Yaş çay alım fiyatlarında değişiklik meydana geldi. Yüzlerce çay üreticisinin sevineceği o haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, gereken açıklamaya dair bilgileri de Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi sosyal medya hesabından duyurdu. Çay üreticilerinin uzun zamandır beklediği o haber geldi. Oldukça zor ve meşakkatli olan çay toplama süreci, verilen fiyatlarla ne yazık ki karşılanmıyordu. Yapılan son düzenleme sonucunda yaş çayın alım fiyatında bakın ne gibi değişiklikler oldu? İşte çay çayın fiyatına dair o bilgiler…

Yaş çayın alım fiyatı değişti!

Uzun zamandır çay üreticileri tarafından beklenilen o haber geldi. Yaş çayın alım fiyatında değişikliğe gidildi. Geçtiğimiz hafta cumartesi günü Rize- Artvin Havalimanın açılışına giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hemşehrilerine bekledikleri müjdeyi verdi. Yaş çayın alış fiyatında değişikliğe gittiklerini dile getiren, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130 üzerinde artışla 30 kuruşa çıkartıyoruz.” şeklinde konuştu. Yaptığı açıklamalar sonucunda yaş çayın alış fiyatının yüzde 73’ün üzerinde artış yapıldığını dile getirdi. Yapılan bu açıklamalar sonucunda yaş çayın alış fiyatı ne kadar oldu?

2022 yaş çayın alış fiyatı ne kadar oldu?

Yaş çayın alış fiyatının 2022 yılı itibarıyla ne kadar oldu sorusunun cevabı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarıyla son buldu. Her yıl belli oranda arttırılan yaş çayın alış fiyatı bu yıl yüzde 73 oranda arttırıldı. Rize- Artvin Havalimanın açılışına giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı programda yaş çayın alım fiyatıyla alakalı şu sözleri söyledi. “Çay üreticilerine bugün burada 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının da müjdesini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73’ün üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130 üzerinde artışla 30 kuruşa çıkartıyoruz. ” Yapılan bu açıklama noktasında yaş çayın alış fiyatının 6 lira 70 kuruş olduğu belirlendi.

Yaş çay fiyatının değiştiğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan cümlelerine şu şekilde devam etti. “Küresel krizin ülkemize etkilerini azaltmak için çok yönlü bir program uyguluyoruz. Hamdolsun, üretim ve istihdam tarafında işler planladığımız gibi gidiyor. Hayat pahalılığı ile mücadelemizi de bir yandan gelirleri artırarak diğer yandan enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz. Biliyorsunuz; Trabzon’ dan bu tarafa olan bölgenin en önemli gelir kaynağı çay üretimidir. Bugün burada 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl yaş çay alım fiyatı kilogramda 3,87 liraydı. Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak olan taban fiyatı yüzde 73ün üzerinde bir artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını da yüzde 130un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Böylece üreticilerimiz çaylarını geçen yıla göre desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verecek. Yeni yaş alım fiyatının bölgemize ve siz değerli hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum. Biz müjde de İkizdere ve Çamlıhemşinli çay üreticilerime vermek istiyorum. Günde yüzer ton kapasiteye sahip 5 binin üzerinde üreticimize hizmet verecek İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikalarının inşaatları şu anda projeleriyle birlikte başladı. Bu fabrikalarımız inşallah önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak. Yeni çay fabrikalarımızın da hayırlı olmasını diliyorum.”

İLGİLİ MAKALE  Xiaomi 12 ve 12 Pro'nun merakla beklenen resmi Türkiye fiyatları belli oldu

Bakan Kirişçi müjdeli haberi verdi!

Yaş çay alış fiyatlarında meydana gelen değişimler sonucunda, çay üreticilerinin yüzleri gülerken konuya dair açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından detaylı açıklama da Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Vahit Kirişçi, “Bakanlığımızın ilgili kuruluşu ÇAYKUR tarafından yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatını %73’ün üzerinde artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını ise %130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Çay üreticilerimize hayırlı” sözlerini kullandı. olsun.

X