A vitaminleri, cildimizi güneşten korurken aynı zamanda yüzümüzde oluşan ince çizgilerin giderilmesini sağlamakta. Avokado yağını kullanmak için ise bir ya da iki farklı yağdan takviye alınması iyi olacaktır. Bir kavanoz içerisine bir miktar lavanta yağı dökün. Daha sonra ise bu kavanozun içerisine lavanta yağından biraz fazla olacak şekilde avokado yağı dökün. Biraz karıştırın ve kapatın. Bu karışımı cilt bakım rutininize eklerseniz, düzenli kullanımda yaşlanma belirtilerini engellediğini farkedeceksiniz. Aynı zamanda bu karışım, güneşin zararlı UV ışınlarından korumaktadır. Bu yüzden her dışarı çıktığınızda bu yağı kullanmanız, hem güneşten koruyucu yağ görevi görürken hem de yaşlılık belirtilerine karşı yağ olarak görev alacaktır.

Biberiye yağı

Biberiye yağı, cildinizdeki birçok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Özellikle egzama gibi zorlu hastalıkların üstesinden gelen biberiye yağı, yaşlanma belirtilerine karşı da kullanıldığında oldukça etkili olabilmektedir.

Biberiye yağını hem tüketebilir hem de cildinize sürebilirsiniz. Biberiye yağı, tüketildiğinde strese karşı iyi gelmektedir. Çünkü sinir sistemini yatıştıran içeriği sayesinde oldukça sakinleştirici bir yağ özelliği taşımaktadır. Vücudu stresten uzak tutması, cildimiz için oldukça faydalı bir durumdur. Çünkü stres, cildimizdeki yaşlanma belirtilerinin hızlanmasına neden olmaktadır.

Biberiye yağı antibakteriyeldir. Bu sayede cildimizdeki bakteri ve mikroorganizmaları temizlemektedir. Aynı zamanda içinde bulundurduğu bileşenler, cildimizin kolejen üretimine destek olur. Bu sayede yaşlanma belirtilerinin önüne geçmiş oluruz.

Biberiye yağını kullanmak için yanında hindistan cevizi yağı da gereklidir. Bu sayede biberiye yağının faydalarını 2 katına kadar arttırmış oluruz. Hindistan cevizinin içeriğindeki bileşenler, cildimizin güneşin zararlı UV ışınlarını geri püskürtmektedir. Bu sayede bir taş ile iki kul vurmuş oluyoruz. 3 damla biberiye yağının içerisine biraz hindistan cevizi yağı dökelim. Daha sonra masaj yaparak yüzümüze uygulayalım. Yaklaşık 25 dakika kadar bekledikten sonra, yüzümüzü bol soğuk su ile durulayalım. Bu işlemi haftada 3 defa yapmamız yeterli olacaktır.