Ayaklarda oluşan nasır ve kütiküller, ayağınızın ölü deri hücrelerini doğal yolla atma yöntemidir. Sürekli ayakkabı veya çorap içinde kalan ayaklarınızda ölü deri hücreleri birikebilir. Ayaklarınızı ihmal edip düzenli olarak bakım yapmıyorsanız, sorun bir çığ gibi büyümeye ve kaşıntı problemlerine yol açabilir. Ayak bakımı aslında düşünüldüğü kadar zor değil, düzenli olarak pediküre gitmeye zorlanıyorsanız sıraladığımız maddeler oldukça işinize yarayacak.

Ponza taşı kullanın

Ponza taşı, ayaklarınızdaki ölü deri ve nasırların giderilmesine yardımcı olabilecek doğal bir lav taşıdır. Ayaklarınızı yumuşatmak için 10 dakika sıcak-ılık suda bekletin. Ponza taşını ılık suya batırın ayağınızı hafif nemli kalacak şekilde kurulayın ve taş ile dairesel ve dikey hareketlerde ayağınıza sürtün. Ölü derinin tamamını bir kerede temizleyemeyebilirsiniz. Aşırıya kaçıp tahrişe sebep olmamak için uygulamayı kısa tutun ancak haftada 2 gün tekrarlayın. Kısa sürede topuklarınız ve tabanınız tüm ölü deriden arınacaktır. Uygulamayı bitirdikten sonra yağ ve losyon ile masaj yapın ve çorap giyin.

Parafin kürü uygulayın

Parafin balmumu, yaklaşık 50 derecede orta sıcaklıkta eriyen yumuşak bir mum. Parafini uygulamadan önce ayaklarınıza peeling uygulayın ve durulayın. Alkol veya dezenfektan ile temizleme işlemini tamamlayın. Tercih ettiğiniz besleyici bir yağ kullanıyorsanız az bir miktar yağ ile ayaklarınıza masaj yapın. Erittiğiniz ve bir kaba aldığınız parafinin sıcaklığını kontrol ederek ayaklarınızı birkaç defa sıvı parafine batırın ve hava geçirmez naylon bir poşet ile ayaklarınızı sarın. Sıcak tutacak bir çorap giyin ve yarım saat bekleyin. Ardından parafini çıkarın ve ayaklarınızı yağlayıp tekrar çoraplarınızı giyin. Bu uygulamayı haftada 1 tekrarlamak ayaklarınıza hızla nem depolamanız için yardımcı olacaktır. Parafin maskesini elleriniz için de uygulayabilirsiniz. Ancak kan dolaşımı bozukluğu, açık yara, diyabet hastalığı gibi özel durumlarınız var ise doktorunuza danışmadan parafin maskesi uygulamayın.

İzleyin: Çağla | Kışın Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? | Güzellik-Bakım

Peeling yağı ile masaj yapın

Ölü deriden kurtulmak için yağ ile karıştırılmış iri granüllü ayak peelingi uygulayın. Kendi ayak peelinginizi yapmak için eşit miktarda bebek yağı veya Hindistan cevizi yağı ile toz şekeri karıştırın ve birkaç damla limon ekleyin.  Limon yağı yerine nane yağı kullanarak da tarifi uygulayabilirsiniz. Nane yağı dolaşımı hızlandırarak hızlı sonuçlar almanızı kolaylaştırır. Uygulamayı ayaklarınıza bir fırça yardımıyla veya sadece ellerinizle ovalayarak yapın. Tahrişi engellemek için yumuşak ve dairesel hareketlerde masaj yapın ve ılık su ile durulayıp ayaklarınızı nemlendirin.

Yulaf ezmesi kürü uygulayın

Eğer şeker cildinizi tahriş ediyorsa peeling için yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Uygun bir kapta eşit miktarda yulaf ezmesini gül suyu veya sütle karıştırarak bir macun yapın. Karışımı ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve karışımı krem gibi sürün. Karışım kuruyana kadar yaklaşık 20-30 dakika bekletin. Macunu fırçalayarak temizleyin ve ayaklarınızı soğuk su ile durulayıp krem sürerek nemlendirin. Problemli ayaklarınız varsa bu maskeyi her gün uygulamak oldukça hızlı sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Epsom tuzu kullanın

Magnezyum sülfatın kristal formu olan epsom tuzu ile ayaklarınızı yumuşatabilirsiniz. Uygun bir kaba yarım su bardağı epsom tuzu ilave ederek ayaklarınızı 15 dakika bekletin ve hafifçe nemini alarak ponza taşı uygulayın. Ayaklarınızı tekrar durulayıp nemlendirin. 1 yemek kaşığı epsom tuzunu bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak banyoda peeling yapmak da oldukça etkili bir yöntem.

Sirke banyosu yapın

Sirke banyosu ayakları yumuşatırken aynı zamanda antifungal içeriği sayesinde ayak kokusu, ayak mantarı ve siğillerle savaşmada da oldukça etkili bir yöntem. Aslında hemen hemen her türlü sirkeyi kullanabilirsiniz ancak en çok kullanılan elma sirkesi ile denemeye başlayayabilirsiniz. Sıcak su sirkenin içerdiği asit ile birleşip ayaklarınızı tahriş edebilir bu sebeple karışımı soğuk suyla hazırlamanız oldukça önemli. Uygun bir kapta, her 1 ölçek sirke için 2 ölçek su ile karıştırın ve ayaklarınızı 10 dakika bekletin. Ayaklarınızı nemlendirin. Bu uygulamadan önce veya sonra peeling, fırça veya ponza gibi bir aşındırıcı kullanmayın. Sirke banyosunu sık tekrarlamayın bu cildinizi fazlasıyla kurutup başka sorunlara yol açabilir.

Etiketlendi:

,