Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, yapmış olduğu uçuk tahminler ile yatırımcıların dikkatini çeken bir ekonomist. Kendi YouTube kanalı üzerinden yapmış olduğu tahminleri takipçilerine aktaran Selçuk Geçer, yapmış olduğu tahminler nedeni ile artık “felaket Tellalı” olarak anılmaya başlandı. Son zamanlarda ise yıl sonu gram altın ve dolar tahminlerini güncelleyen Selçuk Geçer, açıklamış odluğu rakamlar ile herkese korku saldı. Yıl sonu için daha önceden doların 30 TL olacağını söyleyen Selçuk Geçer, yeni yaşanan gelişmelere bağlı olarak yıl sonu için dolar kuru tahminini güncelledi.

Yıl sonunda dolar kaç TL olacak?

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, yıl sonu dolar kuru tahminin geçtiğimiz haftalarda 30 TL olacak iddiasını ortaya koymuştu. Daha sonra ise yaşanan gelişmelere bağlı olarak Selçuk Geçer, yıl sonu için dolar kuru tahmini güncelledi. Türkiye’nin çok fazla cari açığı olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, ilerleyen aylarda doların kademeli bir şekilde yükseleceğini belirtti. Bunlara ek olarak ise Selçuk Geçer, spesifik olarak Eylül ayında doların 20 Tl seviyelerini göreceğini anlatırken, bir yandan da dolar kurunun yıl osnunda 40 Tl seviyesine kadar çıkabileceğini dile getirdi.

FED faizleri arttırdı?

Amerikan Merkez Bankası (FED), faizlerini arttırdı. Çünkü amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon oranları, son 41 yılın zirvesinde. Bunlara ek olarak bütün dünyanın bir enflasyon krizi ile savaştığını söyleyebiliriz. Bu durumu değerlendiren Selçuk Geçer, Amerika’da teknik resesyonun açıklandığını vurguladı. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, “FED faiz oranlarını artırdı. Bu artış da hızla devam edecek. Buna Amerika’daki enflasyon göstergesinden öğrenebiliyoruz. Önümüzdeki aylarda 75-75 devam edecek. Eylül ayında yapılacak olan faiz toplantısı Ağustos ve Eylül ayı baz alınacak. 100 baz puan da masaya konuldu. Resesyon riski konuşulduğu için 100 baz puan artırmadı. Ertesi gün Amerika’da teknik resesyon açıklandı.” sözlerine yer verdi.

Dolara olan eğilim artacak

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, FED’in faizleri kısmaya gitmeyeceğini öngörmekte. Bu yüzden de Türkiye ve diğer bütün dünya ülkelerinde dolara olan eğilimin artacağını söyledi. Ek olarak dünyanın Rusya ve Ukrayna krizinden daha büyük krizlerin eşiğinde olduğunu anlatan Selçuk Geçer, “FED faiz kısmaya gitmeyecek. Bizim açımızdan önemi ise dolara olan eğilim gittikçe yükselecek. Bir kaç gündür dolara olan eğilim azalırken, altına olan eğilim arttı. Dolarda o beklenen yükseliş geldiğinde gram altın 1200 lira yıl sonunda 1500 seviyeleri test edecek. Dolar 20 TL ons altın 1800 olduğunda. Altın yükselmeye devam edecek. Tetikleyen çok önemli bir mesele var. Çin ve Tayvan gerginliği. Amerika’nın Tayvan ile görüşmesi. Bu çok kritik bir eşik. Dünya Rusya-Ukrayna krizinden daha sert savaş ortamına giriyor. Bu Kore ya da Vietnam gibi olmaz. Bu Doğu batı savaşına çevrilebilir. Ticaret savaşı alevlenebilir. Bu da enflasyonun artmasına neden olacak. Arz talep zinciri kırılması yaşanacak. Türkiye bu sürece hazır değil.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ MAKALE  Analistler açıkladı: Dolar bu yüzden yükseliyor. İslam Memiş'ten şoke eden 2022 tahmini

Gram altın 2000 TL olacak

Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, gram altın fiyatlarının yıl sonunda 2000 TL olacağını vurguladı. Bunun en büyük sebebini ise dünyadaki gerilimlere bağladı. Yaşanacak olan bu gerilimler nedeni ile bütün dünyada emtia fiyatlarının artacağını aktaran Selçuk Geçer, Türkiye2nin makro ekonomi alanında çok kötü bir durumda olduğuna dikkat çekti. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer, “Bu gerilimin artması halinde altın 2000 liraya atar kendini. Dirençleri zorlamaya başlar. Türkiye makro ekonomi alanında çok kötü. Ekonomik güven 17 yılın en dip seviyesine gelmiş. Bu dönemde en değerli şey nakit. Nakitte kalanlar şanslı olacak. Enflasyonun olduğu ortamlarda önce konut fiyatları yükseliyor gibi olur ama sonra bir tepe taklak oluyor. Dikkatli olmanız gerekiyor.” diye konuştu.

X