Bacaklardaki batık problemleri oldukça can sıkıcıdır. Özellikle yaz günlerinde herkesin istediği pürüzsüz bir cilttir. Fakat yanlış traş yöntemleri, hijyenin az olması gibi durumlar bacakta batıklara neden olmakta. Bu yazımızda sizlere batık nedir? Bacaktaki batıklar nasıl geçer? Sorularını cevapladık.

Bacaktaki batıklar nasıl geçer?

Bacaktaki batıkları en kolay ortadan kaldıran işlem, lazer epilasyondur. Lazer epilasyon, kıl oluşumunu engellediğinden batık oluşumuna neden olacak herhangi bir etmen kalmayacaktır. Ayrıca lazer epilasyon sayesinde cilt tonunuzu açabilir, koltuk altı kararmalarını giderebilirsiniz.

Bacaktaki batıkların geçmesi için kese kullanımı oldukça yaygındır. Kese kullanımı hem batık oluşumunu engellerken aynı zamanda batıkların geçmesine yardımcı olacaktır. Kese kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmakta. Kese kullanırken cildinizi sıcak su ile iyice yumuşatmalısınız. Bu sayede cildiniz kese yüzünden tahriş olmaz ve cildinizin gözeneklerini de temizlemiş olursunuz. Kese yaptıktan sonra ise cildinize uygun bir nemlendirici sürmeniz batıkların oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca kese yapmak cildi daha pürüzsüz yaparken, cildin daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Aspirin hapları sayesinde bacaktaki batıklardan kurtulabilirsiniz. Aspirin haplarını kaynamış suda iyice eritin. Daha sonra ise boş bir sprey kutusuna bu suyu koyun. Haftada 3 kez bacağınıza uygulayın. Bu su bacaktaki batıkların iltihaplanmasını önleyecek ve batıkların geçmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda aspirinli su, cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine neden olacaktır.

Batıkların engellenmesi ve batıkları yok etmenin en önemli yolu, cildinizi nemlendirmektir. Cildinizi nemlendirmek sadece batık sorununu değil, aynı zamanda diğer bütün cilt sorunlarının önüne geçecektir. Eğer iltihaplı batıkları engellemek istiyorsanız, cildinizi nemlendirmeden önce sıcak kompres uygulamanız. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacak ve iltihaplı batıkların tedavi süreci hızlanacaktır.

Batık nedir?

Batık, vücuttaki kılların deri yüzeyine çıkmadan deri altında yanlara doğru büyümesiyle oluşan cilt sorunudur. Batığın oluşma nedeni, genellikle yanlış traş işlemlerinden meydana gelmektedir. Batıkların oluşmaması için cildi ölü deriden arındıracak bakımlar yapmanız gerekmekte. Eğer bu tür bakımları yapmazsanız, vücut kıllarınız bu ölü deri tabakası yüzünden cilt yüzeyine çıkamayacaktır. Bu yüzden de batıklar ortaya çıkacaktır.

Batıklar kaşınmaya neden olur. Bazı batıklar sivilce gibi olurken, bazı batıklar ise iltihaplı olabilir. O yüzden vücudunuzdaki batıkları kendinizin çıkarması yerine, bir dermatoloğa giderek tıbbi yardım almanız gerekmekte.

İLGİLİ MAKALE  Kuru ciltlere iyi gelebilecek doğal yöntemler. Muz, yulaf, bal mucizesi

Batıklar temizlenirken hijyen üst düzeyde olmalıdır. İğne ve cımbız gibi aletler kullanacaksınız, bu aletlerin temizliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer hijyensiz bir aletle böyle bir işe kalkışırsanız, batıklarda oluşabilcek yaraların enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz.

Batıklar nasıl önlenir?

Batıkların en büyük nedeni vücuttaki ölü deri tabakasıdır. Bu ölü deri tabakasını almanın en kolay yolu ise kuru fırça işlemidir. Kuru fırçalama yöntemi deri yüzeyindeki ölü deri tabakasını alacaktır. Bu sayede cildiniz hem nefes alıp hem de daha temiz olacaktır. Bu işlemden sonra ise tra yapacağınız bölgenin temizliği. Traş sırasında kullanılan jilet ufak çizikler yapabilir. Bu yüzden cildinizi temizlememeniz, iltihaplı batıklara neden olabilir.

İzleyin: Bacaklarda Batıklar Neden Olur? Nasıl giderilir?

Batıkların en büyük nedenlerinden biri de cilt yapınızdır. Eğer cilt yapınız batık oluşumuna müsaitse, batık problemleri ile daha sık karşılaşacaksınızdır. Batık oluşumunu engellemek için cildinizi düzenli aralıklarla keselemeniz gerekmektedir. Bu keseleme işlemi sayesinde cildiniz, ölü deri tabakasından kurtulacaktır.